Bučino ulje

Bučino ulje

Savjeti o prehrani

Bučino ulje svojim izuzetnim orašastim okusom daje posebnu i specifičnu aromu mnogim jelima.
Dobiva se od sjemenki, odnosno koštica ploda buče. Za proizvodnju ovog ulja koriste se buče čije koštice nemaju ljuske, tzv. golice.
Zahvaljujući bogatstvu nutritivnih ljekovitih spojeva smatra se jednim od najcjenjenijih prirodnih lijekova.
Sadrži ugljikohidrate, minerale, bjelančevine te važne nezasićene masne kiseline, linolnu (omega-6) i oleinsku (omega-9) kiselinu.
Obiluje željezom, manganom, magnezijem, bakrom, cinkom i selenom te vitaminima C, E, D, K i B.

Dok mnogi ljudi na budeve najviše pomišljaju u jesen, definitivno je vrijeme da počnete razmišljati o njima tijekom cijele godine, osobito kada je u pitanju bučino ulje. To je praktičan sastojak koji se svakodnevno koristi i poboljšava vaše metaboličko i fiziološko zdravlje, zajedno s vašim izgledom. Mogućnosti korištenja praktički su beskonačne pa vam pružamo vrlo dug popis pogodnosti.

Za zdravlje prostate

Sjeme bundeve već je dugo cijenjeno kao važna hrana za zdravlje muškaraca, a istraživanja pokazuju da i ulje i sjeme mogu biti osobito korisni za prostatu. Smatra se da je to, barem djelomično, zbog visoke razine cinka, a prostata sadrži najviše koncentracije cinka tijelu.

Ulje bundeve može biti jedna od najboljih stvari koje možete konzumirati za zdravlje prostate. Opsežno se proučava, a poznato je da smanjuje veličinu povećane prostate, osobito u slučaju dobroćudne hiperplazije prostate (BPH) ili povećanja prostate uslijed dobi. U istraživanju iz Mađarske, pacijenti s BPH koji su dnevno uzimali ulje od bundeve za dva mjeseca iskusili su poboljšanje noćnog mokrenja u 66% sudionika, a 86% je iskusilo poboljšanje kod poteškoća s uriniranjem. Kod jedne trećine pacijenata ustanovljeno je smanjenje veličine prostate.

Poboljšava probavu i štiti bubrege

Još od davnina bučino ulje je poznato kao diuretik, ali i izvrsno sredstvo za čišćenje organizma od crijevnih parazita.
Pomaže i kod zatvora te upale debelog crijeva (kolitisa).
Učinkovit je kod žgaravice i ublažava sindrom iritabilnih crijeva.
Dokazana je i snažna moć ovog ulja u prevenciji oštećenja bubrega uzrokovanih dijabetesom.

Odličan za srce i krvožilni sustav

Jedna četvrtina šalice bučinog ulja sadrži gotovo pola preporučene dnevne doze magnezija. Magnezij je u organizmu bitan za održavanje sustava i stvaranje energije, održavanje stabilnog rada srca i krvnih žila. Magnezij pogodno djeluje i na razvoj i rast kostiju, ali i probavni sustav. Reguliranje krvnog tlaka i prevencija srčanog i moždanog udara su također zadaća magnezija u tijelu.

Smanjenje upale

Zamjenom hrane s visokom razinom zasićenih masti s hranom koja sadrži zdrave nezasićene masti, ostvaruje se prirodno pozitivan utjecaj na upalne procese u tijelu. Sjeme ulja bundeva može biti važan dio protuupalne dijete za koju se utvrdilo da smanjuje rizik od brojnih kroničnih bolesti, kao i borbu protiv boli iz mnogih kroničnih stanja, poput artritisa.

Poznato je da visok sadržaj masnih kiselina u ulju sjemenki bundeve pomaže u podmazivanju zglobova, što zauzvrat može pomoći u ublažavanju boli. Istraživanja su pokazala da su redovite doze još učinkovitije od protuupalnih lijekova poznatih kao indometacin za smanjenje artritijske boli. Međutim, za razliku od droga, ulje nije podiglo razine jetrenih lipidnih peroksida – nešto što čak može dovesti do pogoršanja simptoma artritisa.

Savršeno za masažu u njegu kose

Tradicija vanjske primjene bučinog ulja seže još u daleku povijest, a i danas se vrlo često koristi za masažu tijela te kao tonik.
Izlijte malo ulja i rasporedite po dlanovima te ga nježnim, kružnim pokretima koristite za masažu.
Savršeno hrani i njeguje kožu, čineći je mekom i nježnom.
Nerijetko se primjenjuje i za njegu kose. Djelotvorno je kod problema perutanja i suhoće vlasišta.
Nanesite jednu jušnu žlicu bučinog ulja na vlasište, dobro umasirajte u kosu i tjeme.
Ostavite da djeluje 15-20 minuta, a zatim isperite.

