U potrazi za novim okusima mogli biste se odvažiti isprobati začin kardamom, posebice ako volite indijsku kuhinju.
Ovaj limunasti začin koji spada u porodicu đumbira stiže iz Indije gdje se koristi od davnina te je osnovni dio njihove tradicionalne kuhinje. Miješa se s curryijem, čajem pa čak i mesom jer dobro odgovara uz slana i slatka jela. Koristiti se i u ayurvedskoj medicini te kao miris koji opušta i pomaže u rješavanju tegoba.
Jednom kad probate kardamom, više nećete moći odoljeti njegovu blago slatkastom i aromatičnom okusu. Zaljubit ćete se u njega na prvi miris! Osim što ćete njegovom konzumacijom nagraditi svoje okusne pupoljke i osvježiti dah, ostvariti ćete i brojne zdravstvene dobrobiti.
Riznica dragocjenih minerala
Kardamom obiluje zdravim fitonutrijentima, a osobito je bogat manganom. 1 žlica kardamoma opskrbit će vaš organizam s čak 80 posto dnevno preporučene doze mangana. Riječ je o mineralu koji je tijelu potreban za izgradnju čvrstih kostiju i zdravog vezivnog tkiva. Mangan je važan i za rad mozga i živčanog sustava, za metabolizam ugljikohidrata i masnoća, a pomaže i apsorpciji kalcija te regulaciji šećera u krvi.
Osim mangana, kardamom sadrži i niacin, riboflavin, vitamine A i C, kalij, kalcij, natrij, bakar, željezo, magnezij, cink, fosfor… Iznenadit ćete se kad saznate koje su sve dobrobiti ovog začina, koji pomaže i kod dijabetesa, pa čak i karcinoma.
Zdravstvene benefiti kardamoma
Antikancerogeni potencijal
Rak je jedan od vodećih uzroka smrti u cijelom svijetu, a rastući trošak konvencionalne terapije raka i popratne nuspojave dovele su do potrage za alternativama. Antikancerogeni potencijal pripisuje se kardamomu i njegovim aktivnim sastojcima, a to potvrđuju i istraživanja. Kombinacija kardamoma i cimeta može smanjiti rizik za kolorektalni karcinom za 50 posto, velikim dijelom jer povećavaju antioksidacijsku aktivnost u tijelu.
Djeluje kao prirodni osvježivač daha
Učestala pojava lošeg zadaha naziva se halitoza. Dok zapadnjaci protiv zadaha koriste pepermint, ljudi na Istoku žvaču kardamom. To je njihov najbolji prirodni osvježivač daha. Žvačući zelene komuške ovog začina uvelike možete neutralizirati i smanjiti neugodne mirise u usnoj šupljini. Poznato je i da neke gume za žvakanje sadrže kardamom upravo zbog tog učinka.
Istraživanja koja su provedena na Sveučilištu Kurukshetra u Indiji pokazala su djelotvornost ekstrakta kardamoma protiv bakterija u usnoj šupljini kao što je Streptococcus mutans te gljivica kao što je Candida albicans.
Snižava krvni tlak
Kardamom čuva zdravlje vašeg srca i bubrega i to tako što snižava krvni tlak.
U jednom istraživanju osobe koje imaju prvi stupanj hipertenzije uzimale su po 3 grama kardamoma na dan tijekom 12 tjedana.
Rezultati su bili odlični: ne samo da je kardamom smanjio sistolički i dijastolički tlak nego je i povećao antioksidativni status za čak 90 posto!
Smanjuje upale
Kardamom je bogat sastojcima koji smanjuju upale u tijelu. Za ovo su ponovno zaslužni antioksidansi koji štite stanice od oštećenja te usporavaju i smanjuju upalu. Ima i antibakterijska svojstva te služi za liječenje infekcija. Pokazalo se da je esencijalno ulje kardamoma uspješno u borbi protiv bakterije salmonele i E. coli.
Smanjuje rizik od karijesa
Osim što ćete uništiti nepoželjne bakterije u usnoj šupljini, žvakanjem komuški kardamoma također ćete očistiti i zube i pritom smanjiti rizik od njihova kvarenja, odnosno karijesa. Budući da je vanjski sloj komuški vlaknast, njime ćete zapravo mehanički očistiti zube.
Um i opuštanje
Smatra se da kardamom posjeduje antidepresivna svojstva. Njegovo je esencijalno ulje jedno od glavnih ulja koje se koristi u antistres aromaterapiji, a može imati učinak na smanjenje tjeskobe nalik PTSP-u.
Ublažava astmu i druge dišne tegobe
Istraživanja su pokazala da konzumacija kardamoma može pomoći osobama koje pate od dišnih tegoba poput astme ili kratkoće daha.
Ovaj začin djeluje tako da širi bronhije te na taj način povećava protok zraka prema plućima te poboljšava disanje kod astmatičara.
Olakšava probavne probleme
Kao i mnogi začini, kardamom liječi probleme s probavom. Smatra se da može smanjiti neugodu u crijevima, osjećaj mučnine i smanjiti povraćanje. Bol u trbuhu može se smanjiti ovim začinom, a neka istraživanja pokazuju da liječi i čir na želucu jer je uspješan u borbi protiv bakterije Helicobacter pylori.
Pomaže kod dijabetesa
Istraživanja su pokazala da osobe koje boluju od dijabetesa imaju niske razine mangana u krvi. Zahvaljujući obilju mangana, koji uravnotežuje razine šećera u krvi, uvrstite kardamom u svoj jelovnik. Jedna je studija pokazala da su dijabetičari koji imaju više razine mangana zaštićeniji od LDL ili „lošeg“ kolesterola.
Kako ga upotrebljavati
Kardamom u prahu izvrstan je odabir za vruće napitke poput čaja ili kave. Stručnjaci ga preporučuju kao i dodatak kavi, jer neutralizira neke njene štetne učinke. Ovaj začin odličan je dodatak domaćem kruhu, juhama, smoothiejima i „spicy“ jelima. Slaže se i s okusom badema, vanilije, cimeta, đumbira i kokosa. Njegov okus i aroma fino se sljubljuju i s desertima i slatkim jelima, poput pita, kolača, palačinki i pudinga.
A dobra vijest je ta da ga ne morate dodavati u velikim količinama. Dovoljan je samo prstohvat za maksimalan užitak.
Čaj od kardamoma
Čaj od kardamoma radi se od 1/2 žličice kardamom praha, 3 zrna papra, 2 kličnića i jednog malog štapića cimeta. Prokuhajte jednu šalicu čaja. Kad voda zavrije dodajte začine i kuhajte ih 5 – 10 minuta dok voda polovično ne ispari. Maknite čaj s vatre i pustite da se malo ohladi, zatim ga možete zasladiti medom ili stevijom.