Među popularnim izvorima vitamina C su limun, jagoda, naranča, paprika, …. no jeste li znali kako i koraba može biti uvrštena na ovaj popis?
Koraba (zajedno s prokulicama, keljom i kupusom) pripada porodici krstašica, a Nacionalni institut za rak istražuje ju zbog njenih potencijalnih antikanceroznih svojstava. Okusom i teksturom koraba podsjeća na brokulu ili kupus, no nešto je blažeg i slađeg okusa. Zadebljala stabljika s korijenom nalikuje repi i može biti bijele, ljubičaste ili zelene boje s tamnozelenim listovima. Koraba predstavlja pravi rudnik vitamina C – jedna šalica kuhane korabe sadrži 150 posto preporučenog dnevnog unosa vitamina. Također obiluje kalijem i sadrži više od deset posto preporučene dnevne količine vitamina E. Energetska vrijednost 100 grama svježe korabe iznosi 27 kcal/113 kJ. U toj gramaži sadrži 6,2 posto ugljikohidrata, 1,7 posto proteina i 0,1 posto masti.
Lišće korabe bogato je vitaminom A pa kao takvo predstavlja sjajan izvor nutrijenata za zdravlje naših očiju, ali i za zdravlje kože.
Odlična za oči
Baš kao i mrkva, i koraba je riznica karotena, uključujući beta-karoten, koji čini dobro našim očima i preventivno djeluje protiv tegoba i bolesti. Primijetite li da noću vidite slabije nego obično ili su vam oči suhe, to mogu biti pokazatelji manjka vitamina A. Taj moćni antioksidans služi i kao prevencija bolesti poput makularne degeneracije.
Koraba štiti od oksidativnog stresa
Korabicu čini 91 posto vode, no, svakako valja istaknuti kako se preporučuje za konzumaciju zbog neznatne količine masti i kolesterola. Unosom korabice unosimo i obilje prehrambenih vlakana. Predstavlja bogat izvor vitamina C koji zahvaljujući antioksidativnom djelovanju štiti od oksidativnog stresa. Također, sadrži vitamin A, E i folnu kiselinu te se smatra izvorom kalija. Koraba sadrži brojne fitonutrijenate poput izotiocijanata, sulforafana, indol-3-karbinola koji smanjuju rizik od karcinoma prostate te debelog crijeva. Sok od korabe koristi se u narodnoj medicini kao sredstvo za liječenje kroničnog kašlja.
Odlična za mršavljenje
Koraba je odlična za dobru liniju jer je siromašna kalorijama (28 kalorija na 100 grama), a obiluje vlaknima koja produljuju osjećaj sitosti i blagotvorno djeluju na probavu. Pazite li na kilograme, iskoristite korabu za pripremu zdravih i ukusnih priloga, umjesto tjestenine ili krumpira te narežite na ploške i grickajte u međuobrocima.
Kako korabu možete uvrstiti u svoj jelovnik?
Korabica se često koristi u indijskoj kuhinji pa joj pristaju tradicionalni indijski začini. Neki smatraju da se njen blagi okus izgubi ako se miješa s drugim povrćem ili začinima, pa ako ste i vi tog mišljenja, pripremite je tako da bude glavna junakinja vašeg obroka.
Sirova
Kada se konzumira sirova, blago je hrkava i ljutkasta poput rotkivce pomiješane s repom. Možete je naribati i dodati zelenoj salati ili kao samostalnu salatu s malo maslinova ulja i morske soli.
Juha
Možete je narezati i skuhati pa štapnim mikserom pretvoriti u krem juhu s blagim začinima koji neće zasjeniti njen okus. Kuhana korabica može se dodati i pireu od krumpira ili brokule, pa čak i gustoj juhi od gljiva.
Popečci
Ovo je odličan način da motivirate djecu da jedu korabicu. Naribajte je, pomiješajte s jajem i nekoliko žlica brašna ili krušnih mrvica. Zagrijte ulje u tavi pa stavite malu količinu smjese i poravnajte je. Nakon par minuta okrenite pa još kratko pecite. Djeci će se sviđati ovo fino, hrskavo jelo.
U pećnici
Kao većina povrća, kad se peče u pećnici, korabica se izvana karamelizira a okus joj postane slatkast. Možete joj dodati patlidžan i krumpire.
Ako vas zanima više o načinu pripreme možete posjetiti sensa.hr