Ispucale pete

Ispucale pete – uzrok, simptomi i liječenje

Korisni savjeti Simptomi

Ispucale pete su vrlo čest problem koji može varirati u težini od samo kozmetičkog, odnosno estetskog, problema pa sve do bolnih problema.

Ispucale pete problem su koji se može povezati s činjenicom da su nam noge tijekom zime uglavnom u čarapama i cipelama, pa koža ‘ne diše’ i postaje suha, te činjenicom da većina nas zanemaruje potrebu da redovito namažemo stopala nekom hidratantnom kremom i povremeno im priuštimo kupku. Ako imate taj problem, dobro je potruditi se oko toga da ga riješite, jer ispucala koža na stopalima može biti plodno tlo za razvoj gljivica i infekcija.

Naša stopala su pod stalnim pristiskom. Bilo da hodamo, trčimo ili mirno stojimo duže vrijeme, ona nose našu težinu. Epidermis (prvi sloj kože) na koži stopala priodno je deblji i tvrđi. Koža na nogama također nema lojne žlijezde pa je posebno osjetljiva na suhoću.

Noge su često izložene pritisku i trenju koje dolazi od tvrdih površina ili neodgovarajuće obuće. Naprezanja mogu uzrokovati isušivanje stopala, posebice peta. Koža se na petama zgusne i širi što dovodi do razvoja pukotina. Ispucale pete čest su problem, kako zdravstveni tako i estetski.

Ako vas bez obzira na adekvatnu njegu muče suhe i ispucale pete, važno je da otkrijete uzrok problema.

Što uzrokuje ispucale pete?

Ponekad je to povezano za obućom koju nosimo, a nekad je posljedica infekcije koju je neophodno liječiti.

Najčešći uzrok su:

Gljivične infekcije

Razlog zbog kojeg koža na petama lako puca ponekad može biti ozbiljnije prirode. Ako nosite duboke čizme ili cipele, a veći dio dana provodite u toploj kancelariji, noge vam se više znoje. To dovodi do nakupljanja vlage u obući, koja onda postaje plodno tlo za gljivice. Sve se to odražava na kožu koja će početi pucati i ljuštiti se. Stopala će se manje znojiti u plićim cipelama napravljenim od prirodne kože, pa razmislite da jedne takve držite u ormariću i preobujete ih kad dođete na posao.

Ako se usprkos redovnom pilingu i tretiranju stopala kremama suočavate sa ispucalim petama, obratite se liječniku koji će utvrditi da li je problem gljivična infekcija.

Neadekvatna obuća

Ako imate neudobnu ili premalu obuću, tokom hodanja će nastati trenje, pa će koža zadebljati i početi pucati, a sve će to pratiti bolni žuljevi. Pri odabiru cipela vodite se ne samo izgledom, nego i udobnošću.

Dehidracija

Nedovoljan unos vode utječe na cijeli organizam, pa i na izgled kože. Ako pijete manje od 2 litre dnevno, koža će biti suha i sklona perutanju, što važi i za pete.

Ekcem

Ekcem je upalna bolest kože. Simptomi su najčešće svrab, crvenilo, natečenost i ispucalost kože. Ukoliko primjećujete pojavu navedenih simptoma i na svojim stopalima, obratite se liječniku, baš kao i u slučaju sumnje na gljivičnu infekciju.

Prirodna obnova kože

Ako su u vašem slučaju ispucale pete kratkotrajna pojava koju brzo sanirate, onda se radi o prirodnom procesu revitalizacije kože i nema razloga za brigu.

Sunčanje bez zaštite

Mislili ste da će vas boravak na plaži preporoditi od glave do pete, ali vratili ste se sa ljetovanja sa ispucalim petama? Razlog za to je najvjerovatnije prekomjerno izlaganje stopala suncu. Upravo su stopala dio tijela koji zaboravljamo mazati kremom za sunčanje ili mislimo da im uopće ne treba UV zaštita. Naravno, to je pogrešno. Izlaganje stopala suncu dovest će do pucanja kože.

Kako si pomoći

Birajte kreme namijenjene njezi stopala
Svakodnevna njega stopala hidratantnom kremom za tijelo neće učiniti dovoljno da riješite problem na petama. Upotrebljavajte kreme koje su posebno dizajnirane baš za tvrđu kožu stopala. Te kreme imaju nježne, ali učinkovite kiseline koje pomažu pomalo razgraditi nakupine suhe kože.

Biljna ulja
Mnoga biljna ulja se mogu koristiti za liječenje ispucalih peta te za samu njegu istih. Bilo maslinovo, sezamovo, kokosovo ili neko drugo hidrogenizirano biljno ulje, ono će služiti svrsi. Za najbolje rezultate, koristite ulje prije odlaska na spavanje kako bi se omogućilo dovoljno vremena da ulje potpuno prodrije u kožu.

Prvo temeljito operite stopala. Zatim nanesite biljno ulje na pete i tabane. Obucite čiste čarape i ostavite ih na nogama preko noći. U jutarnjim satima, pete će biti osjetno mekše. Ponovite to nekoliko dana zaredom dok se pete ne obnove u potpunosti.

Oprezno sa sredstvima za ljuštenje
Mnogi pilinzi za stopala sadrže mliječnu i glikolnu kiselinu za duboko ljuštenje stopala, što često pomaže da se stopala ‘oljušte’ od suhe kože. Ipak, nije zgorega probati s takvim sredstvom, no za prvi put ga prvo testirajte na maloj površini prije nego ga upotrijebite na stopalima.

Rižino brašno
Piling kože na stopalima pomoći će u uklanjanju mrtvih stanica koje pogoduju isušivanju i pucanju. Rižino brašno se može koristiti kao domaći piling za čišćenje.

Pomiješajte šaku rižinog brašna s nekoliko žlica meda i jabučnog octa. Miješajte dok ne dobijete gustu pastu. Ako je stanje s petama poprilično loše, dodajte i žlicu maslinovog ulja ili ulja slatkog badema.

Namočite noge u toplu vodu na desetak minuta, a zatim napravite piling stopala s dobivenom smjesom.

Vazelin
Vazelin je još jedno odlično sredstvo protiv ispucalih stopala. Samo ga nanesite po cijelim tabanima i obucite čiste pamućne čarape za spavanje.

Ukoliko to radite tijekom dana, ostavite čarape sve dok vam stopala potpuno ne upiju vazelin i ne postanu glatka i meka.

Margosa
Lišće margose (neem, indijski jorgovan; biljka porijeklom iz Indije) ima fungicidna svojstva koja su vrlo učinkovita u liječenju ispucalih peta.

Zgnječite pregršt indijskog jorgovana i dodajte tri žličice praha kurkuma te napravite finu smjesu. Nanesite smjesu na pukotine u koži na petama i ostavite da djeluje pola sata. Operite stopala u toploj vodi i osušite ih čistim ručnikom.

Skinite grubu kožu
Kad su stopala jako ispucana, zagladite ih turpijicom za stopala. To treba činiti jednom do dva puta tjedno. Ne zaboravite da ih treba povlačiti samo u jednom smjeru, a ne naprijed-natrag, jer tako možete poderati kožu. Radite to pod dobrim osvjetljenjem. Alternativa tome može biti skidanje grube kože nekim pilingom koji ste napravili sami, što će biti puno nježnije za stopala.

Solna kupka
Topla solna kupka odličan je recept za liječenje ispucale pete. U toplu vodu dodajte šaku soli, dobro pomiješajte i uronite stopala na petnaest minuta.

Dobro osušite stopala i nanesite deblji sloj kreme ili vazelina, te obucite čiste pamučne čarape. Nakon nekoliko sati stopala će upiti kremu, a rezultat znate – dobit ćete njegovana stopala za pokazivanje.

Limun
Kiselina koja se nalazi u limunu može biti vrlo učinkovita u ublažavanju grubih područja kože koja može dovesti do pucanja.

Nanesite limunov sok izravno na područja gdje imate grubu kožu. Alternativno, možete potopiti stopala na 10 do 15 minuta u toploj vodi u kojoj je dodan limunov sok. Izbjegavajte korištenje vruće vode, jer ona može još više isušiti vašu kožu.
Nakon toga isperite stopala koristeći sapun, te ih nježno osušite ručnikom.

Redovito čistite pribor i zamijenite ga
Alate koje koristite za uređenje stopala koristite samo vi, bez dijeljenja s ukućanima. Također temeljito ih očistite i osušite nakon upotrebe te zamijenite svaka dva do tri mjeseca.

Ružina voda (vodica) i glicerin
Kombinacija ružine vode i glicerina može biti vrlo učinkovit kućni tretman za ispucale pete. Glicerin omekšava kožu, a to je i razlog zašto se često koristi u kozmetici. Ružina voda sadrži vitamine A, B3, C, D i E, kao i antibakterijska i antiseptička svojstva.

Dovoljno je pomiješati jednake količine glicerina i ružine vode, te smjesu utrljati na pete prije nego odete spavati.

Parafin (vosak)
Ako je stanje vaših peta doista loše i uzrokuje puno boli, tretman parafinom može vam osigurati brzo olakšanje.

Pomiješajte parafinski vosak dok se topi na toplini temeljito s kokosovim uljem. Ostavite smjesu da se ohladi do sobne temperature prije nego ju primijenite na stopalima. Za najbolje rezultate, nanesite smjesu prije nego odete u krevet i isperite ju tek ujutro.

Banana
Zrele banane su jedan od najjeftinijih kućnih lijekova za suhe i ispucale pete. Napravite kašu od jedne zrele banane dok ne dobijete smjesu nalik tijestu.

Temeljito očistite svoja stopala te nanesite na njih kašu od banane. Držite ju 10 do 15 minuta, tako da vaša koža može apsorbirati prirodnu hranu. Operite noge lagano toplom vodom, a zatim ih potopite u hladnu vodu na desetak minuta.

Ako ovaj postupak ponavljate svakodnevno, trebali biste se riješiti ispucalih peta već za nekoliko tjedana.

Med
Med ima antibakterijska svojstva i odličan je za vlaženje kože, što je vrlo potrebno za suhe i ispucale pete.

U posudu za noge natočite toplu vodu do pola. Zatim dodajte šalicu meda. Namačite noge u toj vodi 15 do 20 minuta. Nježno isperite stopala.

Topla slana voda
Ako imate ispucale pete, vrlo je važno posvetiti pozornost i zadržati svoje pete hidratiziranima. Razmazite svoja stopala tako da ih namačete u toploj, slanoj vodi najmanje 10 do 15 minuta. Zatim stavite svoje noge u hladnu vodu, koja će poboljšati cirkulaciju krvi u nogama i ublažiti bolove.

Nakon toga nanesite na stopala kremu ili vazelin koji će zadržavati vlagu. Za najbolje rezultate, obucite čarape kako biste spriječili isparavanje vlage.

Može li se prevenirati ispucale pete?

Ne postoji trajni lijek za to. Najbolja metoda je svakodnevna njega, uz nježno turpijanje stopala i liječenje prema potrebi.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *