Dijabetička ketoacidoza (DKA) je akutna, po život opasna komplikacija šećerne bolesti koja se javlja u 15-70% novootkrivenih bolesnika, češća je i brže nastaje u manje djece (<2 godine), ali se može javiti i u osoba s već dijagnosticiranim dijabetesom, najčešće tijekom akutnog infekta ili u slučaju neredovitog davanja inzulina.
DKA nastaje zbog apsolutnog ili relativnog nedostatka inzulina. U tom slučaju organizam za dobivanje energije ne koristi glukozu (šećer) nego sagorijeva masti, pri čemu se stvaraju ketonska tijela. S obzirom da su ketoni „kiseli“, dolazi do zakiseljavanja organizma ili acidoze te tijelo aktivira mehanizme kojima nastoji ispraviti pretjeranu kiselost krvi, a jedan od njih je ubrzano i duboko disanje. Razina šećera u krvi stoga raste, jer ne može ući u stanice i prelijeva se u mokraću, povlačeći za sobom vodu i soli, zbog čega se javlja učestalo i obilno mokrenje koje prati pojačana žeđ.
Učestali oblici fiziološkog stresa koji mogu izazvati dijabetičku ketoacidozu su:
- Akutne infekcije (posebno upala pluća i infekcije mokraćnih puteva)
- Infarkt miokarda:
- Moždani udar
- Pankreatitis
- Trauma
Neki lijekovi koji mogu uzrokovati dijabetičku ketoacidozu su:
- Kortikosteroidi
- Tiazidski diuretici
- Simpatomimetici
- SGLT2 inhibitori
Patofiziologija
Deficijencija inzulina potiče tijelo da metabolizira trigliceride i aminokiseline umjesto glukoze za dobivanje energije. Zbog razularene lipolize rastu plazmatske razine glicerola i slobodnih masnih kiselina (SMK; engl. free fatty acids = FFA), kao i alanina zbog katabolizma mišića. Glicerol i alanine osiguravaju supstrate za jetrenu glukoneogenezu koju stimulira višak glukagona koji prati deficijenciju inzulina.
Glukagon također stimulira mitohondrijsku konverziju SMK u ketone. Inzulin u normalnim okolnostima blokira ketogenezu blokirajući transport derivata SMK u mitohondrijski matriks stoga se ketogeneza događa u uvjetima nedostatka inzulina. Glavne tako stvorene ketokiseline, acetoctena i β–hidroksimaslačna, jake su organske kiseline koje uzrokuju metaboličku acidozu. Aceton, nastao metabolizmom acetoctene kiseline, nakuplja se u serumu i polako izlučuje disanjem.
Hiperglikemija zbog deficijencije inzulina uzrokuje osmotsku diurezu koja vodi do značajnog gubitka vode i elektrolita urinom. Urinarno izlučivanje ketona uvjetuje daljnje gubitke Na i K. Serumski natrij može biti snižen zbog natriureze ili povišen zbog osmotskog izlučivanja velikih količina vode. Kalij se obilato gubi i ponekad gubitak zna biti >300 mmol/24 h. Usprkos ukupnom manjku kalija, serumski je kalij obično čak i povišen zbog izlaska iz stanica u odgovoru na acidozu. Serumske razine kalija obično padaju tijekom liječenja inzulinom koji tjera kalij u stanice. Ukoliko se serumski kalij ne prati i ne nadomješta po potrebi, može se razviti hipokalemija opasna po život.
Znakovi i simptomi dijabetičke ketoacidoze
DKA se obično razvija sporo. Rani simptomi uključuju:
- Jaka žeđ
- Učestalo mokrenje
Ako se ne liječi, mogu se brzo pojaviti ozbiljniji simptomi, kao što su:
- Brzo, duboko disanje
- Suha koža i usta
- Zajapureno lice
- Dah s mirisom voća
- Glavobolja
- Ukočenost mišića ili bolovi
- Jak umor
- Mučnina i povraćanje
- Bol u želucu
Ponekad je DKA prvi znak dijabetesa kod ljudi koji još nisu dijagnosticirani.
Faktori rizika
Rizik od dijabetičke ketoacidoze najveći je ako:
- Imate dijabetes tipa 1
- Često propuštate doze inzulina
Ponekad se kod dijabetesa tipa 2 može pojaviti dijabetička ketoacidoza. U nekim slučajevima dijabetička ketoacidoza može biti prvi znak dijabetesa.
Kada potražiti liječničku pomoć
Odmah otiđite u najbliži hitnu ustanovu ako mislite da imate DKA, osobito ako imate visoku razinu ketona u krvi ili mokraći.
DKA je hitan slučaj i potrebno ga je odmah liječiti u bolnici.
Nazovite svog liječnika opće prakse što je prije moguće ako niste sigurni trebate li hitnu pomoć – na primjer:
- razina šećera ili ketona u krvi vam je visoka ili raste tijekom vremena, i ne osjećate se dobro
- ne osjećate se dobro, ali su vam razine šećera ili ketona u krvi normalne ili samo malo više nego inače
Ako ne možete kontaktirati svog liječnika opće prakse, nazovite lokalnu službu izvan radnog vremena ili 112 za savjet.
Dijabetička ketoacidoza – Dijagnoza i testovi
Provjerite svoje ketone kada vam je šećer u krvi iznad 250 mg/dL (miligrama po decilitru) ili ako imate bilo koji od gore navedenih simptoma visokog šećera u krvi, kao što su suha usta, osjećaj jake žeđi ili često mokrenje.
Razinu šećera možete provjeriti test trakom za urin. Neki mjerači glukoze mjere i ketone. Pokušajte sniziti šećer u krvi i ponovno provjerite ketone za 30 minuta.
Liječnik može napraviti fizički pregled, pitati vas o simptomima i razgovarati o vašoj povijesti bolesti. Također može naručiti ove testove za dijagnosticiranje DKA:
- Krvna slika, uključujući metabolički panel i elektrolite
- Analiza urina
- Plin arterijske krvi
- Krvni tlak
- Testovi na znakove infekcije
- RTG prsnog koša
- Elektrokardiogram
Kako se liječi dijabetička ketoacidoza?
Liječenje DKA obično uključuje kombinaciju pristupa za normalizaciju razine šećera u krvi i inzulina.
Ako dobijete dijagnozu DKA, ali još niste dobili dijagnozu dijabetesa, liječnik će izraditi plan liječenja dijabetesa kako bi spriječio ponavljanje ketoacidoze.
Infekcija može povećati rizik od DKA. Ako je DKA posljedica infekcije ili bolesti, liječnik će i to liječiti, obično antibioticima.
Nadoknada tekućine
U bolnici će vam liječnik vjerojatno dati intravenozne (IV) tekućine kako bi pomogao tijelu da se rehidrira. Tijekom DKA događaja obično gubite mnogo tekućine, što može smanjiti količinu krvi.
Nadoknada tekućine pomaže obnoviti uobičajeni protok krvi. Također pomaže u liječenju dehidracije, koja može uzrokovati još više razine šećera u krvi.
Nadoknada elektrolita
Kada su vam razine inzulina preniske, elektroliti u tijelu također mogu postati netipično niski.
Elektroliti su električki nabijeni minerali koji pomažu tijelu, uključujući srce i živce, da pravilno funkcioniraju. Nadoknada elektrolita također se obično provodi kroz IV.
Terapija inzulinom
Inzulin će se vjerojatno davati putem IV dok razina šećera u krvi ne padne ispod 200 do 250 mg/dL. Tim hitne pomoći također će pratiti nekoliko drugih rezultata krvnih pretraga koji pokazuju kada terapija inzulinom više nije potrebna.
Kada su šećer u krvi i očitanja drugih testova unutar prihvatljivog raspona, liječnik će raditi s vama kako bi vam pomogao izbjeći DKA u budućnosti.
Spriječite dijabetičku ketoacidozu
DKA je ozbiljno stanje, ali možete poduzeti korake da ga spriječite:
- Često provjeravajte šećer u krvi, osobito ako ste bolesni
- Održavajte razinu šećera u krvi u ciljanom rasponu što je više moguće
- Uzimajte lijekove kako je propisano, čak i ako se osjećate dobro
- Razgovarajte sa svojim liječnikom o tome kako prilagoditi inzulin na temelju onoga što jedete, koliko ste aktivni ili ako ste bolesni
Ako ste zabrinuti zbog DKA ili imate pitanja o tome kako kontrolirati svoj dijabetes, svakako se sastanite sa svojim liječnicima i zatražite uputnicu za obrazovanje i podršku za samokontrolu dijabetesa (DSMES) za individualno vodstvo. DSMES usluge vitalni su alat koji vam pomaže da kontrolirate i dobro živite s dijabetesom, a istovremeno štitite svoje zdravlje.
Reference:
https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetic-ketoacidosis.html
https://www.hemed.hr/Default.aspx?sid=15037
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-ketoacidosis/symptoms-causes/syc-20371551
https://www.nhs.uk/conditions/diabetic-ketoacidosis/
https://www.webmd.com/diabetes/ketoacidosis
https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/ketoacidosis
Slika preuzeta sa https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/ketoacidosis