Limunska trava

Limunska trava kao lijek

Savjeti o prehrani Korisni savjeti

Limunska trava (lat. Cymbopogon citratus) je višegodišnja busenasta biljka koja okusom i mirisom podsjeća na limun. Stabljika ove biljke može biti visoka do jedan i pol metar, a biljka izgledom nalikuje trski. Glatki listovi limunske trave su plavozelene boje i sastoje se od kratke i zatvorene kukuljice koja se nalazi na bazi lista te duge vlati koja može doseći dužinu od 150 cm i ima blago savijen vrh.

Vlati limunske trave oštrih su bridova te su skupljene u busenje široko do čak 120 cm. Njihova baza je zadebljana jer iz zaštitne kukuljice najmlađeg lista rastu novi i na taj se način formira prsten od listova koji rastu jedan iz drugoga, poput slojeva luka. Pri tome su vanjski listovi oni najstariji. Cvjetovi limunske trave skupljeni su u klasasti cvat, međutim ova biljka rijetko cvjeta.

Limunska trava – ljekovita svojstva

Limunska trava je busenasta tropska biljka koja nalikuje travi te je stabljikom nalik na lukovicu. Stabljika je visoka do 1.5 m, a za rast je potrebna topla klima s vlažnim tlom.

Limunska trava mirisom i okusom podsjeća na limun, dok se u mnogim istočnim kuhinjama koristi kao začin. Tradicionalno se od davnina koristila u kineskoj medicini, a danas se često nalazi u parfemskoj, prehrambenoj te farmaceutskoj industriji.

Vrsta koja se najčešće koristi u prehrani i medicini je vrsta Cymbopogon citratus, iako vrsta ovog roda postoji mnogo više. Koriste se listovi i stabljike.

Limunska trava pruža mnoge dobrobiti našem organizmu, a odlikuju ju snažna antioksidativna svojstva. Sadrži:

  • vitamine A i C,
  • folnu kiselinu,
  • magnezij,
  • cink,
  • bakar,
  • željezo,
  • kalij,
  • fosfor,
  • kalcij.

Stručnjaci s medicinskog portala Medical News Today navode da se čaj od limunske trave može koristiti za:

  • opuštanje,
  • održavanje zdravlja usne šupljine,
  • smanjenje osjećaja boli,
  • smanjenje nadutosti.

Esencijalno ulje limunske trave se može koristiti za:

  • opuštanje mučnine,
  • rješavanje probavnih problema,
  • smanjenje koncentracije “lošeg” kolesterola u krvi,
  • smanjenje osjećaja boli,
  • smanjenje upalnih procesa u tijelu.

Iako su istraživanja provedena većinom na laboratorijskim životinjama, esencijalno ulje limunske trave dokazano ima antibakterijska, antimikotička i antioksidativna svojstva.

Čileanski znanstvenici, u radu objavljenom 2005. godine u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry, navode spojeve u limunskoj travi koji djeluju antioksidativno:

  • klorogenska kiselina,
  • orientin,
  • kavena kiselina,
  • izoorientin,
  • izoskoparin.

Esencijalno ulje limunske trave se najčešće koristi tako da se u kombinaciji s nekim baznim uljem umasira u kožu ili da se udiše.

Zbog blagotvornog djelovanja limunske trave na cirkulaciju, preporučuje se redovita masaža ekstremiteta mješavinom biljnih ulja s dodatkom esencijalnog ulja limunske trave.

Ukoliko gledate kupiti limunsku travu, uvijek gledajte sastav proizvoda i tko je proizvođač. Npr. moj prijedlog – https://naturashop.com.hr/1179-limunska-trava-lemongrass-kapsule-swanson-400-mg-60-kapsula.html

Pomoć kod kemoterapije

Istraživanja su pokazala da čaj od limunske trave može pomoći u borbi protiv raka. Citral, spoj koji se nalazi u limunskoj travi, uzrokuje propadanje stanica raka bez oštećenja zdravih stanica. Pacijentima u Izraelu oboljelim od raka davali su da piju čaj od limunske trave tijekom terapije zračenjem i kemoterapije. Mučnine, slab apetit i loše opće stanje kod tih pacijenata bilo je znatno manje nego kod onih koji nisu pili taj čaj.

Pomaže kod artritisa, reume, osteoartritisa, gihta,…

Zbog svojih protuupalnih i analgetskih svojstva limunska trava pomaže u liječenju artritisa, reume, osteoartritisa, gihta i drugih vrsta bolova u zglobovima. Također smanjuje grčeve mišića. Kod bolnih zglobova preporučuje se piti čaj od limunske trave najmanje dva puta dnevno.

Pospješuje probavu

Limunska trava potiče zdravu probavu. Ima antiseptičke spojeve koji učinkovito uklanjanju loše bakterije i parazite u probavnom traktu i ne uništavaju dobre bakterije u debelom crijevu. Pomaže u liječenju probavnih zdravstvenih problema kao što su zatvor, žgaravica, gastritis, proljev, nadutost, grčevi u trbuhu, povraćanje. Za zdrav probavni trakt, proporuča se čaj od limunske trave, osim trudnicama i maloj djeci

Kontrolira razinu kolesterola

Ova korisna biljka pomaže smanjiti apsorpciju kolesterola iz crijeva. Osim toga, pomaže kod oksidacije LDL-kolesterola u krvi, što pak pomaže u sprečavanju ateroskleroze. Dokazano je da su osobe s visokim kolesterolom, koje su konzumirale 140-miligrama kapsule limunske trave dnevno, imale smanjenu razinu kolesterola. Također im je izmjeren značajan pad masnoće u krvi. Visoki sadržaj kalija u limunskoj travi pomaže snižavanju i reguliranju krvnog tlaka. Jednostavno treba popiti šalicu čaja limunske trave svakodnevno, što će pomoći sniziti razinu kolesterola i sniziti krvni tlak.

Čisti i detoksicira

Redovita konzumacija čaja od limunske trave pomaže u čišćenju organizma. Prirodni diuretik limunske trave pomaže u uklanjanju toksina, mokraćne kiseline i loš kolesterol iz tijela povećanjem učestalosti i količine mokrenja. Mokrenje također pomaže očistiti bubrege. Osim toga, čaj će pomoći pročistiti jetru, bubrege, mjehur i gušteraču, koji imaju ključnu ulogu u povećanju cirkulacije krvi, što je važno za cjelokupno zdravlje.

Pridonosi zdravlju vaše kože

Vitamin C iz limunske trave ublažava kožne probleme.

Limunska trava je poznata kao adstringent i antiseptik pa je osobito korisna za masnu kožu sklonu aknama na koju djeluje kao pravi tonik.

Budući da svakodnevna konzumacija čaja od ove biljke odlično čisti i detoksicira organizam, pridonijet će sjaju i ljepoti vaše kože.

Ljepota uz dozu opreza

Spomenimo i primjenu limunske trave u kozmetičkoj industriji, a popularna je i kao repelent, odnosno djeluje protiv insekata. No potreban je oprez kod izravnog nanošenja na kožu – ne smije se pretjerati s količinom jer se u protivnom mogu pojaviti iritacije. Preporučena koncentracija za upotrebu na koži je 0,6%. Za osobe s osjetljivijom kožom ulje limunske trave može se prije korištenja razrijediti s bademovim uljem.

Iako je ova biljka sigurna za primjenu, potreban je oprez kod trudnica i dojilja te se ne preporučuje njezina primjena. Oprez je također potreban kod osoba s težim oboljenjem bubrega i jetre. Interakcije s drugim lijekovima ili dodacima prehrani nisu poznate.


Pripremite čaj od limunske trave

Najbolji način da uživate u dobrobitima limunske trave jest u obliku svježe pripremljenog čaja.

Osnovni recept za pripremu ovog čaja je vrlo jednostavan.

  • U šalicu vruće vode dodajte 1 čajnu žlicu svježe ili sušene limunske trave.
  • Ostavite da se namače 10 minuta.
  • Potom procijedite i dodajte med po želji.
  • Konzumirajte odmah.

Sok od limunske trave

Sok je za razliku od čaja limunske trave nešto pogodniji za konzumaciju kod djece, zbog sadržaja šećera ili meda koji poboljšavaju okus.

Za izradu je potrebno:

  • 250g lišća limunske trave,
  • 1L vode,
  • 150 šećera (ili meda),
  • 1/4 žličice soli.

Priprema se odvija na sljedeći način:

  • Za početak, zagrijte vodu u širokom loncu do vrenja.
  • Zatim očišćene i narezane stapke limunske trave ostavite u vodi koja ključa 5 – 8 minuta.
  • Procijedite vodu i dodajte joj šećer i sol. Miješajte dok se sve dobro ne otopi, vratite sok u lonac i na srednjem plamenu zagrijte do točke vrenja.
  • Uklonite sok s topline, ostavite ga da se ohladi i onda prelijte u bocu ili vrč za posluživanje.

Ovaj sok možete držati u hladnjaku najdulje 2 – 3 dana nakon pripreme.

Čaj od limunske trave i mente

Sastojci:

  • 2 stabljike limunske trave, grubo nasjeckane (plus 1 stabljika za miješanje napitka)
  • nekoliko listića mente
  • malo meda

Priprema:

U čajnik stavite limunsku travu i mentu pa prelijte vrućom vodom. Ostavite da odstoji 10 minuta. Procijedite i prelijte u šalice.

Uzmite dodatnu stabljiku limunske trave pa njom lagano promiješajte čaj i dodajte još nekoliko listića mente u svaku šalicu. Po želji, dodajte malo meda pa promiješajte.

Limunska trava eterično ulje

Eterično ulje od limunove trave djeluje protuupalno, blago sedativno a snižava i krvni tlak. Primjenjuje se lokalno jer ima antiseptičko i antibakterijsko djelovanje. Odlična je za tretman sportskih povreda, kod modrica i istegnuća. Ulje se koristi i za čišćenje masne kože, a u aromaterapiji kao relaksirajuće sredstvo.

Koristi se također za njegu kože sa proširenim porama i jakim naslagama celulita. Međutim, oprez je potreban kod osjetljivih osoba jer može izazvati alergijske reakcije na koži, a ulje se ne smije koristiti kod djece koja su mlađa od 6 godina, kod trudnica i dojilja.

Limunova trava protiv komaraca – Ako limunovu travu uzgajate kod kuće ili u stanu, insekti će Vas zaobilaziti u širokom luku a pogotovo komarci.

Limunska trava u kulinarstvu

Kao što joj i sam naziv govori, limunska trava ima miris po limunu, ali ima nešto blaži i slađi okus. Osim kao začin i za pripremu čaja, koristi se i za poboljšavanje okusa drugih čajeva kojima pruža citrusni okus i miris. Za začin se koristi donji dio stabljike koji je bijele i blijedozelene boje, a iskoristivi su i listovi.

U slučaju kada se u jelima koristi cijela stabljika, potrebno je oguliti barem dva sloja i presjeći je na pola kako bi se rastvorila. Za salate se koristi mekani dio stabljike, koji se sitno sjecka na kolutiće.

Limunska trava je izuzetno popularna u tajlandskoj i vijetnamskoj kuhinji, ali se sve češće počinje koristiti i u zapadnjačkoj, s obzirom na to da se pomoću nje može poboljšati okus raznih jela. Izvrsno se slaže s ribom i morskim plodovima, a isto tako se može koristiti i u jelima s piletinom.

Zbog svojeg je osvježavajućeg okusa odličan dodatak desertima i koktelima, a savršena je i za poboljšavanje okusa malo pikantnijih jela. Kombinirajući metvicu i limunsku travu možemo napraviti ukusan ledeni čaj, a ako još dodamo i korijen sladića, dobit ćemo zdrav i osvježavajući napitak.

1 razmišljanje na “Limunska trava kao lijek

  1. ima li u Hr negdje mogućnost da se kupi sadnica ili biljka u svježem stanju?
    Ili gdje kupiti kvalitetan čaj?

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *