Juvenilni spondiloartritis je skupina upalnih bolesti zglobova koje se javljaju kod djece i adolescenata mlađih od 16 godina. Ove bolesti utječu na kralježnicu, zdjelicu, koljena, gležnjeve i druge zglobove, kao i na oči, kožu i crijeva. Juvenilni spondiloartritis može uzrokovati bol, ukočenost, oticanje i ograničenje pokreta zglobova, kao i komplikacije poput iritisa (upale šarenice), psorijaze (kožne bolesti) i upalne bolesti crijeva (ulcerozni kolitis ili Crohnova bolest).
Što je uzrok juvenilnog spondiloartritisa?
Uzrok juvenilnog spondiloartritisa nije potpuno poznat, ali se smatra da je uključena kombinacija genetskih, imunoloških i okolišnih čimbenika. To znači da neka djeca imaju nasljednu sklonost za razvoj bolesti, koja se može aktivirati ili pogoršati pod utjecajem nekih vanjskih faktora.
Jedan od najvažnijih genetskih čimbenika je prisutnost antigena ljudskog leukocita B27 (HLA-B27), koji je vrsta proteina na površini bijelih krvnih stanica. Ovaj protein sudjeluje u prepoznavanju i uništavanju stranih tvari koje ulaze u tijelo, kao što su virusi ili bakterije. Međutim, kod nekih ljudi s HLA-B27, imunološki sustav može pogrešno napasti vlastite stanice i tkiva, uzrokujući upalu i oštećenje. Ovo se naziva autoimuna reakcija.
Oko 80-90% djece s juvenilnim spondiloartritisom ima HLA-B27, dok ga samo oko 8% opće populacije ima. Međutim, sva djeca s HLA-B27 ne razviju juvenilni spondiloartritis, što ukazuje na to da postoje i drugi genetski čimbenici koji utječu na razvoj bolesti. Neki od tih čimbenika su drugi antigeni ljudskog leukocita (HLA-A2, HLA-DR1, HLA-DR8), geni koji kodiraju za interleukine (IL-1, IL-6, IL-10, IL-23) i receptore za tumor nekrozni faktor (TNFRSF1A, TNFRSF1B).
Imunološki čimbenici se odnose na način na koji imunološki sustav reagira na strane tvari ili vlastite stanice i tkiva. Kod djece s juvenilnim spondiloartritisom, imunološki sustav je hiperaktivan i proizvodi previše upalnih molekula koje oštećuju zglobove i druge organe. Neki od tih upalnih molekula su tumor nekrozni faktor alfa (TNF-alfa), interleukin 17 (IL-17), interleukin 23 (IL-23) i interferon gama (IFN-gama).
Okolišni čimbenici se odnose na one koji mogu pokrenuti ili pogoršati autoimunu reakciju kod djece s genetskom sklonosti za juvenilni spondiloartritis. Neki od mogućih okolišnih čimbenika su infekcije, trauma, stres i pušenje.
Infekcije mogu uzrokovati upalu u tijelu i potaknuti imunološki sustav da proizvodi više upalnih molekula. Neki od mikroorganizama koji se povezuju s juvenilnim spondiloartritisom su Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica, Shigella flexneri, Yersinia enterocolitica i Chlamydia trachomatis.
Trauma može ozlijediti zglobove ili tetive i izazvati upalu i bol. Trauma može biti fizička (npr. pad, udarac ili nategnuće) ili emocionalna (npr. gubitak voljene osobe ili nasilje).
Stres može utjecati na hormone i živčani sustav koji reguliraju upalu i imunitet. Stres može biti akutan (npr. ispit, sukob ili bolest) ili kroničan (npr. siromaštvo, zlostavljanje ili diskriminacija).
Pušenje može oštetiti pluća i krvne žile te povećati rizik od infekcija i kardiovaskularnih bolesti. Pušenje također može utjecati na imunološki sustav i povećati proizvodnju upalnih molekula.
Koji su simptomi juvenilnog spondiloartritisa?
Simptomi juvenilnog spondiloartritisa mogu se razlikovati od djeteta do djeteta, ovisno o tome koji su zglobovi zahvaćeni i koliko je bolest aktivna.
Simptomi se mogu podijeliti u dvije skupine: periferni i aksijalni.
