Herpes na usni – koji se još naziva i groznica na usni – česta je virusna infekcija. To su sitni mjehurići ispunjeni tekućinom na usnama i oko njih. Nakon pucanja mjehurića stvara se krasta koja može trajati nekoliko dana. Upala obično zaraste za dva do tri tjedna, a ožiljak ne ostaje.
Herpes se širi od osobe do osobe bliskim kontaktom, poput ljubljenja. Obično ih uzrokuje virus herpes simplex tipa 1 (HSV-1), a rjeđe virus herpes simplex tipa 2 (HSV-2). Oba virusa mogu utjecati na vaša usta ili genitalije.
Ne postoji lijek za herpes, ali jednom kad ih dobijete želite ih se riješiti što prije. Antivirusne tablete ili kreme na recept mogu pomoći u bržem liječenju. Tako možete smanjiti njihovu učestalost, duljinu i težinu.
Najčešće se javlja kao popratna pojava infekcija koje narušavaju imunitet te kod jakih menstruacija, stresa, straha, tjeskobe ili nervoze.
U stanjima stresa nadbubrežna žlijezda izlučuje hormon kortizol koji slabi imunološki odgovor što omogućuje virusu herpesa simpleksa da se neometano razmnožava uzrokujući na taj način tipične simptome na usnama, ali i drugdje u tijelu.
Primarna infekcija obično se događa tijekom djetinjstva, dok reaktivacija virusa može nastupiti i godinama kasnije. Nakon prve infekcije, virus ostaje u živčanim stanicama i može se aktivirati periodično, uzrokujući ponovnu pojavu simptoma – najčešće na istom ili približno istom mjestu.
Herpes na usni je zarazan, a najčešće se prenosi slinom, poljupcima, kašljanjem ili kihanjem te zaraženom hranom i pićem. Nositelj virusa može prenijeti herpes drugoj osobi čak i kada mjehurići nisu prisutni, no najveća mogućnost zaraze je od trenutka pojave mjehurića do pojave krasti.
HSV-1 virus može se prenijeti i putem oralnog seksa te tako uzrokovati genitalni herpes. Naime, HSV-1 se može širi iz usta sve do genitalija.
Simptomi herpesa na usnama
Simptomi infekcije se razlikuju tijekom svakog od tri stadija:
• početni stadij ili primarna infekcija;
• latentni (pritajeni) stadij;
• stadij povratka infekcije (rekurencija).
Najčešći simptomi su:
• kožni osip ili promjena koja svrbi
• osjećaj škakljanja ili pečenja prije nego se pojave simptomi
• rane u ustima
• mjehuri
• blaga vrućica
• povećanje limfnih čvorova na vratu ili preponama
• grlobolja.
Simptomi primarne infekcije
Mjehuri se obično javljaju na usnicama, a mogu se javiti i na jeziku. Mjehuri vremenom pucaju i otvaraju se bolne rane. Zatim se stvara žućkasta membrana da bi sve prošlo unutra 3 do 14 dana.
Latentni (pritajeni) stadij
Tijekom razdoblja latencije, herpes-virus ne uzrokuje simptome i nije prijenosan. S vremenom, ovo razdoblje završava i virus se počinje širiti. Tada postaje prijenosan, ali još uvijek bez očitih simptoma. HSV-2 se češće prenosi bez prisutnosti ikakvih simptoma, i to pogotovo kod žena. Ovo je vrlo opasan stadij jer ne postoje upozoravajući mjehuri. Nedavna studija je pokazala kako je asimptomatsko širenje kod žena odgovorno za trećinu svih HSV-2-infekcija. Rezultati ostalih studija ukazuju kako to isto vjerojatno vrijedi i za muškarca.
Simptomi ponavljajuće (rekurentne) infekcije
Rekurentne HSV-infekcije imaju većinu istih simptoma, na istim mjestima kao i primarne infekcije, ali su simptomi nešto blaži i kraće traju.
Kada posjetiti liječnika?
Herpes najčešće možete izliječiti bez liječnika. Međutim, posjetite svog liječnika ako:
• Imate oslabljeni imunološki sustav
• Herpes na usnama ne zaraste u roku od dva tjedna
• Imate ozbiljne simptome
• Imate česte herpese
• Doživljavate iritaciju u očima
Liječenje herpesa na usnama
Cilj liječenja primarnog herpesa je uklanjanje boli kako bi osoba mogla normalno spavati, jesti i piti. Bol u djece može uzrokovati odbijanje hrane i pića što zajedno s povišenom temperaturom može brzo dovesti do dehidracije. Prema tome, dijete treba piti što više tekućine. Odrastao čovjek ili starije dijete može koristiti propisanu anestetičku otopinu za usta kao što je lidokain za ublažavanje boli. Ublažavajuće može djelovati i otopina za usta koja sadrži sodu bikarbonu.
Liječenje sekundarnog herpesa je najučinkovitije, ako se počne prije nego ranica izbije―odmah čim osoba osjeti početak napada (prodrom). Uzimanje vitamina C tokom prodroma može ubrzati nestajanje krusti.
