Pojava krvi u stolici može označavati krvarenje iz donjeg dijela probavnog sustava (hematoheziju). Krvarenje iz donjeg dijela probavnog sustava odnosi se na gubitak krvi porijeklom iz debelog crijeva (kolona). Ono može biti akutno, dakle novonastalo, ili kronično.
Krv u stolici može biti svijetlo crvena, tamno crvena ili crna, no može se javiti i kao okultno krvarenje (nevidljivo golim okom).
Krv u stolici kod odraslih osoba može biti znak bezopasnih neugodnih stanja gastrointestinalnog trakta, kao što su hemeroidi, ali i ozbiljnih bolesti poput tumora. Tragovi krvi u stolici mogu upućivati na tumor (rak) debelog crijeva ili rektuma.
U svakom slučaju, ako primijetite krv u stolici, svakako biste se trebali obratiti svom odabranom liječniku.
Uzroci krvi u stolici
Krv u stolici znači da postoji krvarenje negdje u probavnom traktu. Ponekad, količina krvi je toliko mala da može biti otkrivena jedino fekalnim okultnim testom (test koji provjerava skrivenu krv u stolici). U drugim slučajevima može biti vidljiva na toaletnom papiru ili u wc školjci nakon pražnjenja crijeva kao svijetlo crvena krv. Krvarenje koje se događa u višem dijelu probavnog trakta može učiniti da stolica izgleda crno, poput katrana.
Mogući uzroci krvi u stolici uključuju:
- divertikularnu bolest – divertikuli su male vrećice koje strše iz zida debelog crijeva. Divertikuli obično ne stvaraju probleme, ali ponekad mogu krvariti ili se inficirati.
- analnu pukotinu – mali rez ili pukotina na tkivu koji oblaže anus sličan pukotinama koje se javljaju na ispucalim usnama ili na porezotini od papira. Pukotine često nastaju prolaskom velike, tvrde stolice i mogu biti bolne.
- kolitis – upala debelog crijeva. Među češćim uzrocima su zarazne ili upalne bolesti crijeva.
- angiodisplazija – stanje u kojem krhke, abnormalne krvne žile dovode do krvarenja.
- peptički čirevi – otvorena rana na sluznici želuca ili dvanaesnika, gornjeg kraja tankog crijeva. Mnogi peptički čirevi uzrokovani su infekcijom bakterijom koja se naziva Helicobacter pylori (H. pylori). Dugotrajna uporaba ili visoke doze protuupalnih lijekova poput aspirina, ibuprofena i naproksena također mogu uzrokovati čireve.
- polipi ili rak – polipi su benigne izrasline koje mogu rasti, krvariti i mogu postati kancerogene. Kolorektalni karcinom jedan je od njačešćih tumorskih oboljenja u Republici Hrvatskoj. Često uzrokuje krvarenje koje nije vidljivo golim okom.
- problemi s jednjakom – proširene vene jednjaka ili suze u jednjaku mogu dovesti do ozbiljnog gubitka krvi.
Povezani simptomi kod krvi u stolici
Osoba s krvlju u stolici možda nije svjesna krvarenja ili možda nije prijavila simptome. S druge strane, može imati bolove u trbuhu, povraćanje, slabost, poteškoće s disanjem, proljev, lupanje srca, nesvjesticu i gubitak težine, ovisno o uzroku, mjestu, duljini i težini krvarenja.
Krv u stolici – dijagnoza
Vrlo je važno da liječnik procjeni odakle dolazi krv u stolici. Dajte mu što više informacija koje mogu locirati mjesto krvarenja. Na primjer, crna, katranasta stolica vjerojatno je čir ili drugi problem u gornjem dijelu probavnog trakta. Jarko crvena krv ili stolica kestenjaste boje obično ukazuje na problem u donjem dijelu probavnog trakta kao što su hemoroidi ili divertikulitis.
Nakon prikupljenih informacija i obavljenog fizičkog pregleda, liječnik može naručiti testove za utvrđivanje uzroka krvarenja. Testovi mogu uključivati:
Nazogastrična intubacija. Govori liječniku radi li se o krvarenju u gornjem ili donjem dijelu probavnog trakta. Postupak uključuje uklanjanje sadržaja želuca kroz cijev koja se u želudac ugura kroz nos. Ako želudac ne sadrži tragove krvi, krvarenje je možda prestalo ili je vjerojatnije u donjem probavnom traktu.
Ezofagogastroduodenoskopija (EGD). Postupak koji uključuje umetanje endoskopa ili fleksibilne cijevi s malom kamerom kroz usta niz jednjak do želuca i dvanaesnika. Liječnik je koristi za traženje izvora krvarenja. Endoskopija se također može koristiti za prikupljanje malih uzoraka tkiva za pregled pod mikroskopom (biopsija).
Kolonoskopija. Postupak sličan EGD-u osim što se skop umeće kroz rektum kako bi se pregledalo debelo crijevo. Kao i kod EGD-a, kolonoskopija se može koristiti za prikupljanje uzoraka tkiva za biopsiju.
Enteroskopija. Postupak sličan EGD-u i kolonoskopiji koji se koristi za pregled tankog crijeva. U nekim slučajevima ovo uključuje gutanje kapsule sa sićušnom kamerom unutra koja prenosi slike na video monitor dok prolazi kroz probavni trakt.
Rendgen s barijem. Postupak koji koristi kontrastni materijal koji se zove barij kako bi se probavni trakt pokazao na rendgenskoj snimci. Barij se može progutati ili umetnuti u rektum.
Radionuklidno skeniranje. Postupak koji uključuje ubrizgavanje malih količina radioaktivnog materijala u venu i zatim korištenje posebne kamere za gledanje slika protoka krvi u probavnom traktu kako bi se otkrilo gdje dolazi do krvarenja.
Angiografija. Postupak koji uključuje ubrizgavanje posebne boje u venu koja krvne žile čini vidljivima na rendgenskoj ili kompjutoriziranoj tomografiji (CT). Postupak otkriva krvarenje jer boja istječe iz krvnih žila na mjestu krvarenja.
Laparotomija. Kirurški zahvat u kojem liječnik otvara i pregledava abdomen. Može biti potrebno ako druge pretrage ne uspiju pronaći uzrok krvarenja.
Liječnik može zatražiti laboratorijske testove kada traži uzroke kod zgrušavanja, anemije i prisutnost infekcije H. pylori.
Liječnik će na temelju dijagnoze propisati ili preporučiti liječenje.
Liječenje krvi u stolici
Liječenje ovisi o uzroku krvi u stolici.
Liječenje hemoroida
Promjene načina života mogu olakšati ili čak spriječiti hemoroide.
Savjeti za prevenciju hemoroida
- Pijte puno vode kako biste izbjegli dehidraciju.
- Dodajte vlakna svojoj prehrani kako biste spriječili zatvor.
- Koristite vlažne maramice ili vlažni toaletni papir kako biste potpuno očistili područje i ublažili iritaciju.
- Izbjegavajte predugo čekanje prije odlaska na WC.
- Nemojte se naprezati, jer pritisak može pogoršati stanje.
Masti koje se izdaju bez recepta (OTC) i hidrokortizonski čepići također mogu pružiti olakšanje.
Uporni hemoroidi mogu stršiti iz anusa, osobito kod čestog zatvora ili naprezanja. Operite područje toplom vodom nakon pražnjenja crijeva kako biste im pomogli da se brže skupe.
Ako su vam hemoroidi veliki, liječnik ih može smanjiti ili ukloniti kirurški.
Probajte Natura Active kapsule na prirodnoj bazi. Više o samom proizvodu i za što se primjenjuje pročitajte ovdje – https://hipokrat.com.hr/kako-se-rijesiti-hemeroida-na-prirodan-nacin/
Liječenje analnih fisura
Analne fisure obično zacjeljuju bez liječenja ili se mogu liječiti kod kuće. Savijeti kod fisura:
- Pijte više tekućine i jedite više vlakana, poput voća i povrća.
- Pokušajte s dodacima vlakana ako promjena prehrane nije pomogla.
- Napravite sjedeće kupke kako biste povećali protok krvi u tom području i opustili analne mišiće.
- Koristite topikalne lijekove za ublažavanje bolova kao što je lidokain (Lidoderm) kako biste ublažili nelagodu.
- Isprobajte OTC laksative za poticanje pražnjenja crijeva.
Posjetite liječnika ako se simptomi ne poboljšaju nakon 2 tjedna. Liječnik može pomoći u postavljanju točnije dijagnoze kako biste bili sigurni da ćete dobiti pravi tretman.
Liječenje upalne bolesti crijeva
Ne postoji lijek za većinu vrsta upalnih bolesti crijeva ali liječenje vam može pomoći kod stavljanja situacije pod kontorlu. Liječenje ovisi o specifičnoj dijagnozi i može uključivati:
- protuupalni lijekovi za olakšanje probavnog trakta
- imunosupresive kako bi spriječili imunološki sustav da napadne vlastito tijelo
- biološki lijekovi koji sprječavaju određene proteine da izazovu upalu
Promjena prehrane je također važan čimbenik, budući da neki ljudi mogu otkriti da različite namirnice izazivaju njihove simptome upalnih bolesti crijeva.
Kada lijekovi ne djeluju na teške slučajeve upalnih bolesti crijeva, liječnik može preporučiti operaciju uklanjanja zahvaćenih dijelova debelog crijeva.
Općenito, upalne bolesti crijeva zahtijevaju pažljivo praćenje i medicinsku skrb. Održavanje prehrane bogate hranjivim tvarima, redovita tjelovježba i bliska suradnja s gastroenterologom mogu spriječiti napredovanje upalnih bolesti crijeva ili recidiv.
Liječenje kolorektalnog karcinoma
Razgovarajte sa svojim liječnikom ako mislite da imate rak debelog crijeva. On vam može pomoći u određivanju dijagnoze, u kojoj je fazi rak, ako ga imate i pravom liječenju za vas. Što ranije počnete s liječenjem, bolji vam je ishod.
Dijagnoza se najprije postavlja biopsijom, obično kolonoskopijom ili fleksibilnom sigmoidoskopijom, ovisno o položaju tumora. Nakon toga se radi snimanje kako bi vaš liječnik mogao vidjeti opseg bolesti prije nego što napravi plan za operaciju, kemoterapiju ili zračenje.
Liječenje infekcije
Liječenje uključuje oralnu rehidraciju, ako je moguće. Ako je osoba klinički dehidrirana, trebala bi primiti intravenoznu primjenu tekućine.
Ovisno o težini bakterijskog uzroka, mogu biti potrebni antibiotici. Skraćuju trajanje bolesti i vrijeme u kojem se infekcija potencijalno može prenijeti.
Liječenje parazitskih uzroka uključuje antiparazitske lijekove.
Reference:
https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/31967/Krv-u-stolici.html
https://gastroenterologija.com/krv-u-stolici/
https://www.webmd.com/digestive-disorders/blood-in-stool
https://www.healthline.com/health/blood-when-i-wipe
Slika preuzeta sa http://goodrx.com/