Periferni simptomi se odnose na one koji zahvaćaju zglobove udova, kao što su koljena, gležnjevi, stopala, ruke ili lakat. Periferni simptomi su:
- Bol i oticanje u jednom ili više zglobova, koji se mogu pogoršati nakon dužeg mirovanja ili aktivnosti
- Bol u petama ili tetivama Ahila, koji se mogu javiti zbog upale tetiva koje povezuju kosti i mišiće
- Daktulitis, koji je upala cijelog prsta ili nožnog prsta, koja uzrokuje da izgleda kao kobasica
- Entezitis, koji je upala mjesta gdje se tetive i ligamenti spajaju s kostima, koja može uzrokovati bol i otvrdnuće
Aksijalni simptomi se odnose na one koji zahvaćaju kralježnicu i zdjelicu. Aksijalni simptomi su:
- Bol i ukočenost u donjem dijelu leđa, koji se mogu javiti zbog upale sakroilijačnih zglobova (zglobovi između križne kosti i zdjeličnih kostiju)
- Bol i ukočenost u vratu ili gornjem dijelu leđa, koji se mogu javiti zbog upale međukralježničnih zglobova (zglobovi između kralježaka)
- Ankilozantni spondilitis, koji je progresivno stvrdnjavanje i spajanje kralježaka, koje može dovesti do gubitka pokretljivosti i deformacije kralježnice
Osim perifernih i aksijalnih simptoma, juvenilni spondiloartritis može uzrokovati i druge simptome koji zahvaćaju različite organe i sustave tijela. Neki od tih simptoma su:
- Iritis, koji je upala šarenice (obojenog dijela oka), koja može uzrokovati crvenilo, bol, osjetljivost na svjetlo ili zamagljen vid.
- Psorijaza, koja je kožna bolest koja uzrokuje crvene, ljuskave ili svrbežne mrlje na koži, posebno na laktovima, koljenima, vlasištu ili noktima.
- Upalna bolest crijeva, koja je skupina bolesti koje uzrokuju upalu sluznice probavnog trakta, kao što su ulcerozni kolitis ili Crohnova bolest. Ove bolesti mogu uzrokovati bol u trbuhu, proljev, krvarenje ili gubitak težine.
- Anemija, koja je stanje u kojem tijelo nema dovoljno crvenih krvnih stanica koje prenose kisik po tijelu. Anemija može uzrokovati umor, slabost, blijedu kožu ili ubrzani rad srca.
Simptomi juvenilnog spondiloartritisa se mogu mijenjati tijekom vremena i varirati od blagih do teških. Simptomi se mogu pojavljivati i nestajati u različitim intervalima, što se naziva remisija (poboljšanje) i egzacerbacija (pogoršanje). Simptomi se također mogu razlikovati od djeteta do djeteta, ovisno o tome koji su zglobovi zahvaćeni i koliko je bolest aktivna.
Dijagnoza juvenilnog spondiloartritisa
Dijagnoza juvenilnog spondiloartritisa se postavlja na temelju anamneze (povijesti bolesti), kliničkog pregleda (pregleda zglobova i drugih organa), laboratorijskih testova (krvne pretrage i test na HLA-B27) i slikovnih pretraga (rendgenski snimci, ultrazvuk ili magnetska rezonanca). Nema jedinstvenog testa koji može potvrditi dijagnozu juvenilnog spondiloartritisa, pa je potrebna sveobuhvatna procjena od strane reumatologa (liječnika specijalista za bolesti zglobova).
Anamneza je razgovor između liječnika i pacijenta, u kojem liječnik postavlja pitanja o simptomima, trajanju, učestalosti i intenzitetu boli, utjecaju na kvalitetu života, prisutnosti drugih bolesti ili komplikacija, obiteljskoj povijesti bolesti i drugim relevantnim podacima. Anamneza pomaže liječniku da stekne uvid u stanje pacijenta i da odredi moguće uzroke i dijagnoze.
Klinički pregled je fizički pregled pacijenta, u kojem liječnik provjerava pokretljivost, snagu, osjetljivost i oticanje zglobova, kao i stanje kože, očiju, srca, pluća i drugih organa. Klinički pregled pomaže liječniku da otkrije znakove upale, oštećenja ili deformacije zglobova i drugih tkiva.
Laboratorijski testovi su analize krvi ili urina pacijenta, u kojima se mjere različiti parametri koji mogu ukazivati na prisutnost ili aktivnost bolesti. Neki od laboratorijskih testova koji se koriste za dijagnozu juvenilnog spondiloartritisa su:
- Test na HLA-B27, koji je genetski test koji otkriva prisutnost antigena ljudskog leukocita B27 (HLA-B27), koji je glavni genetski čimbenik rizika za razvoj bolesti. Oko 80-90% djece s juvenilnim spondiloartritisom ima HLA-B27, dok ga samo oko 8% opće populacije ima.
- Test na reumatoidni faktor (RF), koji je imunološki test koji otkriva prisutnost protutijela koja napadaju vlastite stanice i tkiva. Reumatoidni faktor je tipično prisutan u reumatoidnom artritisu (RA), ali ne i u spondiloartritisu. Stoga je negativan nalaz reumatoidnog faktora jedan od kriterija za dijagnozu spondiloartritisa.
- Test na antinuklearna antitijela (ANA), koji je imunološki test koji otkriva prisutnost protutijela koja napadaju jezgre stanica. Antinuklearna antitijela su tipično prisutna u sistemskim autoimunim bolestima, kao što su lupus ili skleroderma, ali ne i u spondiloartritisu. Stoga je negativan nalaz antinuklearnih antitijela još jedan kriterij za dijagnozu spondiloartritisa.
- Test na C-reaktivni protein (CRP) i brzinu sedimentacije eritrocita (SE), koji su upalni markeri koji pokazuju razinu upale u tijelu. Povišene vrijednosti CRP-a i SE mogu ukazivati na aktivnu bolest ili komplikacije.
Slikovne pretrage su metode koje omogućuju vizualizaciju unutrašnjih struktura tijela, kao što su kosti, zglobovi, mišići, tetive, ligamenti i organi. Neki od slikovnih pretraga koje se koriste za dijagnozu juvenilnog spondiloartritisa su:
- Rendgenski snimci, koji su metoda koja koristi elektromagnetsko zračenje za stvaranje slika unutrašnjih struktura tijela. Rendgenski snimci mogu otkriti promjene na kostima i zglobovima, kao što su erozije, zadebljanja, stvrdnjavanja ili spajanja.
- Ultrazvuk, koji je metoda koja koristi zvučne valove za stvaranje slika unutrašnjih struktura tijela. Ultrazvuk može otkriti promjene na mekim tkivima, kao što su upala, oticanje ili oštećenje tetiva i ligamenata.
- Magnetska rezonanca je metoda koja koristi snažno magnetsko polje i radiovalove za stvaranje slika unutrašnjih struktura tijela. Magnetska rezonanca može otkriti promjene na kostima i mekim tkivima, kao što su upala, oticanje, oštećenje ili stvaranje novih kostiju.
Liječenje juvenilnog spondiloartritisa
Liječenje juvenilnog spondiloartritisa ima za cilj ublažiti simptome, spriječiti oštećenje zglobova i poboljšati kvalitetu života djeteta. Liječenje se sastoji od lijekova, fizikalne terapije i vježbanja te kirurških zahvata u rijetkim slučajevima. Lijekovi koji se koriste za liječenje juvenilnog spondiloartritisa su:
- Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAR), kao što su ibuprofen, naproksen ili diklofenak, koji smanjuju bol i upalu zglobova
- Kortikosteroidi, kao što su prednizon ili metilprednizolon, koji se ubrizgavaju u zahvaćene zglobove ili se uzimaju oralno u kratkom roku za brzo smanjenje upale
- Modifikatori bolesti (DMARD), kao što su metotreksat, sulfasalazin ili leflunomid, koji usporavaju napredovanje bolesti i štite zglobove od oštećenja
- Biološki lijekovi, kao što su etanercept, infliksimab, adalimumab ili sekukinumab, koji blokiraju specifične molekule koje potiču upalu i djeluju brže i učinkovitije od DMARD-a
Fizikalna terapija i vježbanje su važni dijelovi liječenja juvenilnog spondiloartritisa, jer pomažu održati pokretljivost i snagu zglobova, spriječiti ukočenost i deformacije te poboljšati držanje i ravnotežu. Fizioterapeut može preporučiti vježbe istezanja, jačanja i aerobika koje su prilagođene djetetovim potrebama i sposobnostima. Također može primijeniti toplinu, hladnoću, masažu ili električnu stimulaciju za ublažavanje boli i upale. Vježbanje se treba provoditi redovito i umjereno, izbjegavajući pretjerani napor ili ozljede.
Kirurški zahvati se rijetko koriste za liječenje juvenilnog spondiloartritisa, samo u slučajevima kada je došlo do teškog oštećenja zglobova koji uzrokuju nepodnošljivu bol ili značajno ograničenje funkcije. Kirurški zahvati mogu uključivati artroskopiju (minimalno invazivnu operaciju zglobova), osteotomiju (preoblikovanje kosti), artrodezu (spajanje kostiju) ili artroplastiku (zamjenu zglobova umjetnim implantatima).