Zaštićivanje usana od sunca nošenjem šešira s obodom ili balzamom za usne sa zaštitnim faktorom može smanjiti mogućnost izbijanja krasti. Osoba bi trebala izbjegavati i aktivnosti i hranu za koje se zna da izazivaju buknuća. Svakome tko pati od učestalih, ozbiljnih buknuća može koristiti lizin (moguće ga je nabaviti u biljnim ljekarnicama) za duga vremenska razdoblja.
Aciklovir u obliku masti može smanjiti težinu napada i može brže zacijeliti ranu. Balzami za usne, kao što je vazelin, mogu zaštititi usne od pucanja i smanjiti rizik širenja virusa na susjedna područja. Odrasle osobe s težim ranicama trebale bi dobivati antibiotike da se spriječe bakterijske infekcije, premda antibiotici ne djeluju na viruse. U ozbiljnijim slučajevima i u ljudi kod kojih je oslabljen imunološki sustav može se propisati aciklovir u kapsulama. Za herpes simpleks se ne koriste kortikosteroidi, jer bi mogli omogućiti širenje infekcije.
Prevencija herpesa na usni
Prevencija je uglavnom utemeljena na izbjegavanju ljubljenja ili korištenja stvari zaražene osobe. Vjerojatnost širenja infekcije može smanjiti odgovornim spolnim ponašanjem.
- Izbjegavajte dodirivanje zaraženog područja rukama.
- Temeljito perite ruke nakon izbijanja infekcije.
- Nemojte dijeliti s drugim osobama predmete koji dolaze u kontakt s ustima.
- Izbjegavajte ljubljenje, seksualni kontakt, te sportove u kojima dolazi do tjelesnog kontakta (u periodu dok traje inkubacija).
- Ponovno pojavljivanje herpesa možete spriječiti jačanjem imuniteta – doznajte više o jačanju imuniteta.
- Pobrinite se da svaki dan imate barem sedam sati kvalitetnog sna.
- Tinktura ili preparati Echinacee mogu ojačati vaš organizam i potencijalno spriječiti pojavljivanje dosadnih groznica na usni. U većem broju studija potvrđen je antiviralni učinak ekstrakta Echinacee.
- Vjeruje se da češnjak, sladić i ginseng pomažu u jačanju organizma – koristite ih u obliku čaja ili tableta.
Kako liječiti herpes na usnama prirodnim metodatama?
Alternativna rješenja za herpes na usni svakako postoje, možda nisu tako brza i efikasna kao kakva kupovna mast za groznicu na usni, ali su u pitanju prirodna sredstva koja vam nikako neće naštetiti, jer se nećete dodatno izlagati farmakološkim preparatima, a sa druge strane olakšati ćete postojeće tegobe i ublažiti problem. Evo jednog provjereno djelotvornog lijeka..
Umočite štapić za uši u mješavinu vode i octa (u jednakim količinama) i nanosite na mjehuriće svakih desetak minuta. Ponovite to tri do četiri puta u toku jednog dana. Značajno ćete ubrzati vaš oporavak.
Kako se riješiti herpesa na usnama uz pomoć domaćeg meda i bijelog luka
Tri češnja bijelog luka narendajte na sitno i zatim pomješajte sa 100 grama domaćeg meda. Kad ste to napravili lagano mažite herpes na usni i to detaljno da mješavina prodre u sve inficirane dijelove.
Bučino ulje je prirodni lijek protiv herpesa na usnama
Za groznicu na usnama se jako dobro pokazalo i bučino ulje, kojeg danas lako možete pronaći u gotovo svim biljnim ljekarnama. Potrebno je da inficirane dijelove usana premazujete 4 puta dnevno.
Propolis kapi su provjeren recept
Svakodnevno pijte propolis kapi zbog podizanja imuniteta, a sa blagom uljnom otopinom od propolisa možete i premazivati herpes na usnama.
Kod groznice na usnama pomaže i heljdino brašno
Svaki dan možete jednu malu žličicu brašna od heljde preliti sa dvije male šalice uzavrele vode (potrebno je kratko prokuhati), pustite barem pola sata – sat da se ohladi i kasnije sa tim premazujte vaš herpes na usni.
Aloe vera protiv herpesa
Uzmite nešto krupnije aloine listove i uzdužno ih rasjecite. Prije odlaska na spavanje prislonite ih na svoje usne, na mjesto gdje se formirao herpes, pričvrstite sa elastičnim zavojem kao oblogu, te tako ostavite preko noći.
Ljekovita menta liječi herpes na usnama
Prelijte malu žličicu mente sa dva decilitra tek provrele vode, te blago na pari kuhajte poklopljeno, ne duže od petnaest minuta. Skinite sa vatre ali i dalje poklopljeno pustite da odstoji dobrih 30-tak minuta. Sada dobro procjedite, te premažite oralni herpes. Uz ovaj prirodni lijek, poželjno je i piti mentin čaj.
Soda bikarbona protiv herpesa
Malu žličicu sode bikarbone promješajte sa istom količinom soli i dodajte im vode. Kada smjesa postane gusta, tada je upotrebite za herpes na usni i to tako što ćete lagano premazivati do tri puta tijekom dana inficirano mjesto.
Više o hrepesu općenito pročitajte ovdje.