Štitnjača je mala žlijezda u obliku leptira smještena u prednjem dijelu vrata. Njezin glavni zadatak je kontrola metabolizma, odnosno načina na koji tijelo koristi energiju, zbog čega ima utjecaja na gotovo sve organe, čak i na srce.
Razinu hormona štitnjače u krvotoku kontrolira hipofiza, mala endokrina žlijezda smještena u području baze mozga u koštanom dijelu lubanje. Kada hipofiza „registrira“ manjak ili višak hormona štitnjače, prilagođava sintezu hormona koji stimulira štitnjaču (TSH = tireostimulirajući hormon) putem kojeg štitnjača prilagođava produkciju svojih hormona – trijodtironina (T3) i tiroksina (T4).
U slučaju manjka hormona štitnjače, mnoge funkcije u tijelu se usporavaju.
Što je hipotireoza i koji su njeni uzroci?
Hipotireoza je stanje pri kojem je štitnjača slabije aktivna i stvara premalo svog hormona. Vrlo teška hipotireoza naziva se miksedem.
U Hashimotovu tireoiditisu, najčešćem uzroku hipotireoze, štitnjača je često povećana te hipotireoza često nastane godinama kasnije, jer se funkcijska područja u žlijezdi postupno uništavaju. Drugi najčešći uzrok hipotireoze je liječenje hipertireoze. I radioaktivni jod i kirurški zahvat mogu dovesti do hipotireoze.
Kronični nedostatak joda u hrani dovodi do povećane, premalo aktivne štitnjače (goitrogena hipotireoza), što je najčešći uzrok hipotireoze u mnogim nerazvijenim zemljama. Otkako su proizvođači soli počeli dodavati jod u kuhinjsku sol a tvari za dezinfekciju koje sadrže jod se često rabe za steriliziranje kravljih vimena, taj je oblik hipotireoze u Sjedinjenim Državama nestao. Čak i rjeđi slučajevi hipotireoze uključuju neke naslijeđene poremećaje pri kojima neka nenormalnost enzima u stanicama štitnjače sprječava žlijezdu da proizvodi ili luči dovoljno tireoidnih hormona. U drugim rijetkim poremećajima ili hipotalamus, ili hipofiza ne luče dovoljno hormona potrebnog za poticanje normalne funkcije štitnjače.
Simptomi hipotireoze
Simptomi hipotireoze ovise o težini stanja. Problemi se razvijaju polako, često tijekom nekoliko godina.
U početku možete jedva primijetiti simptome hipotireoze, poput umora i debljanja. Ili možda mislite da su oni samo dio starenja. Ali kako se vaš metabolizam usporava, mogli biste razviti očitije probleme.
Simptomi hipotireoze mogu uključivati:
- Umor
- Povećana osjetljivost na hladnoću
- Zatvor
- Suha koža
- Dobitak na težini
- Podbuhlo lice
- Promukli glas
- Gruba dlaka i koža
- Slabost mišića
- Bolovi u mišićima, osjetljivost i ukočenost
- Menstrualni ciklusi koji su jači nego inače ili su neredoviti
- Stanjivanje kose
- Usporen rad srca, koji se naziva i bradikardija
- Depresija
- Problemi s pamćenjem
Hipotireoza u dojenčadi
Svatko može dobiti hipotireozu, uključujući i dojenčad. Većina beba rođenih bez štitnjače ili sa žlijezdom koja ne radi ispravno nemaju simptome odmah. Ali ako se hipotireoza ne dijagnosticira i ne liječi, počinju se javljati simptomi koji mogu uključivati:
- Probleme s hranjenjem
- Slab rast
- Slabo dobivanje na težini
- Žutilo kože i bjeloočnica, stanje koje se naziva žutica
- Zatvor
- Loš tonus mišića
- Suha koža
- Promukli plač
- Povećani jezik
- Lagana oteklina ili izbočina u blizini pupka, stanje koje se naziva umbilikalna kila
Kada se hipotireoza kod dojenčadi ne liječi, čak i blagi slučajevi mogu dovesti do ozbiljnih problema u tjelesnom i mentalnom razvoju.
Hipotireoza kod djece i adolescenata
Općenito, djeca i tinejdžeri s hipotireozom imaju simptome slične onima u odraslih. Ali također mogu imati:
- Slab rast koji dovodi do niskog rasta
- Zakašnjeli razvoj trajnih zuba
- Odgođeni pubertet
- Slab mentalni razvoj
Tko je u većem riziku od razvoja hipotireoze?
Iako se hipotireoza može javiti kod osoba oba spola, svih dobi i etničkih pripadnosti, veći rizik imaju:
- žene
- osobe starije od 60 godina
- osobe s hipotireozom i drugim bolestima štitnjače u obiteljskoj anamnezi
- oboljeli od šećerne bolesti tip 1 i osobe s celijakijom
- osobe liječene radioaktivnim jodom i drugim lijekovima koji utječu na štitnjaču
- osobe koje su izložene (terapijskoj) radijaciji vrata i gornjeg dijela trupa
- osobe kod kojih je izvršena parcijalna tireoidektomija (djelomično odstranjenje štitnjače)
- trudnice i žene koje su rodile u zadnjih šest mjeseci.
Kako se dijagnosticira hipotireoza?
Točna dijagnoza hipotireoze ovisi o sljedećem:
- Simptomi. Hipotireoza nema karakteristične simptome. Ne postoje simptomi koje ljudi s hipotireozom uvijek imaju, a mnogi simptomi hipotireoze mogu se pojaviti kod osoba s drugim bolestima. Jedan od načina da saznate jesu li vaši simptomi posljedica hipotireoze jest da razmislite jeste li oduvijek imali taj simptom (hipotireoza je manje vjerojatna) ili je simptom promjena u odnosu na način na koji ste se prije osjećali (hipotireoza je vjerojatnija ).
- Medicinska i obiteljska povijest. Trebali biste reći svom liječniku:
- o promjenama kod vašeg zdravlja koje upućuju na to da vaše tijelo usporava,
- ako ste ikada imali operaciju štitnjače,
- ako ste ikada imali zračenje vrata za liječenje raka,
- ako uzimate neki od lijekova koji mogu uzrokovati hipotireozu – amiodaron, litij, interferon alfa, interleukin-2, a možda i talidomid,
- ima li netko od članova vaše obitelji bolest štitnjače,
- Tjelesni pregled. Liječnik će provjeriti vašu štitnjaču i potražiti promjene poput suhe kože, oteklina, sporijih refleksa i sporijeg otkucaja srca,
- Krvne pretrage. Dva su krvna testa koja se koriste u dijagnozi hipotireoze,
- TSH (hormon koji stimulira štitnjaču). Ovo je najvažniji i najosjetljiviji test za hipotireozu. Mjeri koliko hormona štitnjače tiroksina (T4) treba proizvesti štitnjača. Abnormalno visok TSH znači hipotireozu: od štitnjače se traži da proizvodi više T4 jer ga nema dovoljno u krvi,
- T4 testovi. Većina T4 u krvi vezana je za protein koji se zove globulin koji veže tiroksin. “Vezani” T4 ne može ući u tjelesne stanice. Samo oko 1%–2% T4 u krvi je nevezano (“slobodno”) i može dospjeti u stanice. Slobodni T4 i indeks slobodnog T4 jednostavni su krvni testovi koji mjere koliko je nevezanog T4 u krvi i dostupnog za ulazak u stanice.
Liječenje hipotireoze
Liječenje hipotireoze usmjereno je na nadopunjavanje hormona štitnjače. Trenutačno liječnici ne mogu izliječiti hipotireozu, ali u većini slučajeva mogu pomoći ljudima da je kontroliraju.
Sintetski tiroksin
Kako bi obnovili razinu, liječnici obično propisuju sintetski tiroksin, lijek koji je identičan hormonu T4. Liječnici mogu preporučiti uzimanje ovoga ujutro prije jela svaki dan.
Doziranje se određuje prema pacijentovoj povijesti, simptomima i trenutnoj razini TSH. Liječnici će redovito pratiti pacijentovu krv kako bi utvrdili treba li prilagoditi dozu sintetičkog T4.
Bit će potrebno redovito praćenje, ali će se učestalost krvnih pretraga vjerojatno smanjiti s vremenom.
Jod i prehrana
Jod je esencijalni mineral za rad štitnjače. Nedostatak joda jedan je od najčešćih uzroka razvoja gušavosti, odnosno abnormalnog povećanja štitnjače.
Održavanje odgovarajućeg unosa joda važno je za većinu ljudi, ali oni s autoimunom bolešću štitnjače mogu biti posebno osjetljivi na učinke joda, što znači da može izazvati ili pogoršati hipotireozu.
Osobe s hipotireozom trebale bi porazgovarati o svim većim promjenama u prehrani sa svojim liječnikom, osobito kada započinju dijetu bogatu vlaknima ili jedu puno soje ili povrća iz skupine kupusnjača.
Prehrana može utjecati na način na koji tijelo apsorbira lijekove za štitnjaču.
Tijekom trudnoće potrebe za jodom se povećavaju. Korištenje jodirane soli u prehrani i uzimanje prenatalnih vitamina može održati potrebnu razinu joda.
Dodaci joda dostupni su za kupnju putem interneta.
Hipotireoza se obično može liječiti na odgovarajući način slijedeći savjete kvalificiranog liječnika.
Uz odgovarajuće liječenje, razine hormona štitnjače trebale bi se vratiti u normalu.
U većini slučajeva, lijekove za hipotireozu trebat će uzimati do kraja života.
Komplikacije neliječene hipotireoze
Hipotireoza može biti ozbiljna i životno ugrožavajuća bolest ukoliko se ne liječi na vrijeme. U slučaju neliječene hipotireoze mogu se razviti:
- mentalni poremećaji – niska koncentracija hormona štitnjače može uzrokovati probleme s pamćenjem i koncentracijom te depresiju
- poteškoće s disanjem
- nemogućnost održavanja normalne tjelesne temperature
- srčani problemi – povećanje rizika razvoja srčanih bolesti zbog povišenja razine LDL („lošeg“) kolesterola
- gušavost – stalni poticaj na sintezu hormona može dovesti do povećanja štitnjače, što se može primijetiti kao oteklina na prednjem dijelu vrata i, u ovisnosti o veličini, može ometati gutanje
- neplodnost – premalo hormona štitnjače može poremetiti ovulaciju i otežati začeće
- pretilost – usporavanje metabolizma može uzrokovati smanjenje potrošnje kalorija i dovesti do povećanja tjelesne mase
- periferna neuropatija – niska razina hormona štitnjače može tijekom vremena oštetiti periferne živce, što rezultira pojavom bolova, trnaca i ukočenosti udova.
Vrlo ozbiljno i po život opasno stanje je miksedemska koma, do koje može doći ako se hipotireoza ne liječi. Prati je ekstremna hipotermija (niska tjelesna temepratura), konvulzije, depresija disanja i pospanost praćena letargijom i nesvjesticom. Ovo stanje može dovesti do toliko jakog pada tjelesne temperature da može rezultirati smrću.
Može li se hipotireoza prevenirati?
Razvoj hipotireoze nije moguće spriječiti, ali se mogu spriječiti njezine posljedice.
Ukoliko uočite bilo koji simptom koji ukazuje na mogućnost postojanja hipotireoze, najbolje što možete učiniti je savjetovati se sa svojim liječnikom koji će vas uputiti na potrebne pretrage za potvrdu dijagnoze, nakon čega slijede daljnje upute po pitanju liječenja.
Zanima vas više ovakvih informacija?
Pročitajte više o bolestima štitnjače na ovom linku – https://hipokrat.com.hr/bolesti-stitnjace/
Reference:
https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/26485/Hipotireoza.html
http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-za-pacijente/hormonski-poremecaji/poremecaji-stitnjace/hipotireoza
https://www.vasezdravlje.com/bolesti-i-stanja/hipotireoza
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothyroidism/symptoms-causes/syc-20350284
https://www.webmd.com/women/hypothyroidism-underactive-thyroid-symptoms-causes-treatments
https://www.medicalnewstoday.com/articles/163729#_noHeaderPrefixedContent
https://www.thyroid.org/hypothyroidism/
Slika preuzeta sa https://www.nps.org.au/professionals/thyroid-testing-imaging-and-medicines
6 razmišljanja na “Hipotireoza – uzrok, simptomi i liječenje”