Juvenilni spondiloartritis je kronična bolest koja zahtijeva dugotrajno praćenje i liječenje. Dijete treba redovito posjećivati reumatologa i druge specijaliste koji sudjeluju u njegovoj skrbi, kao što su oftalmolog (liječnik za oči), dermatolog (liječnik za kožu) ili gastroenterolog (liječnik za probavni sustav). Također treba redovito raditi laboratorijske testove i slikovne pretrage kako bi se pratila aktivnost bolesti i moguće komplikacije. Liječenje se može prilagođavati ovisno o tome kako dijete reagira na lijekove i kako se mijenja njegovo stanje.
Juvenilni spondiloartritis može utjecati na fizičko i psihičko zdravlje djeteta, kao i na njegov socijalni i obrazovni razvoj. Dijete može doživjeti bol, umor, depresiju, anksioznost, osjećaj izolacije ili niskog samopoštovanja zbog svoje bolesti. Stoga je važno pružiti djetetu podršku, razumijevanje i ohrabrenje od strane obitelji, prijatelja, škole i zdravstvenih radnika. Dijete treba poticati na sudjelovanje u aktivnostima koje voli i koje mu donose zadovoljstvo, kao i na uključivanje u grupe podrške ili udruge koje okupljaju djecu i obitelji s juvenilnim spondiloartritisom ili sličnim bolestima.
Juvenilni spondiloartritis je ozbiljna i složena bolest koja zahtijeva multidisciplinarni pristup i individualizirano liječenje. Međutim, uz pravovremenu dijagnozu, adekvatnu terapiju, redovitu kontrolu i podršku, dijete može postići dobru kontrolu bolesti, spriječiti oštećenje zglobova i očuvati kvalitetu života.
Reference:
Weiss PF, Colbert RA, Xiao R, Feudtner C, Beukelman T, DeWitt EM, et al. New advances in juvenile spondyloarthritis. Nature Reviews Rheumatology. 2021 Feb;17(2):85-97.
https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/93655652/New-advances-in-juvenile-spondyloarthritis-libre.pdf?1667569881=&response-content-disposition=inline%3B+filename%3DNew_advances_in_juvenile_spondyloarthrit.pdf&Expires=1698651853&Signature=IeAun6nVJcp223aiLFk7VTEFjkgQe~RSwHooI6pI2HfJJV-bFvIGx1rlfTeo64qHVHY0Y57-sdaHpOJjraWTDRRTf-72L98QIUKh5ohLf4sDwK22w4SLrBz6lvGoqF4KNAHKN-4I5ZCj-CcwEG7qTpZp4a7teqqybXudIaWFGy2fiDaKmIA~qLAYB7zc~4iYNj1oqiKoVROKS~H69T8aPizsq~qNaCJ40cHltfXQ7aBSRvZQ-fc05NY8xDfv7YmChaDOLGg80WoYagJd3-z8x4L8F5k4UG6TzwjqsiO1M1R7BvtiJTRA-tQVn8l1JHV6i3adIPciUwTQj1WLl01sDg__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA
Shirley Tse, MD; Ruben Burgos-Vargas, MD and Robert A. Colbert, MD, PhD – Juvenile Spondyloarthritis Treatment Recommendations
Presented at the annual research and education meeting of SPondyloArthritis Research and Treatment Network (SPARTAN), Portland, Oregon, July 29-30, 2011
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3366270/
Juvenile Spondyloarthropathy | Cincinnati Children’s Hospital Medical Center
https://www.cincinnatichildrens.org/health/j/spondyloarthritis
Harjacek M, Joos R, Burgos Vargas R. Editorial: Juvenile Spondyloarthritis: From Basic Science to Clinical Translation. Frontiers in Medicine. 2022;9:861512.
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmed.2022.861512/full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3366270/
Juvenile Spondyloarthritis | University of Rochester Medical Center.
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=p01721
Juvenile Spondyloarthritis Classification and Treatment Considerations | Rheumatology Advisor.
https://www.rheumatologyadvisor.com/home/topics/pediatric-rheumatology/juvenile-spondyloarthritis-classification-and-treatment-considerations/
Juvenile Spondyloarthritis | Spondylitis Association of America.
https://spondylitis.org/about-spondylitis/overview-of-spondyloarthritis/juvenile-spondyloarthritis/
Juvenile Ankylosing Spondylitis | Arthritis Foundation.
https://www.arthritis.org/diseases/juvenile-ankylosing-spondylitis
Juvenile Ankylosing Spondylitis | Boston Children’s Hospital.
https://www.childrenshospital.org/conditions/juvenile-ankylosing-spondylitis
Spondyloarthritis: Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment | Healthline.
https://www.healthline.com/health/spondyloarthritis
Slika je stvorena pomoću AI.