Delirium tremens je akutna epizoda deliriuma; DT je psihosindrom organske naravi i najčešća je psihoza u alkoholičara. Delirium tremens nastaje nekoliko dana nakon obično nagle apstinencije od alkohola, međutim može se javiti i nakon kirurških zahvata, infekcija, tjelesnih i psihičkih trauma.
Za vrijeme DT-a mogu se javiti halucinacije, opća dezorijentiranost u vremenu i prostoru, strahovi i opća smetenost odnosno kvantitativni poremećaj svijesti, i nemir. Užasavajuće halucinacije su najčešće vidnog karaktera, malene (gmižuće) životinjice ili kukci koji plaze po koži i slično.
Bolesnik pati i od opće slabosti uz tremor, javlja se obilno znojenje što može dovesti do dehidracije i poremećaja elektrolitne ravnoteže u organizmu. Govor i tok misli su inkoherentni. Nakon par dana delirija, bolesnik pada u duboki san iz kojeg se budi s neznatnim tegobama često amnestičan za većinu događaja. U bolesnika se javlja i nesanica, mogu biti skloni agresivnosti, česti su i epileptički napadi.
Zdravstvena njega
Bolesnik u delirium tremensu zahtjeva intenzivnu zdravstvenu njegu uz
sve mjere pojačanog nadzora, zaštite bolesnika i njegove okoline.
- redovita kontrola vitalnih funkcija,
- praćenje stanja svijesti,
- praćenje prisutnosti i intenziteta simptoma,
- praćenje svih promjena u ponašanju,
- zaštita bolesnika od ozljeda, pada, suicida,
- zadovoljavajuća prehrana,
- unos tekućine i praćenje izlučivanja tekućina,
- provođenje osobne higijene bolesnika,
- umanjivanje psihomotornog nemira kod bolesnika,
- umanjivanje straha i anksioznosti,
- primjena ordinirane terapije, praćenje djelovanja i nuspojava terapije,
- edukacija obitelji bolesnika o trenutnom stanju.
Tretman lijekovima
U zdravstvenim ustanovama za liječenje delirija koriste se sljedeće skupine lijekova:
- psihotropni lijekovi;
- sredstva za osiguranje normalnog funkcioniranja dišnog sustava;
- lijekovi za održavanje ravnoteže vode i soli;
- sredstva za podešavanje krvnog tlaka;
- lijekovi za nesanicu;
- lijekovi koji normaliziraju metabolizam;
- proizvodi za detoksikaciju;
- lijekove koji poboljšavaju kardiovaskularni sustav.
Detoksikacija
Tom aspektu treba dati posebnu važnost. Jedna od obveznih faza u borbi protiv bolesti je detoksikacija tijela. Potrebno je očistiti krv i unutarnje organe pacijenta od otrova. Često, na pozadini alkoholizma, pacijenti razvijaju zatajenje srca, poremećaje gastrointestinalnog trakta, bubrega i jetre. Najučinkovitije je intravenozno davanje lijekova kao što su “Unitol” ili “Piracetam”.
Plazmofereza je još jedan učinkovit način pročišćavanja krvi u bolestima kao što je delirijum tremens (ICD kod 10, F10.4). Ovom metodom dio pacijentove plazme zamjenjuje se posebnom otopinom. To pomaže postizanju maksimalnog učinka čišćenja. Stanice tijela otpuštaju se iz otrova koji dovode do razvoja simptoma odvikavanja.
Prednosti plazmafereze su sljedeće:
- metabolički procesi u mozgu su normalizirani;
- poboljšane su reološke značajke krvi;
- imunološki sustav je obnovljen;
- Trajanje terapije je značajno smanjeno.
Nakon plazmafereze, pacijent obično osjeća olakšanje. Dodatni pozitivni učinak može se postići uzimanjem diuretičkih lijekova. Važan dio terapije detoksikacije je lijek koji je odgovoran za popravak stanica jetre.
Prognoza
Usprkos intenzivnom tretmanu, smrtnost pacijenata oboljelih od DT-a se kreće od 5% do 15%, ali uz suvremene mjere dijagnostike i liječenja, kreće se oko 5%. Smrtnost je bila veća prije razvoja jedinica intenzivnih njega, a kretala se oko 35%. Najčešći uzroci smrti su respiratorna insuficijencija i srčana aritmija.
Delirantni pacijenti su u visokom riziku i od kasnih komplikacija kroničnog alkoholizma od kojih su najčešće ciroza jetre i oštećenje mozga (Wernicke-Korsakoff sindrom i alkoholom inducirana demencija).