Izvor je cinka

Cink pospješuje rad imunološkog sustava i pomaže za bolji i kvalitetniji san. Potreban je za dobar rast i razvoj stanica, i poboljšanje osjetila njuha i okusa, zdravlje očiju i kože. Cink iz bučinog ulja regulira razinu inzulina i muške spolne funkcije.

Smanjenje simptoma menopauze

Bučino ulje ima visoki udio prirodnog fitoestrogena koje ga čine povoljnim za žene koje prolaze kroz menopauzu ili postmenopauzu. Studije su pokazale da ti spojevi mogu pomoći u povećanju HDL ili “dobrog” kolesterola, kao i nižem krvnom tlaku, mogu ublažiti valunge, glavobolje i bol u zglobovima. Zahvaljujući fitoestrogenima ulje može pomoći u smanjenju rizika od karcinoma dojke kod žena u postmenopauzi.

Odličan je izvor omega 3 masnih kiselina

Generalno su sjemenke i orašasti plodovi jedan od najvećih izvora omega 3 masnih kiselina. Tako su sjemenke iz bučinog ulja također djelotvorne za organizam.

Bolji noćni san i manje tjeskobe

Budući da je ulje izvrstan izvor triptofana, esencijalna aminokiselina koju tijelo pretvara u serotonin, koji se pretvara u melatonin iliti “hormon spavanja”, također vam može pomoći da se bolje naspavate. Triptofan je također znanstveno dokazan kao djelotvoran tretman za anksioznost, što znači da pri redovitoj konzumaciji možete očekivati dobar san kao i generalno snižavanje razine anksioznosti.

Borba protiv gubitka kose u muškaraca

Poznato je da bučino ulje pomaže u borbi protiv gubitka kose. Gubitak kose povezan je s povećanjem hormona androgena poznatog kao diHydroxy Testosteron, što znači da upravljanjem hormonima kroz zdravu dijetu možete zaustaviti ili čak preokrenuti proces. Zahvaljujući visokom udjelu cinka, a poznato je da taj mineral doprinosi uravnoteženju hormona, potiče se rast kose, a ne gubitak.

Studija iz 2014. godine, objavljena u Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, otkrila je da su muškarci koji su svakodnevno uzimali bučino ulje tijekom 24 tjedna povećali količinu kose za 40%.

Pomoć u liječenju dijabetesa

Uz pravilnu prehranu i dodatke, dijabetes tipa 2 može se dobro regulirati, a bučino ulje trebalo bi biti važan dio te regulacije.

East China Normal University 2007. godine su objavili istraživanje u kojem opisuju da su spojevi pronađeni u bundevama uspjeli uspješno potaknuti regeneraciju oštećenih stanica gušterače u štakora s dijabetesom. To je rezultiralo povećanjem razine inzulina kod štakora, za što znanstvenici smatraju zaslužnim bučin ekstrakt te bi isti bio koristan u liječenju preddijabetesa i dijabetesa.

Mlađi izgled i zdravija koža

Bučino ulje, kao što je spomenuto ranije, nije samo dobro za vaše unutarnje organe već i vanjske. Budući da je bogato masnim kiselinama i izvanrednim protuupalnim djelovanjem, pomaže u smirivanju i smirivanju crvenila kože te održavanju hidratacije. Potiče promjenu stanica i pomaže u održavanju razine kolagena, što rezultira mlađim izgledom.

Ulje također pomaže u poboljšanju tonusa kože, a može biti korisno i u borbi protiv ekcema, psorijaze, akni i suhe kože – sve zbog svoje visoke razine masnih kiselina i snažnog sadržaja antioksidansa.

Masne kiseline su ono što pomaže u održavanju pravilnog tonusa kože i ubrzava popravak nadražene kože osiguravajući odgovarajuću razinu vlage i normalizaciji proizvodnje ulja u epidermi.

Pripremite sami zdravo i prirodno bučino ulje

Ako pripadate u skupinu sretnika koji u vlastitom povrtnjaku uzgajaju buču, uz malo truda možete i sami napraviti zdravo i prirodno, hranjivo ulje.

Za jednu litru bučinog ulja bit će vam potrebno oko 2,5 -3 kg sjemenki, što ćete dobiti iz 5-6 buča.

Postupak:

Raspolovite bundeve, izdvojite sjemenke i detaljno ih očistite.
Operite ih i potpuno osušite.

Zagrijte pećnicu na 60ºC i zagrijavajte sjemenke svega nekoliko minuta, pazeći da ne izgore.

Koristeći mužar (avan) gnječite koštice dok iz njih ne istisnete ulje.

Na kraju procijedite ulje, ulijte ga u tamnu bocu te ostavite da odstoji oko 4 tjedna.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *