Čaj od lista maline poznat je po svome ljekovitom djelovanju, a posebice kod problema s dišnim sustavom i urinarnim poteškoćama.
Suprotno od imena, okusom nije nalik malinama već prije crnom čaju, no puno blažeg okusa i bez kofeina. Dobiva se sušenjem lista grma maline.
Čaj od lista malina vrlo je ljekovit i preporučuje se najviše ženama i trudnicama. Naziva se “ženskim čajem” jer upravo one od njega imaju najviše koristi.
U velikoj mjeri utječe na balans hormona što uvelike olakšava menstrualni ciklus žene. Ali djeluje i na muške spolne organe, pa se preporučuje i muškarcima s problemima s prostatom, jer poboljšava njeno zdravlje. Osim toga, odličan je za probavni i dišni sustav, te sve vrste urinarnih tegoba.
List sadrži velike količine vitamina A, vitamina C, vitamina B i vitamina E. Od minerala sadrži magnezij, kalcij, fosfor i kalij, a kako bi njegova svojstva počeka djelovati, mora se piti redovito, a pauzama od desetak dana nakon svaka tri tjedna konzumacije.
Liječenje čajem od lista maline
Čaj od lista maline preporučuje se za sve ženske bolesti. Prije svega, pomaže kod ublažavanja menstrualnih grčeva i bolova, kod jakih krvarenja i općenito iscjetka u drugim danima ciklusa. Čaj se preporučuje piti za vrijeme trudnoće, jer jača maternicu i sprječava pobačaj. Preporučuje se piti ga čak i za vrijeme poroda, jer pomaže u samom porodu, a kasnije sprječava jako krvarenje. Nakon poroda, ubrzava zacijeljenje maternice i grlića maternice, te potiče stvaranje mlijeka.
Trudnicama se preporučuje da ovaj čaj počnu piti od trećeg mjeseca trudnoće, po dvije do tri šalice na dan.
Osim u trudnoći i za vrijeme menstruacije, ovaj čaj pije se i za jačanje desni, ublažavanje očnih problema, dezinfekciju krajnika i za sprječavanje proljeva, pogotovo kod djece.
Čaj od lista maline – priprema
Dnevna doza čaja od maline iznosi 1 šalicu.
Za pripremu čaja najbolje je koristiti:
- 1 jušna žlica čaja lista maline,
- 250 ml vode.
Vruću vodu prelijte preko čaja i ostavite poklopljeno 10 – ak minuta. Procijedite čaj, a zatim možete dodati med ili pak kokosovo mlijeko za savršeno kremasti okus, poput crnog čaja s mlijekom.
Sušenje listova maline
Ako vas zanima više, nastavite čitati dalje. Ovo je za one koji žele sami napraviti svoj čaj.
Nakon branja listovi maline se moraju osušiti ako od njih namjeravate pripremati čaj. Proces sušenja potrebno je obaviti na ispravan način kako bi ga što duže mogli koristiti i kako se ne bi pokvarili i počelo pljesniviti tijekom stajanja. Lišće maline može se sušiti na zraku, u pećnici, u dehidratoru ili u mikrovalnoj pećnici.
Sušenje na zraku
Listove maline nakon berbe možete sušiti na zraku te je ovo jedan od prirodnih načina pripreme namirnice za čaj. Na pleh ili pamučnu krpu posložite ubrane listove maline i stavite ih na sjenovito mjesto, dalje od izravne sunčeve svjetlosti. Prije samog sušenja neki preporučuju pranje ubranih listova, ali ako ste ubrali listove s biljke koja raste daleko od prometnica i koja nije bila izravno izložena nekom obliku zagađenja te ako biljka nije tretirana kemijskim sredstvima onda listove nije potrebno prati.
Listove je potrebno sušiti 5 – 7 dana ovisno o vremenskim uvjetima kao što su temperatura zraka i vlažnost zraka. Suhi list maline je tamnozelene boje, smežuran te se uvija i suh je na dodir.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator je uređaj koji pomaže kod sušenja i izvlačenja vode iz raznih namirnic, od voća i povrća pa sve do listova. Pomoći će vam da na brz način osušite listove te da zadrže sve korisne sastojke jer će se izvući samo višak vode koji se nalazi u njima. Ubrane listove posložite na rešetke dehidratora tako da se ne dodiruju te ga uključite na temperaturu od 45°C i ostavite ga da se suši 1 – 5 sati. Svakih sat vremena provjerite u kakvom su stanju listovi, a kada su gotovi znat ćete po tome kada postanu smežurani i suhi na dodir.
Sušenje u mikrovalnoj
Sušenje listova maline u mikrovalnoj pećnici je jedan od bržih načina sušenja, ali morate biti vrlo oprezni. Mikrovalna pećnica brzo zagrijava namirnice što može dovesti do gorenja listova jer su tanki i osjetljivi. Prilikom sušenja najbolje je mikrovalnu postaviti na srednje jaku temperaturu i sušenje provoditi u intervalima od 10 do 15 sekundi u nekoliko puta.
Ovisno o mikrovalnoj koju imate, morate procijeniti kada je list maline suh, a to ćete napraviti tako da nakon svakog sušenja prstima provjerite suhoću lista.
Sušenje u pećnici
Lišće maline možete sušiti u pećnici na 35 – 40°C. Ako imate ventilaciju uključite ju ili ostavite otvorena vrata pećnice kako bi para mogla izlaziti tijekom sušenja. U pećnici s ventilacijom sušenje lista maline trebalo bi trajati 20 – 30 minuta, dok će vrijeme sušenja u pećnici bez ventilacije potrajati malo više od 30 minuta. Tijekom sušenja konstantno provjeravajte stanje listova kako ih ne bi presušili i kako ne bi počeli gorjeti.
Čaj od lista maline – nuspojave
Čaj od lista maline se generalno smatra sigurnim za upotrebu. Međutim, može djelovati kao laksativ i izazvati lakše probavne probleme.
Prije konzumacije čaja od lista maline ili bilo koje druge biljke, obavezno se savjetujte s liječnikom ili ljekarnikom. To se posebno odnosi na trudnice, dojilje i kronične bolesnike.