Čičak

Čičak i zdravlje

Savjeti o prehrani

Čičak je višegodišnja zeljasta biljka. Korijen je velik, sočan, razgranjen i do 60 cm. dug.
Stabljika je uspravna, tvrda, žilava, razgranata i visoka do 150 cm.
Listovi su vrlo veliki, s peteljkama, jajasti, s donje strane sivo-bijeli i pustenasto dlakavi, narovašeno-nazubljenih rubova.
Prema vrhu stabljike listovi se smanjuju.
Cvjetne glavice združene su u rahli grozdasti ili metličasti cvat, a nalaze se na kratkim stapkama.
Vanjski ovojni listovi cvjetne glavice na vrhu nose kukice (takva glavica rasprostranjuje se kao cjelina i obično se naziva “čičak”).
U sredini glavice nalaze se purpurno-ljubičasti cjevasti cvjetovi.
Raste uz putove, na livadama i neobrađenom zemljištu, voli sunčani položaj, samonikao je u Europi, a unesen je u Aziju i Sjevernu Ameriku.

Već i u tradicionalnoj (narodnoj) fitoterapiji preferira se upotreba korijena, po mogućnosti svježeg. Korijen je velik, duboko prodire u tlo, pa je stoga njegovo sakupljanje u samoniklim staništima naporan posao. Na tržištu se nađu i listovi čička, no preporučuje se isključivo upotreba korijena i pripravaka korijena.

Branje:
Za lijek se sakupljaju listovi prije cvatnje, korijen – cijelu godinu i sjeme; prije nego sazrije.

Cvate od travnja do listopada.

Suši se u hladu, mora zadržati prirodnu boju.

Dijelovi biljke koji se koriste: za lijek se upotrebljavaju korijen, listovi i sjeme.

Već i u tradicionalnoj (narodnoj) fitoterapiji preferira se upotreba korijena, po mogućnosti svježeg.

Korijen je velik, duboko prodire u tlo, pa je stoga njegovo sakupljanje u samoniklim staništima naporan posao.

Na tržištu se nađu i listovi čička, no preporučuje se isključivo upotreba korijena i pripravaka korijena.

Dvogodišnje korijenje skuplja se u proljeće i jesen, listovi dok su još mladi, a sjeme kad sazri.

Korijen ove biljke najčešće se sabira tijekom jeseni. S korijenja je potrebno prvo odstraniti svu zemlju. Nakon toga se korijen na nekoliko mjesta uzdužno razreže te se suši na prozračnom i sjenovitom mjestu.

Ova biljka se često može naći uz putove, ograde, uz riječne obale i na sličnim mjestima.

Ljekovita svojstva čička

Moderna istraživanja potvrđuju da svi dijelovi ove biljke blagotvorno djeluju kod mnogih zdravstvenih tegoba.
Čičak je odličan saveznik imunološkog sustava – jača imunitet, prevenira i liječi gripu, razne infekcije i alergije. Pospješuje znojenje, a time i detoksikaciju organizma putem kože. Oblog od čička koristi se za liječenje kožnih problema poput nečiste kože, modrica, osipa, gnojnih rana, ogrebotina, akni, ekcema i lišaja. Pomaže u pročišćavanju krvi, prevenira i liječi anemiju, a prema najnovijim istraživanjima djelotvoran je i u liječenju leukemije. Zahvaljujući inulinu u svom sastavu ova biljka je od velike pomoći u regulaciji razine šećera u krvi pa se dijabetičarima preporučuje svakodnevna konzumacija tinkture od čička.

Sirup od korijena i sjemenki čička čuva zdravlje usne šupljine i dišnog sustava. Čičak potiče apetit, ublažava nadutost i zatvor, pospješuje probavu i smiruje nervozu crijeva. Sprječava bolesti jetre, pomaže u njenoj regeneraciji te stimulira rad jetre i izlučivanje žuči. Pospješuje eliminaciju bubrežnog i mokraćnog pijeska te kamenaca. Blagotvorno djeluje kod bolnih zglobova, gihta, artritisa i reume. U tom slučaju primjenjuju se oblozi ili čaj od sjemenki čička. Ulje od čička poznato je po svojim umirujućim svojstvima i djelotvornosti kod nesanice, nemira, napetosti, razdražljivosti i nervoze.

Osim za liječenje raznih zdravstvenih tegoba čičak se već stoljećima koristi i u kozmetičke svrhe. Najpoznatija primjena ove biljke u održavanju zdravlja i ljepote cjelokupnog organizma je u obliku čaja, soka, ulja i masti.

Čaj od čička

Čaj od čička za detoks – se radi tako da se 1 velika žlica suhog korijenja od čička prelije s 3 dcl hladne vode i pusti stajati 5-6 sati (ili preko noći). Ujutro se taj čaj zakuha i pusi da vrije 2-3 minute. Ugasiti vatru, procijediti i piti na gutljaje. Popiti 3 šalice čaja dnevno, ako se nema mogućnosti ne mora se namakati 5 sati u hladnoj vodi ali onda se kuha između 5-7 min.

Važno je svaki puta iznova skuhati novi čaj tj ne piti navečer ono šo smo skuhali ujutro.

Sok od čička

Sok od čička liječi bolesnu jetru te potiče izlučivanje žuči. Sok od korijena posebno je djelotvoran u čišćenju kože, liječenju čireva, akni i lišajeva te zacjeljivanju rana, ogrebotina i opeklina.

Ulje čička

-Čičkovo ulje se koristi za zaustavljane ispadanja kose, te jačanje korijena kose.

Recept za čičkovo ulje;

Šaku sitno izmrvljenog suhog sjemena, preliti sa malo 90 % alkohola, ostaviti da stoji dva tjedna, zatim doliti pola litre maslinovog ulja, pa opet ostaviti 4 tjedna na toplom mjestu, uz povremeno protresanje. Da bi alkohol ispario, ne zatvaramo bocu, več stavimo malo gaze ili perforiranog papira.

Uputa za pripremu:

50 g suhog korijena, 1 dl alkohola 70 %, 1 litre ulja maslinovog

Prelijemo korijen sa alkoholom i pustimo da odstoji dva tjedna, dodajmo ulje i bocu začepimo gazom, i držimo na toplom mjestu još 30 dana, uz povremeno mućkanje nezačepljene boce.

Uputa za uporabu: Rabimo sa masažu korijena vlasišta, raznih kožnih nečistoća itd.

Mast od čičkovog korijena

Čičkov korijen dobro oprati i očistiti, pa ga naribati i iz njega iscijediti što više soka, pripremiti čistu nesoljenu svinjsku mast, količina masti ovisi od toga koliko smo soka dobili, jer miješajući ih treba dobiti kašastu masu.

Tako pripremljenu ljekovitu mast staviti u porculansku ili staklenu posudicu, (nikako u metalnu), dobro je zatvoriti i pohraniti u hladnjaku.

Nanosi se na opekline, ili čireve, rane i lišajeve.

Kontraindikacije i nuspojave:

Čičak je biljka sigurna za upotrebu.

U slučaju žučnih kamenaca treba upitati fitoaromaterapeuta za način primjene jer će biti potrebno korigirati dozu.

Izbjegava se kod alergije na biljke iz obitelji asteraceae.

Oprez je potreban kod osoba sklonim alergijama na veliki čičak. Kod uzimanja inzulina ili oralnih lijekova za smanjenje šećera u krvi potrebno će biti pratiti razinu šećera u krvi i korigirati dozu lijekova ukoliko se uzimaju paralelno sa pripravcima korijena velikog čička, budući da on djeluje blago hipoglikemički (smanjuje razinu šećera u krvi).

Čičak ne smiju uzimati trudnice.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *