Mnoge se prirodne namirnice poput maka, jednostavno zaborave da postoje. Nikome nisu zanimljive, jer nema baš previše zarade u toj namirnici. Ipak, mak je pravi izvor vrijednih nutrijenata i to baš onih za kojima vapi tijelo modernog čovjeka. Obiluje baš onim nezasićenim masnim kiselinama koje liječe tijelo od raka i ostalih autoimunih bolesti. Namirnica vam je na dohvat ruke, prihvatljive cijene. Pri tome, mak ima i odličan okus. Mnoge sjemenke, koje su također jednako zdrave, ne mogu se pohvaliti tako ugodnim i primamljivim okusom.
Sjemenke maka sadrže do 35 % ulja koja su bogata nezasićenim masnim kiselinama, posebno oleinskom i linolnom. Oleinska kiselina jača imunitet i štiti organizam od bolesti. Linolna kiselina štiti kardiovaskularni sustav, regulira krvni tlak i zgrušavanje krvi te je učinkovita u liječenju kožnih oboljenja. Osim sjemenki, latice maka koriste se u prehrambenoj industriji za dobivanje prirodne boje koja se dodaje u vina, rakije i bezalkoholna pića.
Latice se često koriste u narodnoj medicini za liječenje smetnji i oboljenja respiratornog sustava, ublažavanje probavnih poremećaja te u borbi protiv psihičkih poremećaja poput nesanice i stresa. Sirupi i čajevi od osušenih latica maka smiruju kašalj i pomažu u iskašljavanju, kod upale grla i pluća te kod kroničnog bronhitisa i astme. Latice maka pospješuju probavu te ublažavaju želučane bolove i grčeve.
Čaj od osušenih latica koristi se kao blago sredstvo za smirenje stresa i napetosti te kao analgetik za ublažavanje boli, dok šalica čaja prije spavanja pomaže u borbi protiv nesanice. Biljka koju prvenstveno smatramo korovom zapravo ima brojne korisne dijelove koje možemo iskoristiti. Važno je samo da mak ispravno i u pravo vrijeme uberemo te kao i većinu biljaka iz narodne medicine oprezno i umjereno koristimo.
Ovojnica makove sjemenke sadrži vlakna koja su metabolički inertna i tokom probave apsorbiraju višak vode. Na taj način utječu na rješavanje problem zatvora. Vlakna također smanjuju LDL kolesterol, vezujući štetne spojeve i sprečavajući njihovu ponovnu apsorpciju u debelom crijevu. Makove sjemenke obiluju raznim mineralima (mangan, bakar, kalcij, fosfor, željezo, magnezij, cink …). Minerali i vitamini maka ublažuju razdražljivost, stres, potiču koncentraciju i raspoloženje.
Okus makovih sjemenki je izuzetno ugodan i ukusan. Peciva posuta makom, kolači od maka, tjestenina s makom su neki od predivnih recepata s tom namirnicom. Uvođenje maka u jelovnik ima veliko nutricionističko opravdanje. Mak je lako dostupan i nije pretjerano skup. Jedan od načina da dobro iskoristite mak je u makovnjači. Iako kolači i nisu pretjerano zdravi zbog dodavanja šećera, mislim da je ovo odličan način za konzumaciju maka.
Evo još jedan recept – Mak s bananom i grožđicama
Sameljite 100 g maka, najbolje svježeg, pa dodajte 50 g grožđica, žlicu meda, sok pola limuna, 400 g buče (bundeve) isječene na kockice, jednu zgnječenu bananu i prstohvat metvice. Sve sastojke dobro izmješajte i poslužite odmah.