Multipla skleroza

Multipla skleroza i prehrana

Savjeti o prehrani

Kao i svaka bolest liječi se promjenom životnog stila i prelaskom na život u skladu sa prirodom.

Multipla skleroza je autoimuna neurodegenerativna bolest koja zahvaća živčani sustav a kao posljedicu ima oslabljeno funkcioniranje živčanog sustava. Iako je etiologija bolesti još uvijek velikim dijelom nepoznata, znanstvenici se slažu da postoje dokazani čimbenici rizika: virusna infekcija, klima (geografska rasprostranjenost) i izloženost suncu (vitamin D), mjesec rođenja, pušenje (aktivno i pasivno), dijagnoza upalnih bolesti crijeva kao i dijagnoza bolesti štitnjače.

Po mom skromnom mišljenju; uzrok je intoksikacija te je shodno tome obavezna duboka detoksikacija, pa onda i prelazak na prehranu koja daje najviše nutrijenata a to je prehrana sirovom biljnom hranom.

Prehrambene preporuke

Kako ne postoji službeni stav struke kojom dijetoterapijom pristupiti tretiranju multiple skleroze, osobno mogu preporučiti da prehranu baziraš na sljedeći način:

  • izbjegavaj hranu koja može imati toksičan efekt (konzervirana riba i suhomesnate namirnice, školjkaši, industrijski procesirana hrana s mnogo aditiva – čitaj deklaracije, te hranu/napitke koja sadrži kofein!)
  • izbjegavaj prehranu koja može uzrokovati prehrambene deficite ili suficite (dakle, prehrana koja se temelji na jednoj / sličnoj vrsti hrane)
  • izbjegavaj namirnice koje su registrirani alergeni (na način da vodiš dnevnik prehrane i pratiš reakcije organizma). smanji unos pečene i pržene hrane i crvenog mesa, obzirom na štetne ostatke i policikličke aromatske spojeve, konzervanse i toksine koje oni sadrže, zajedno s kupovnim, industrijski procesiranim slatkišima.
  • povećaj unos hrane bogatih omega-3 masnim kiselinama (plava svježa riba, lan, bučino ulje, orasi, bademi).
  • povećaj unos hrane bogate antioksidansima (bobičasto voće, brokula, kelj, prokulice, šparoge, šljive, jabuke, zeleni čaj….)
  • piramida mediteranske prehrane može pogodovati dijetoterapiji i doprinijeti boljitku kod pojave svake proupalne bolesti, kao što je multipla skleroza, pa se ovim konceptom prehrane slobodno služi.

Osnovne smjernice prehrane kod multiple skleroze

Nakon ovog kratkog osvrta na određene prehrambene pristupe u prehrani kod multiple skleroze, osvrnut ću se na neke osnovne smjernice prehrane koje su do sada pokazale najviše uspjeha u poboljšanju kvalitete života oboljelih:
isključiti žitarice i škrob iz prehrane (ili ih barem ograničiti) te koristiti bezglutenske proizvode
isključiti mlijeko životinjskog podrijetla kao i mliječne proizvode te ih zamijeniti s biljnim mlijekom ili mlijekom orašastih plodova
smanjiti ili ograničiti upotrebu mahunarki
ograničiti ili isključiti iz prehrane jaja
koristiti orašaste plodove i njihova brašna u izradi slastica
koristiti meso (prednost dati bijelom mesu) i ribu (prednost dati plavoj ribi)
isključiti iz prehrane komercijalno pripremljene proizvode i gotovu hranu (suhomesnate proizvode, paštete, namaze, slatkiše)
jesti puno voća i povrća (preporuka bi bila zeleno lisnato povrće, voće koje sadrži crvenkastiju boju te povrće sa sulfatnim spojevima
(brokula, prokula, kelj i karfiol). Izbjegavajte ili ograničite korištenje patlidžana, rajčice, paprike i krumpira.
– uvesti u prehranu chia sjemenke (umjesto klasičnog pudinga napraviti pudding od chije)
– samim isključivanjem žitarica isključuje se i gluten koji je ovdje zapravo najštetniji od svih lektina

Dodaci prehrani (suplementi) kod multiple skleroze

Preporučeno je korištenje suplemenata dodataka prehrani i to:

antioksidansi (puuuuno borovnica i bobičastog voća)
omega 3 masne kiseline – najbolja nadopuna je ulje račića
vitamin D3 – ne mora nužno biti insuficijencija u organizmu, ali su neke studije potvrdile smanjenje relapsa kod osoba s MS koje su ga koristile (ima ga u kapljicama ili u tabletama,1000-2000 i.u/dan ili prema konzultaciji s dijetoterapeutom)
vitamin A – kod nekih osoba s MS također se pokazao koristan
B12 – u obliku metilkobalamina kojemu dajemo prednost nad cijanokobalaminom
ALA (alfa linolenska kiselina) – u dozi od 1200 mg (u jednoj dozi ili 2×600 mg). ALA-e ima u chia sjemenkama i lanenim sjemenkama.

Pročitajte više o Multipli Sklerozi ovdje.

2 razmišljanja na “Multipla skleroza i prehrana

  1. Poštovani,
    Molim Vas mozete li me savjetovati da li je dobro uzimat pripravke FitLine. Neznam da li i vi to prodajete ? Sin ima MS pa eto trudimo se na sve nacine mu olaksat sve nedace koje prolazi. I hvala Vam u prijem u grupu.
    L.P.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *