Cvjetača (lat. brassica oleracea var. botrytis) u narodu je još poznata kao karifol, kavul… pripada porodici kupusnjača (kao i brokula, kupus i kelj).
Osim što je vrlo hranjiva, cvjetača pomaže u detoksikaciji organizma. Čuva zdravlje cijelog kardiovaskularnog sustava, a dokazano je učinkovita i u prevenciji raka.
Nutritivna vrijednost cvjetače
Cvjetača ima velike hranjive vrijednosti.
Odličan je izvor vitamina C. Tu su i vitamini A, E, K te vitamini B skupine.
Minerali skriveni u ovom povrću su: kalij, sumpor, fosfor, bakar, mangan, selen, natrij, cink, magnezij.
Osim minerala i vitamina, cvjetača obiluje i drugim važnim sastojcima – antioksidansima i fitokemikalijama.
Tu su glukozinolati i tiocijanati, karotenoidi lutein i zeaksantin, bjelančevine, ugljikohidrati, masti te obilje vlakana.
Cvjetača je izuzetno niskokalorična namirnica – u 100g sadrži svega 25 kalorija. Zbog toga je posebno korisna za osobe koje žele izgubiti višak kilograma, jer osigurava zdravi niskokalorični obrok pun vitamina i minerala.
Cvjetača – ljekovito djelovanje
Cvjetača štiti od raka
Zahvaljujući aktivnim tvarima poput glukozinata, tiocijanata i sulforafana, cvjetača djeluje preventivno na najteža oboljenja. Posebno kod raka dojke i drugih oblika raka. Osim toga, mnoge su studije pokazale čudotvornu moć cvjetače u slučaju tumora pluća, debelog crijeva, mjehura i jajnika.
Hranjive tvari u ovoj namirnici obiluju antioksidansima koji povećavaju aktivnost enzima uključenih u detoksikaciju kancerogenih tvari. A značajne količine magnezija štite od oksidativnog stresa te tako sprječavaju razvoj raka.
Cvjetača je odlična za mozak i koncetraciju
Hrani mozak i poboljšava koncentraciju. Zahvaljujući vitaminu B8 ova namirnica blagotvorno djeluje i na zdravlje mozga. Tijekom jednog istraživanja sudionici koji su konzumirali karfiol pokazali su bolje performanse. Ovo je utvrđeno na testovima općeg znanja, funkcija, senzorne i perceptivne brzine.
Cvjetača može obraniti tijelo od upala
Bioaktivni spojevi u cvjetači su odlični za borbu protiv upala. Cvjetača je bogata antioksidansima koji sprječavaju oksidativni stres koji se javlja kada postoji neravnoteža između stvaranja slobodnih radikala koji štete stanicama i sposobnosti tijela da se bori protiv njih što dovodi do preuranjenog starenja i povećanog rizika od bolesti.
Cvjetača čuva zdravlje srca i krvožilnog sustava
Brojna istraživanja potvrdila su da cvjetača pomaže u zaštiti od visokog tlaka, ateroskleroze, moždanog udara i infarkta.
U 100g ovog povrća sadržano je 80% preporučene dnevne doze magnezija – minerala koji je važan za očuvanje zdravlja srca.
Tu su i folati koji preveniraju kardiovaskularna oboljenja jer pomažu smanjiti količinu homocisteina – aminokiseline usko povezane s kardiovaskularnim bolestima.
Cvjetača doprinosi i smanjenju lošeg LDL kolesterola koji je odgovoran za aterosklerozu, na dva načina:
- Ona je izvrstan izvor dijetalnih vlakana koja pomažu u smanjenju razine lipida, neprijatelja srca i krvnih žila.
- Znanstvenici smatraju da IC3 (snažan fitonutrijent iz cvjetače) smanjuje proizvodnju apolipoproteina B-100 (ApoB) jetrenih stanica za više od 50%. ApoB je glavni transporter, ili nosač, LDL kolesterola u tkiva.
Cvjetača pospješuje izbacivanje toksina i štetnih tvari
Osim antioksidativnog djelovanja, cvjetača kao lijek ima vrlo važnu ulogu u čišćenju organizma i detoksikaciji. Konzumacija ovog povrća pomaže u izbacivanju štetnih tvari koje nastaju taloženjem zbog loše i nezdrave prehrane.
Unatoč tome što povećava apetit, ova niskokalorična namirnica preporučuje se u prehrani osoba koje se žele riješiti suvišnih kilograma. Svatko tko planira dijetu trebao bi ju imati na stolu.
Cvjetača je posebno korisna za žene koje ulaze u menopauzu, jer ublažava tegobe. Dobar je i za muškarce koji imaju problema s prostatom. Također ima snažna afrodizijačka svojstva.
Idealna namirnica za trudnice
Cvjetača je od velike koristi ženama tijekom trudnoće.
Bogata je vitaminima C, A i B skupine te posebno folatima.
Folati pomažu u rastu stanica i pravilnom razvoju fetusa. Preveniraju pojavu poremećaja poput anencefalije, defekta neuralne cijevi, srčanih problema i dr.
Ne samo trudnice, već i žene koje planiraju trudnoću, trebale bi redovito konzumirati ovo povrće.
Folna kiselina i ostali nutrijenti iz cvjetače posebno su važni u prvim tjednima trudnoće, kada trudnoća vrlo vjerojatno još nije prepoznata.
Kako kupovati i čuvati cvjetaču?
U današnje vrijeme cvjetača je namirnica dostupna gotovo cijele godine. Prilikom kupnje izaberite onu koja ima čvrstu, bijelu glavicu, čvrsto priljubljenih cvjetova koje okružuju vanjski svijetlozeleni listovi. Glavica koja je okružena s više debljih listova je bolje zaštićena i svježija. Veličina cvjetače ne utječe na njenu kvalitetu, kao ni blago ljubičaste dijelove ili cvjetovi jače zrnate strukture. Veličinu cvjetače prilagodite svojim potrebama. Svakako treba izbjegavati kupovinu one cvjetače koja ima manje ili veće crne ili smeđe mrlje na svojoj površini te razdvojene cvjetove. Ukoliko je cvjetača zamotana u plastičnu foliju, svakako provjerite donji dio stabljike (ne smije biti žut, mekan ili u fazi sušenja). Kupljenu cvjetaču treba čuvati u hladnjaku u papirnoj ili plastičnoj vrećici, najduže 3 do 5 dana kako bi se izbjeglo nakupljanje vlage, cvjetaču treba položiti stabljikom prema dolje.
Reference:
https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/cvjetaca