Bolno mokrenje (dizurija) karakterizira bilo koja vrsta boli kod mokrenja, osjećaj peckanja ili nelagode pri mokrenju. Ovi simptomi se mogu osjetiti na mjestu gdje urin izlazi iz tijela, odnosno unutar tijela, iza stidne kosti, u mokraćnom mjehuru ili prostati. Bol kod mokrenja je dosta čest problem, a može biti praćen i češćom potrebom za mokrenjem.
Uzroci bolnog mokrenja
Bol i peckanje prilikom mokrenja često su uzrokovani upotrebom neodgovarajućih kemijskih sredstava prilikom održavanja osobne higijene. Iritacije genitalne zone mogu nastati, na primjer, od nekih agresivnijih sapuna, kupki i slično. Zato izbjegavajte slane i pjenušave kupke u kadi. Sve ovisi kome šta odgovara. Za ovu svrhu, pogotovo za one koji su osjetljiviji preporučuju se blagi, pa čak i dječiji sapuni koji nisu tako jaki.
Još jedan bitan faktor kod peckanja pri mokrenju jest neodgovarajuće donje rublje. Poželjno je da ono bude pamučno. S druge strane, sintetičko može izazvati iritacije mokraćne cijevi kao i urinarne infekcije, naročito kod žena. Ono stvara mikrosredinu pogodnu za razvoj bakterija, jer ne propušta zrak. Tijesne hlaće isto mogu iritirati genitalnu zonu. Higijenski ulošci također znaju biti neodgovarajući, kao i prašak s kojim perete rublje.
Odlagati odlazak u toalet i suzdržavati se nikako nije dobro po naše zdravlje, kao i nedovoljno pražnjenje mjehura, bilo svjesno ili nesvjesno. Na taj način isto možete dovesti sebe u nelagodnu situaciju i doprinijeti razvoju nekakve infekcije.
Ako Vam se javlja česta potreba za mokrenjem. Čak i kada nemate što izmokriti, imate osjećaj da trebate ići u toalet, tada Vam nešto pritiska donji dio stomaka.
Mutna mokraća, osjetljivost mjehura, temperatura,.. svi ti simptomi mogu biti zbog prehlade ili uslijed nekakve urinarne infekcije, pa čak i jače upale.
Kako prepoznati infekciju?
Ako imate infekciju mokraćnih putova, javit će vam se neki ili svi od navedenih simptoma:
- pečenje ili peckanje prije, tijekom ili nakon mokrenja (dizurija),
- imate čestu potrebu za mokrenjem (polakisurija),
- bol u donjem dijelu trbuha,
- osjetljivost iznad stidne kosti,
- krv u mokraći (hematurija),
- mutna mokraća,
- neugodan miris mokraće,
- povišena tjelesna temperatura,
- nagla potreba za mokrenjem te nemogućnost ispuštanja više od nekoliko kapi (urgencija).
Bolno mokrenje kod žena može biti posljedica:
- promjene u vaginalnom tkivu tijekom menopauze (atrofični vaginitis),
- herpes infekcija u genitalnom području,
- nadraženosti tkiva vagine,
- vulvovaginitisa, poput gljivica ili drugih infekcija vulve i vagine.
Ostali uzroci bolnog mokrenja uključuju:
- intersticijski cistitis,
- infekcije prostate (prostatitis),
- cistitis uzrokovan zračenjem – oštećenje sluznice mjehura zbog zračenja u području zdjelice.
Ostali simptomi koji mogu biti povezani s ovom bolešću:
• bolni spolni odnosi
• bol u penisu
• bolovi u slabinama
• umor
• tresavica
• povraćanje
• mentalne promjene ili smetenost*
*Kod starijih osoba mentalne promjene ili smetenost često su jedini znakovi moguće infekcije urinarnog trakta.
Koje pretrage može napraviti liječnik?
Liječnik će zatražiti nalaz urina. Uzorak se uzima nakon što bolesnik tri sata nije mokrio, najbolje prvi jutarnji urin. Najčešće se koristi metoda čistog srednjeg mlaza. Nakon pranja spolovila treba uzeti srednji mlaz mokraće. Rjeđe se uzorak uzima urinarnim kateterom ili punkcijom iznad stidne kosti.
• Analizom urina se obično otkriju bijela krvna zrnca (leukociti) ili crvena krvna zrnca (eritrociti)
• Ponekad je potrebno napraviti urinokulturu kako bi se odredila vrsta bakterije u urinu i propisao odgovarajući antibiotik za liječenje
Liječenje
Blagi slučajevi mogu nestati spontano bez liječenja. Međutim, zbog opasnosti od širenja infekcije na bubrege (komplicirana urinarna infekcija), obično se preporučuje liječenje. Također, zbog visoke smrtnosti u starijoj populaciji, preporuča se brzo započinjanje liječenja. U liječenju se koriste slijedeći antibiotici:
- trimetoprim-sulfametoksazol (ili kotrimoksazol)
- nitrofurantoin
- amoksicilin (sam ili u kombinaciji s klavulanskom kiselinom)
- cefalosporini
- fluorokinoloni
Posebnu pozornost liječnici obraćaju na trudnice (kod kojih se liječi i sama prisutnost bakterija u urinu iako ne uzrokuju simptome, tzv. asimptomatska bakterijurija), djecu (posebno dječake, kod kojih je moguća i opsežnija urološka obrada i pri prvoj dokazanoj infekciji), muškarce (često iznad 50 godina, uz promjene prostate i češće prostatitise). Međutim, neke od ovih mjera možete provesti kombinirajući ih uz terapiju koju vam je liječnik propisao.
Popijte dvije velike šalice ječmene vode, zatim tri sata pijte po šalicu svakih dvadeset minuta. Također, kako bi se smanjila kiselost mokraće, svaki sat popijte šalicu ječmene vode u koju ste dodali žličicu sode bikarbone.
Simptome možete umiriti čajem kukuruzne svile. Čaj možete piti tri puta dnevno.
Ako vas jako peče, možete napraviti kupku od jakog kamiličina čaja.
U borbi protiv neugodnih simptoma mogu pomoći i eterična ulja, stoga napravite kupku. Dodajte dvije kapi ulja borovnice, eukaliptusa i sandalovine. Kleknite u kadu i vodom prskajte područje zdjelice. Ponovite to nekoliko puta, a onda se 10 minuta opustite u kupki. Ako ste trudni, nemojte koristiti ulje borovnice.
Držite se slijedećih preporuka:
- Uzimajte lijek prema uputi liječnika
- Uzimajte lijek dok ga ne potrošite u cijelosti, čak i ako se osjećate dobro nakon nekoliko dana
- Pijte mnogo tekućine kao što je voda, sok od jabuke, sok od brusnice, ili osvježavajuća pića bez kofeina
- Popijte najmanje 8 velikih čaša (2 decilitra) tekućine dnevno
- Mokrite kad god osjećate potrebu ili barem svaka 4 sata
- Nastojite potpuno isprazniti mjehur prilikom mokrenja
- Ako imate jake bolove u leđima, visoku temperaturu, povraćate ili imate i dalje smetnje nakon 10 dana, ponovo se obratite liječniku
- Nemojte piti ALKOHOL (pivo, vino, žestoka pića) dok uzimate lijekove za infekciju mjehura
- Otiđite na kontrolu kad ste naručeni kod liječnika
Važno
Kronični cistitis ili cistitis koji se stalno ponavlja treba temeljito liječiti zbog mogućnosti infekcije bubrega (pijelonefritis). Možda će biti potrebno primjenjivati antibiotike duže vrijeme (čak 6 mjeseci do 2 godine). Lijekovi koji zakiseljuju mokraću, kao što je askorbinska kiselina (vitamin C) mogu smanjiti koncentraciju bakterija u mokraći.
Pazite što jedete
Prehrana može smanjiti rizik od razvoja upale, ali i olakšati put do infekcije.
• NE: slatko, kava i alkohol
Šećeri te općenito slatka jela i pića pogoduju razmnožavanju bakterija te bi ih trebalo izbjegavati. Isto vrijedi i za kavu, alkohol i jako ljuta i začinjena jela jer sve takve namirnice nadražuju mjehur i stvaraju “prijateljski” ambijent za bakterije.
• DA: kiselo i bogato vlaknima
Poželjne su sve kisele namirnice i pića, poput limunade, jer kiselina pridonosi smanjenju pH, a u takvim se uvjetima sve bakterije slabije razmnožavaju. Korisno je jesti i namirnice bogate prirodnim vlaknima te piti puno vode jer to pomaže u sprečavanju zatvora koji pogoduje pojavi infekcije, budući da se bakterije tada dulje zadržavaju u crijevima pa lakše mogu prijeći u mokraćovod.