Ciroza jetre

Ciroza jetre – uzrok, simptomi i liječenje

Simptomi

Ciroza jetre je kronična bolest jetre obilježena oštećenjem parenhima jetre stvaranjem fibroznih ožiljaka i progresivnim propadanjem jetrene funkcije, stvaranjem ascitesa (tekućine u trbuhu) te krvarenjem uslijed koagulopatija (poremećaji u procesu zgrušavanja krvi).

Tko obolijeva od ciroze?

Oko 10 do 35% alkoholičara razvit će alkoholni hepatitis, što je prva stepenica za razvoj ciroze. Nakon godina pijenja oštećenje može biti opsežno i povezano je s ostalim navikama (loša prehrana i nedovoljan unos vitamina). Alkoholičari bi morali biti cijepljeni protiv hepatitisa B i trebala bi im veća doza cjepiva nego što je uobičajeno. Stručnjaci vjeruju da će se broj nastalih ciroza zbog kroničnog hepatitisa povećati za 60% i to osobito zbog hepatitisa C. Još se ne zna koji je rizik za nastanak ciroze u bolesnika koji boluju od hepatitisa C. Konzumiranje alkohola pridonosi većem riziku. Genski tip virusa utječe na jačinu bolesti i potencijalni razvitak ciroze. Bolesnici s većim brojem virusa u krvi i jetrenom tkivu imaju veći rizik za razvoj ciroze. Oko 3 do 5 % ljudi zaraženih virusom hepatitisa B razvije kronični oblik, a samo pola od njih će razviti cirozu.

Uzroci ciroze jetre
Jetra je izuzetno osjetljiva na alkohol. Alkohol (pretjerano konzumiranje alkoholnih pića) dovodi jetru do pojačane potrebe za kisikom, a istovremeno uzrokuje nakupljanje masti što jetri onemogućava da uzima kisik.

Zatim imunološki sustav reagira tako da stvara upalni proces koji uništava stanice jetre, na kojoj nastaju ožiljci i čvorići.

Bolesti jetre – uzroci, simptomi i liječenje!

Kod hepatitisa (B ili C) (virusi koji uzrokuju hepatitis) dolazi do upale u jetrenim stanicama, što dovodi do uništenja tih stanica. Kada je upala jaka, uništenje jetrenih stanica dodatno napreduje i tako se stvara sloj ožiljkastog tkiva. Kod uznapredovalih i teških slučajeva, jetra se može i smanjiti.

Uzrok ciroze može biti i primarna bilijarna ciroza, koja je vrlo rijetka. Kod primarne bilijarne ciroze imunološki sistem napada stanice jetre, zamjenjujući ih s nekim stranim antigenom.

Manje učestali uzroci ciroze jetre su:

  • kronična infekcija hepatitisom B,
  • autoimune bolesti (npr. autoimuni hepatitis),
  • Wilsonova bolest (nakupljanje bakra u stanicama jetre),
  • preosjetljivost na neke lijekove,
  • cistična fibroza,
  • začepljenje žučovoda,
  • dijabetes,
  • poremećaj srca i krvnih žila,
  • hemokromatoza (nakupljanje željeza u jetri).

Ciroza jetre – simptomi

Ciroza jetre se može primijetiti po njezinim karakterističnim simptomima, ali ne u početnom stadiju već tek nakon što se ona duboko ukorijenila i razvila. Osobe koje imaju blaži oblik ciroze jetre uglavnom nemaju simptome. Ona se otkrije tek kada odete kod doktora na rutinski pregled ili na test krvi, tada vam može doktor vas obavijestiti o tome i poslali vas na dodatne preglede kako bi bili sigurni da se tu radi o cirozi jetre.

Glavni simptomi ciroza jetre su umor i česti gubitak energije, lako krvarenje i zadobivanje modrica, svrbež kože, žutica odnosno žuta boja očiju i kože jer jetra ne može odstraniti bilirubin iz tijela, ascites ili nakupljanje tekućine u tijelu, osjećaj napuhanosti, bol u području trbuha, gubitak tjelesne težine kao i apetita, oticanje nogu jer se voda skuplja u njima, pospanost, nerazgovijetan govor, zbunjenost, crvenilo dlanova, pojava crvenih mrlja iz kojih se šire tanke krvne žilice, moguća pojava atrofije testisa kod muškaraca kao i povećanje grudi odnosno ginekomastija.

Ciroza jetre – Dijagnoza

Liječnik će na temelju simptoma te fizikalnog pregleda posumnjati na cirozu jetre. Sumnja se može postaviti i ranije u onih bolesnika s nespecifičnim simptomima i posebno u onih s poznatim rizičnim čimbenicima, poput prekomjerne konzumacije alkohola ili kroničnog virusnog hepatitisa.

Dijagnostička obrada započinje s laboratorijskim nalazima pri čemu se određuje kompletna krva slika, bilirubin, jetreni enzimi i još neki dodatni nalazi. Laboratorijski testovi mogu povećati sumnju na cirozu, ali je ne mogu isključiti čak i u slučaju urednih nalaza.

Pored laboratorijskih postoje i slikovne metode poput ultrazvuka (UZV), kompjuterizirane tomografije (CT) i magnetne rezonancije (MR). Ovim pretragama može se uočiti čvorasto promijenjena jetra, uvećana slezena i nakupljanje tekućine u trbuhu, kao i pojava raka jetre.

U novije vrijeme koristi se i metoda elastografije kojom se mjeri tvrdoća jetre. Zdrava jetra je mekana, bolesna tvrda, dok je cirotična jetra najtvrđa. Metoda se temelji na ultrazvuku, bezbolna je i neškodljiva.

Međutim, ponekad sve laboratorijske i slikovne pretrage nisu dovoljne za pouzdano dokazivanje ciroze i njenog uzroka, te je potrebno napraviti biopsiju – uzimanje uzorka jetrenog tkiva koje se analizira pod mikroskopom.

Uzrok ciroze dokazuje se temeljem anamneze (npr. o prekomjernoj konzumaciji alkohola), laboratorijskim i slikovnim pretragama ili biopsijom jetre.

Neki od najčešće korištenih laboratorijskih testova koji mogu pomoći u otkrivanju uzroka bolesti jetre su:

  • testovi na virusne hepatitise
  • testovi na autoimune bolesti jetre
  • testovi na količine željeza ili bakra u krvi i/ili urinu
  • testovi na nasljedne bolesti jetre .

Bolesnici s cirozom i kroničnim hepatitisom B posebno su rizični za razvoj raka jetre. Njih je potrebno podvrgnuti probiru na rak jetre koji se provodi tako da im se svakih 6 mjeseci mora raditi UZV jetre, a tamo gdje nije dostupan UZV napraviti tumorski marker alfa-fetoprotein (AFP).

Liječenje ciroze jetre

Ne postoji lijek za cirozu. Jetra je trajno oštećena i više nikada neće biti normalna.
Liječenje uključuje:

  • Ispravljanje ili liječenje uzroka, kao što je zlouporaba alkohola, upotreba lijeka, izloženost toksinu, hemokromatozi ili kronični hepatitis
  • Liječenje komplikacija tijekom njihovog razvoja
  • Ponekad transplantacija jetre
  • Najbolji pristup je zaustaviti cirozu u najranijim fazama ispravljanjem ili liječenjem uzroka. Liječenje uzroka obično sprječava daljnja oštećenja i ponekad uzrokuje poboljšanje stanja osobe.

Liječenje uzroka

Bolesnicima se daje hepatitis A i B cjepiva ako ih prije nisu dobili.

Kako bi se spriječilo napredovanje ciroze, bolesnici bi trebali prestati konzumirati alkohol u potpunosti, čak i ako alkohol nije glavni uzrok njihovog problema s jetrom. Konzumacija čak i umjerenih količina alkohola može biti vrlo štetna za jetru nakon što je prisutna ciroza. Simptomi ustezanja od alkohola liječe se, ukoliko se jave.

Bolesnici moraju obavijestiti svog liječnika o svim lijekovima koje uzimaju, uključujući lijekove koji se izdaju bez recepta, biljne proizvode i dodatke prehrani, jer ih oštećena jetra možda neće moći obraditi (metabolizirati). Ako bolesnici trebaju uzimati lijekove koji se metaboliziraju u jetri, koriste se mnogo manje doze kako bi se izbjeglo daljnje oštećenje jetre. Također, bolesnici mogu uzimati lijek koji može oštetiti jetru i tako pridonijeti cirozi. Takvi lijekovi se zaustavljaju kad god je to moguće, a lijek se zamjenjuje ako je potrebno.

Za hemokromatozu, venepunkcija je najbolji tretman.

Kronični hepatitis liječi se lijekovima, kao što su antivirusni lijekovi ili kortikosteroidi, a ponekad transplantacija jetre.

Liječenje komplikacija

Za komplikacije, liječenje uključuje:

  • Za nakupljanje tekućine u abdomenu (kada je ciroza napredovala): Ograničenje natrija u prehrani jer višak natrija može doprinijeti nakupljanju tekućine. Lijekovi mogu pomoći eliminirati višak tekućine povećavajući količinu proizvedenog urina.
  • Za nedostake vitamina: Dodatni vitamini
  • Za hepatalnu encefalopatiju: Lijekovi koji pomažu vezati toksine u crijevima (u stolici) i antibiotike za smanjenje broja bakterija u gastrointestinalnom traktu koje proizvode te toksine
  • Za krvarenje iz karikoziteta probavnog trakta: Beta-blokatori smanjuju krvni tlak u krvnim žilama jetre i / ili primjenjuju se elastične trake za vezanje krvnih žila (nazivaju se endoskopske trake ili ligature)

Da bi postavili trake, liječnici koriste cijev za gledanje (endoskop) umetnutog kroz usta. Ako se beta-blokatori ili ligature ne mogu koristiti ili su neuspješni, liječnici mogu koristiti jedan od sljedećih postupaka:

  • Endoskopska injekcija cijanoakrilata: Kroz endoskop. Radeći kroz endoskop, ubrizgavaju cijanoakrilat u venu koja krvari. Cijanoakrilat zatvara krvnu žilu i zaustavlja se krvarenje.
  • Retrogradna trasvenozna obliteracija Nakon ubrizgavanja lokalnog anestetika, liječnici čine mali rez na koži preko velike vene, obično u vratu ili preponama. Zatim umetnu tanku, fleksibilnu cjevčicu (kateter) s ispuhanim balonom na vrhu u venu i navuče cijev na mjesto krvarenja. Balon je napuhan da blokira protok krvi. Tada se tvar koja uzrokuje stvaranje ožiljkastog tkiva ubrizgava u venu ili blizu nje kako bi se blokiralo i zaustavilo krvarenje.
  • Transjugularni intrahepatski portosistemski shunt (TIPS): Liječnici ubacuju kateter u venu na vratu, pomoću rentgenskog zračenja do vena u jetri. Kateter se koristi za stvaranje prolaza (šanta) koji povezuje portalnu venu (ili jednu od njezinih grana) izravno s jednom od jetrenih krvnih žila, koje nose krv iz jetre u najveću venu tijela, koja vraća krv u srce. Dakle, većina krvi koja normalno odlazi u jetru preusmjerena je i zaobilazi jetru. Ovaj postupak snižava krvni tlak u portalnoj veni jer je pritisak u jetri niži. Smanjenjem ovog pritiska, TIPS pomaže u smanjenju krvarenja iz vena u probavnom traktu i nakupljanja tekućine u abdomenu.

Transplantacija jetre

Za prikladne kandidate, transplantacija jetre može se učiniti. Ako je transplantacija uspješna, transplantirana jetra obično funkcionira normalno, a simptomi ciroze i zatajenja jetre trebaju nestati. Transplantacija jetre može biti spasonosna za osobe s uznapredovalom cirozom ili rakom jetre. Transplantacija jetre se obično radi na temelju vjerojatnosti umiranja bolesnika ako ne dobiju transplantaciju jetre.

Liječenje ciroze jetre prirodnim putem

Cirozu je vrlo teško liječiti bez medicinskih pripravaka, međutim neke čajne mješavine mogu biti od koristi kao dodatni pripravci.

Prije terapije bilo kojom od ovih biljaka konzultirajte se s liječnikom:

  • menta (list),
  • smilje (cvijet),
  • kopriva (list),
  • korijen maslačka.

Upotrijebite tri žlice ove čajne mješavine. Potom stavite kuhati 2 minute u pola litre vode. Nakon kuhanja sve skupa poklopite i ostavite da odstoji najmanje 6 sati. Nakon 6 sati procijedite kroz gazu. Ovaj čaj je potrebno piti tri puta dnevno prije svakog većeg obroka.

Uz ovu čajnu mješavinu možete konzumirati sok od kupusa ili rotkve. Uz ručak možete jesti i kupus salatu ili salatu od maslačka.

U liječenju bolesti jetre najveće je rezultate pokazala sikavica koja je gotovo nezamjenjiv prirodni pripravak. Glavni aktivni sastojak sikavice je silimarin koji sudjeluje u regeneraciji i zaštiti jetre. Sikavica se konzumira u maksimalnoj količini od 240 mg sikavice tri puta dnevno ili 140 mg silimarina tri puta dnevno.

Kinezi za bolesti jetre koriste već stoljećima biljku sladić. Istraživanja pokazuju kako sladić povećava stvaranje interferona. Interferon se većinom koristi za liječenje hepatitisa B. Dnevno se primjenjuje 7 – 8 grama korijena sladića.

Limun i med također su dva vrlo snažna i dobra pripravka kada je riječ o liječenju jetre. Sameljite dva cijela limuna i pomiješajte s kilogramom domaćeg meda te u smjesu dodajte i 2 dl kvalitetnog maslinovog ulja. Dnevno je potrebno konzumirati po žličicu (3 puta dnevno) prije svakog većeg obroka.

Prognoza

Prognoza je često nepredvidljiva, a ovisi o uzroku i opsegu oštećenja jetre te genetici, tj. svojstvima bolesnika, prisutnosti drugih bolesti i mogućnostima liječenja uzroka bolesti jetre. Prosječno preživljenje bolesnika s kompenziranom cirozom je 12 godina, a s dekompenziranom 2 godine.

Slika preuzeta sa https://www.istockphoto.com/search/2/image?phrase=cirrhosis

3 razmišljanja na “Ciroza jetre – uzrok, simptomi i liječenje

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *