Organizam fiziološki gubi određenu količinu vode tijekom dana putem mokraće, stolice ili sline te evaporacijom (isparavanjem) preko kože i dišnog sustava.
Znojenjem, koje je pojačano tijekom fizičkih aktivnosti ili ljeti, tijelo se hladi i brani od povišene temperature. Osim što se znojenjem iz organizma izlučuje voda, njime se gube i elektroliti kao što su kalij, natrij, magnezij i dr.
Ti elektroliti u organizmu održavaju acidobaznu ravnotežu, održavanju volumena plazme i membranskog potencijala, te sudjeluju u transportnim procesima i prijenosu živčanih impulsa. Pojednostavljeno, elektroliti igraju jednu od ključnih uloga u funkcioniranju ljudskog organizma.
Acidobazna ravnoteža (acidobazna homeostaza) je dio čovjekove fiziološke homeostaze (odnosa između kiselina i baza). Jednostavnije, radi se o održavanju određene pH vrijednosti. Naime, ljudski organizam je iznimno osjetljiv na promjene pH vrijednosti, pa stoga posjeduje snažne mehanizme održavanja pH vrijednosti u određenim granicama.
Kada i što piti?
Poznata je izreka „ako piješ kad si žedan – zakasnio si!“ Tijelo u stanju dehidracije šalje informacije mozgu koji nama „javlja“ da smo žedni.
Dakle, pijte prije nego osjetite žeđ, pijte često i u malim količinama kako ne biste opteretili želudac. Naime, naš želudac može probaviti 750 ml tekućine u sat vremena i sve više od toga će otežati sve druge aktivnosti koje izvodite.
Zajedno sa izgubljenom vodom nužno je nadoknaditi i izlučene elektrolite budući da imaju višestruke zadaće u organizmu. U slučaju da je znojenje intenzivno, voda neće poslužiti kao najbolji izvor za nadoknadu izgubljenje tekućine. Naime, ona je po svojoj prirodi hipotonična što znači da ima osmolarnost manju od krvne plazme odnosno nije u skladu sa tjelesnim tekućinama.
Tu u priču nastupaju izotonični napitci koji imaju jednaku osmolarnost kao i krvna plazma zbog čega su idealni za brzu nadoknadu izgubljene tekućine. Također, osiguravaju neophodne elekrolite koji se gube znojenjem, a u pravilu sadrže i nešto ugljikohidrata čija je svrha brza opskrba energijom. Izotonični su napitci sastavni dio hidracije mnogih sportaša. Općenito je pravilo da se preporučaju kod sportskih napora koje traju dulje od 1 sat jer mogu poboljšati izvedbu sportaša. Za sportove koje traju manje od 1 sata smatraju se nepotrebnima. Jesu li onda izotonični napitci od koristi „običnim smrtnicima“?
Donekle jesu. Konkretno, korisni su za rekreativce koji su tjedno redovito tjelesno aktivni te osobe koje se iz bilo kojeg razloga pojačano znoje. Izotonični napitci dostupni su na policama većina trgovina, no lako ih možemo napraviti i u kućnoj radinosti. Evo nekoliko ideja:
Domaći izotonični napitci vašem će organizmu osigurati prirodne i najbolje nutrijente te vas brzo vratiti u formu.
Ovo kvalitetno rješenje za podizanje energije i jačanje organizma ujedno će biti i ukusno osvježenje idealno za sve generacije.
Povrtni energetski koktel
Sastojci:
- 5 srednje velikih mrkvi
- 1 srednja rajčica
- 1/2 glavice brokule
- 1 šaka svježeg peršina
- 1 limeta
- 2 komada svježeg korijena đumbira
Priprema:
Operite i sitno narežite sve sastojke. Sameljite ih pomoću sokovnika ili blendera.
Procijedite sok i uživajte u zdravom napitku.
Izotonična limunada
Sastojci:
- 700 ml vode
- 30 g fruktoze ili šećera
- 1/4 čajne žličice soli
- 10 ml soka svježe cijeđenog limuna
Postupak:
Ubacite sve sastojke u shaker i dobro protresite. Pijuckajte tijekom i nakon tjelesne aktivnosti.
Izotonik od ananasa
Sastojci:
- 250g ananasa
- 200ml vode
- ¼ čajne žlice soli
Priprema:
Sastojke dobro izmiksajte u shakeru i uživajte u ukusnom napitku.
Sok od povrća i đumbira
Sastojci:
- 4 velike mrkve
- 2 cikle srednje veličine
- 2 crvene paprike
- 1 komad korijena đumbira
Priprema:
Ciklu ogulite. Papriku očistite od sjemenki. Operite i sitno narežite sve sastojke. Sameljite ih pomoću sokovnika ili blendera.
Procijedite sok, po želji rashladite i poslužite.
Medeni izotonik
Sastojci:
- 10 g meda
- 1/2 čajne žličice soli
- 1/2 dl soka svježe cijeđenog limuna
Vode do ukupno 1 l (preporučujemo toplu da se med rastopi)
Postupak:
Ubacite sve sastojke u bokal i miješajte dok se med ne rastopi. Pijuckajte tijekom i nakon tjelesne aktivnosti.
U pripremi osvježavajućih napitaka možete se igrati različitim kombinacijama okusa, cijeđenih sokova i dodavati listiće bosiljka, mente, komadiće voća ili začine poput đumbira.
Važno: U slučaju simptoma dehidracije (žeđ, malaksalost, suhoća sluznica, smanjeno izlučivanje mokraće), osobito kod djece, svakako konzultirajte liječnika i nadoknađujte tekućinu ORS pripravcima prema uputi.