Neven

Ljekovita svojstva Nevena

Korisni savjeti

Neven (Calendula officinalis L. – Asteraceae) je jednogodišnja biljka dlakave i razgranate stabljike. Raste u visinu od 30 do 60 cm. Listovi su raspoređeni naizmjenično i dlakavi su. Cvjetovi su žuto-narančaste boje, promjera 2 do 5 cm. Cvate od lipnja do rujna, odnosno do prvih mrazova.
Za neven se smatra da je mediteranska biljka, ali rasprostranjena je i po cijeloj Europi. Raste i uzgaja se u vrtovima, a može se naći i “divlji” uz puteve i plotove.
Cvjetovi nevena skupljaju se tijekom lipnja, srpnja i kolovoza.
U narodu je još poznat kao žutelj, zimorod ili ognjac.

Neven kao lijek

Neven djeluje protuupalno i pospješuje zacjeljivanje oštećene kože, pa se nevenove kreme široko primjenjuju kod ispucane kože, modrica, oteklina, uganuća i drugih ozljeda, ali i kod proširenih vena i hemeroida.

Neven često nazivaju “biljkom kože” jer, kažu, nema kožne bolesti kod koje neven ne može pomoći, od uboda insekata do bradavica, akni, ekcema i psorijaze.

Čaj od nevena pokazao se izvrsnim u liječenju infekcija mokraćnog sustava i ublažavanju menstrualnih tegoba, a koristi se i kod tegoba s jetrom.

U liječenju hemoroida, upala mjehura i vaginalnih infekcija pomažu i kupke od nevena. Pripremite kupku tako da 1-2 šalice svježeg ili suhog cvijeta nevena prelijete hladnom vodom i ostavite da odstoji jedan dan. Potom smjesu zagrijte do vrenja i dodajte u toplu kupku.

Uljni macerat nanosi se na kožu lokalno, najmanje dva puta na dan.

Znanstveno je dokazano da terpenski alkoholi i flavonoidi sadržani u nevenu uništavaju različite bakterije, viruse i gljivice, a osim toga sprječavaju upale.

Kod unutarnje primjene neven uzimamo kao infuz (čaj) ili kao tinkturu kod žučnih tegoba, bolnih grčeva, menstrualnih grčeva, čira na želucu ili dvanajstercu, te s ciljem diaforetičnog i diuretičkog djelovanja.

Alkoholni macerat tj. tinktura uzima se u dozi do 2 g na dan (kao koleretik).

-Infuz se priprema od 2 g na 250 ml vruće vode, nakon čega odstoji 15 minuta i pije se tri puta na dan pola sata prije obroka.

-Kod lokalnog ispiranja kože ili za grgljanje mogu se koristiti i veće koncentracije: 4 g na 250 ml.

Neven se dobro miješa s ostalim ljekovitim biljem poput maslačka, gospine trave, gaveza, stolisnika i sl.

U terapijskim se mješavinama ulje nevena često miješa s uljem gospine trave (kantariona) s kojim djeluje sinergistički i tvori mješavinu vrlo širokih terapijskih svojstava.

U mješavini biljnih ulja macerat nevena dodaje se u količini do 25 %.

Priprema i obrada

Cvjetove nevena potrebno je pažljivo sušiti u tankom sloju, u hladovini, na prozračnom mjestu, kako bi zadržali svoju prirodnu boju i ljekovita svojstva.

Čaj se pripravlja tako da se 1-2 cvijeta nevena preliju sa 2 dcl kipuće vode. Čaj se može po želji zasladiti medom, a preporučuje se dvije do tri šalice dnevno.

Od nevena se može pripremiti i sok (možete koristiti svježe ili suhe cvjetove i stabljike). Biljku dobro operite i izmiksajte u sokovniku ili blenderu. Dobiva se sok snažnog okusa koji se može razblažiti slatkim prirodnim sokovima poput jabuke ili mrkve.

Iako je neven izuzetno blagotvorna biljka, neko fitoterapeuti upozoravaju da osobe alergične na ambroziju mogu biti alergične i na neven.

Najbolji recepti za zdravlje

  • Nevenova mast za rane U zdjelici, na laganoj vatri, izmiješajte šalicu svježe iscijeđenog soka od lišća i cvijeta nevena sa dvije šalice nesoljene domaće masti. Kad se ohladi i stisne, stavite mast na platnenu krpu, namažite na ranu ili čir, pokrije s malo vate i sve učvrstite zavojem ili flasterom.
  • Nevenova mast za zloćudne rane U jednu litru svinjske neslane i nepržene masti stavite tri šake svježih cvjetova. Pirjajti oko 10 minuta na oko 90 stupnjeva, pa još tekuću smjesu procijedite kroz lanenu krpu u plastične ili staklene posude koje možete dobro zatvoriti. Umjesto svinjske masti može se upotrijebiti maslac, a posebno je hvaljen maslac od kozjeg mlijeka.
  • Čaj za čišćenje organizma Pomiješajte po 20 grama nevena, maslačka i rastavića te po 10 grama breze, jagorčevine, nane i morača te promiješajte. Oko 4 jušne žlice ove mješavine prelijte sa 750 mililitara vrele vode, promiješajte i poklopite pa ostavite da odstoji jedan sat. Procijedite i pijte po šalicu ujutro, u podne i navečer. Možete zasladiti čaj medom. Pije se dva puta godišnje, u proljeće i na jesen, tijekom mjesec dana.
  • Protiv povišenoga kolesterola Pomiješajte po 20 grama gloga, nevena, resnika, maslačka i trnjine. Tri jušne žlice smjese prelijte s pola litre provrele vode, promiješajte, poklopite i ostavite sat vremena. Procijedite i pijte tijekom dana.
  • Protiv upale jajnika Pripremite čajnu mješavinu od jednakih dijelova majčine dušice, rusomače, listova kupine, listova nevena i listova limuna. Mješavina se usitni, i dobro izmiješa. U litri proključale vode staviti 10 grama mješavine i kuhati poklopljeno pola minute. Kad se čaj ohladi, procijedite i dodajte 6 jušnih žlica meda. Pije se 3 puta dnevno po 1 decilitar, prije i poslije jela. Preostala 4 decilitra pijte između obroka, umjesto vode, s malo svježeg limunova soka.
  • Melem protiv hemeroida i proširenih vena Zagrijte pola kilograma kvalitetne svinjske masti na tihoj vatri. Kad se istopi, dodajte dvije šake svježih cvjetova nevena i šaku sušenih zelenih, bodljikavih ljuski od divljeg kestena. Pustite da se zapjeni od vrenja, pa maknite sa štednjaka. Miješajte oko pet minuta. Poklopite i ostavite 24 sata na hladnome mjestu. Drugi dan lagano zagrijte i miješajte dok se potpuno ne otopi, pa procijedite kroz sterilnu gazu i prelijte u čistu teglicu. Vene masirajte svaku večer, odozdo prema gore (odnosno prema srcu).
  • Za smirenje upale desni Oko 20 grama suhih cvjetova nevena stave u 1 decilitar alkohola jačine do 70% i ostavite da odstoji 10 dana. Zatim procijedite i prelijte u tamnu bočicu koja se može dobro zatvoriti. Otopinom možete premazati kožu koja je upaljena dva do tri puta na dan, odnosno dva do tri puta na dan kapnuti na četkicu za zube pa njome masirati desni.
  • Protiv ispadanja kose Uzmite 20 grama sitno isjeckanoga korijena podbjela (tussilago farfara), 10 grama suhih cvjetova nevena i prelijte litrom kipuće vode pa vratite na štednjak da prokuha 10-15 minuta. Zatim dodajte malo tinkture od nevena i procijedite. Tim toplim čajem dva puta tjedno istrljajte vlasište.
  • Čajni uvarak protiv grčeva U jednu litru svinjske neslane i nepržene masti stavite tri šake svježih cvjetova. Pirjajte oko 10 minuta na oko 90 stupnjeva, pa još tekuću smjesu procijedite kroz lanenu krpu u plastične ili staklene posude koje možete dobro zatvoriti. Umjesto svinjske masti može se upotrijebiti maslac, a posebno je hvaljen maslac od kozjeg mlijeka.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *