Otečeni jezik može biti uzrokovan nekoliko stvari, od alergijske reakcije do ozljede u ustima. Neke uzroke otečenog jezika može biti teže uočiti, poput nuspojave lijeka ili nedijagnosticiranog zdravstvenog stanja.
Otok (edem) jezika može biti dosadan, ali bezopasan problem. Međutim, to također može biti znak ozbiljnog – čak i po život opasnog – stanja.
Ovaj članak će proći kroz moguće uzroke otečenog jezika. Također ćete naučiti kako liječnik može dijagnosticirati i liječiti otečeni jezik.
Što uzrokuje oticanje jezika?
Drugi nazivi za upalu jezika uključuju infekciju jezika, gladak jezik, glosodiniju, glositis i sindrom pečenja jezika.
Rijetko se javlja sam od sebe. Umjesto toga, može biti uzrokovano sljedećim:
Otečeni jezik i alergijske reakcije
Upala jezika može se pojaviti ako ste alergični na pastu za zube, vodicu za ispiranje usta, proteze, kreme za proteze ili držače. Alergijske reakcije na određene lijekove također mogu uzrokovati ovo stanje.
Lijekovi kao uzrok oticanja jezika
Angioedem je medicinska riječ za oticanje ispod kože. Obično se odnosi na oteklinu uzrokovanu alergijom.
Nakon alergija na hranu, reakcije na lijekove najčešći su uzrok angioedema lica, usana ili jezika.
Reakcija se događa kada tijelo oslobodi previše kemikalije imunološkog sustava koja se zove bradikinin koja otvara krvne žile.
Mnogi lijekovi koji se izdaju na recept i koji se izdaju bez recepta (OTC) mogu uzrokovati nealergijsko oticanje jezika. Rjeđe, natečen jezik može biti nuspojava lijeka.
Evo nekoliko primjera:
- Inhibitori angiotenzin-konvertirajućeg enzima (ACE): ACE inhibitori najvjerojatnije uzrokuju angioedem jezika. Ovi lijekovi pomažu u snižavanju krvnog tlaka. Između 20% i 40% posjeta hitnoj službi zbog angioedema povezanog s lijekovima uzrokovano je ACE inhibitorima.
- antidepresivi
- Lijekovi protiv bolova (npr. nesteroidni protuupalni lijekovi)
- Lijekovi koji se koriste za liječenje visokog kolesterola (statini)
Sjögrenov sindrom i oticanje jezika
Sjögrenov sindrom rezultira uništenjem žlijezda slinovnica. Kada se to dogodi, možete razviti suha usta, što zauzvrat može dovesti do upale jezika.
Ozljeda i oticanje jezika
Opekline ili ozljede u ustima mogu uzrokovati upalu jezika.
Nedostatak vitamina može biti uzrok oticanja jezika
Patološki niske razine vitamina B-12 ili željeza mogu uzrokovati upalu jezika.
Stanja kože
Određena stanja kože mogu uzrokovati upalu jezika. Oralni lichen planus je upalna bolest koja uzrokuje ranice, otekline i crvenilo. Sifilis je spolno prenosiva infekcija koja može rezultirati osipom na tijelu. Pemfigus je autoimuna bolest koja uzrokuje mjehuriće na koži.
Gljivične infekcije i oticanje jezika
Gljivične infekcije u ustima, poznate i kao soor, mogu uzrokovati upalu jezika.
Gutanje iritansa i oticanje jezika
Alkohol, začinjena hrana ili duhan mogu iritirati usta i izazvati upalu jezika.
Simptomi otečenog jezika
Bez obzira na uzrok natečenog jezika, vjerojatno ćete osjetiti niz povezanih simptoma. Prema Omidu Mehdizadehu, M.D., otorinolaringologu (ENT) i laringologu u Zdravstvenom centru Providence Saint John u Santa Monici, Kalifornija, ovo su najčešći simptomi:
- Govorne promjene
- Teškoće u disanju
- Poteškoće s gutanjem
- Bol i/ili osjećaj pečenja
- Apneja za vrijeme spavanja ili hrkanje
Oticanje jezika – Dijagnoza
Ako vam se otok jezika pogoršava ili imate druge ozbiljne simptome (kao što su problemi s disanjem), potražite hitnu pomoć radije nego da čekate da vas pregleda vaš liječnik.
Ako vam je jezik samo malo natečen i nemate drugih simptoma, možete nazvati svog liječnika i dogovoriti termin.
Kako bi otkrio što uzrokuje oteklinu, liječnik će pregledati vaš jezik i tkivo oko njega. Također će se pobrinuti da vam dišni putovi ne budu blokirani.
Evo nekoliko ključnih točaka o kojima će vaš liječnik razmišljati tijekom pregleda:
- Postoji li neposredna opasnost kod disanja?
- Imate li temeljno stanje kao što je autoimuna bolest?
- Imate li druge simptome poput osipa?
- Kakva je vaša povijest bolesti, lijekovi koje trenutno uzimate, prehrana i način života?
Ako vaš liječnik misli da imate alergiju, imate reakciju na lijekove ili imate temeljni medicinski problem koji nije dijagnosticiran, možda će trebati napraviti više pregleda.
Na primjer, mogu vam ostrugati djelić tkiva s jezika i poslati ga u laboratorij da ga pregledaju pod mikroskopom. Ako misle da možda imate autoimunu bolest, mogu naručiti krvne pretrage.
U nekim slučajevima, liječnik može odlučiti započeti liječenje prije nego što otkrije točan uzrok otečenog jezika. Na primjer, mogli bi vam dati lijek kako bi osigurali da se oteklina ne pogorša.
Liječenje natečenog jezika
Ako su dišni putovi blokirani, najvažniji cilj liječenja će biti osigurati da možete disati. Sljedeći koraci su da smanjite oteklinu i ublažite sve neugodnosti koje imate.
Nakon što su trenutne potrebe zadovoljene i kada ste na sigurnom, liječnik će vam pomoći da poduzmete korake za sprječavanje otečenog jezika u budućnosti.
Lijekovi
Do 15% ljudi s angioedemom imat će začepljene dišne putove. Moraju odmah dobiti injekciju epinefrina.
Kod manje teških alergijskih reakcija, umjesto toga može se dati oralni antihistaminik.
Ako oticanje jezika nije povezano s alergijom, liječnik može koristiti jedan od ovih tretmana:
- Za reakciju uzrokovanu previše bradikinina: Možda ćete dobiti antihistaminik, epinefrin, oralne kortikosteroide ili preventivni lijek kao što je Berinert (koncentrat inhibitora C1-esteraze) koji sprječava tijelo da proizvodi kemikaliju.
- Za oralne ranice i upale: možda ćete dobiti topikalne kortikosteroide ili retinoičnu kiselinu kako biste pomogli zacjeljivanju lezija.
Ako je jezik natečen jer imate infekciju ili neko zdravstveno stanje, jezik neće biti bolje dok ne liječite glavni uzrok.
Na primjer, liječnik može propisati antibiotike ako imate spolno prenosivu bolest uzrokovanu bakterijama ili imunosupresive ako imate autoimunu bolest.
Za pomoć kod simptoma, liječnik može također preporučiti proizvode koji ublažavaju suha usta.
Na primjer, lijekovi na recept kao što su Salagen (pilokarpin) i Evoxac (cevimelin) povećavaju proizvodnju sline. Postoje i OTC sredstva za ispiranje i sprejevi koji djeluju kao “umjetna slina” za ovlaživanje ustima.
Liječenje kod kuće
Ako oteklina jezika nije jako loša i ne pogoršava se, postoje neke stvari koje možete učiniti kod kuće kako biste ublažili simptome dok ne posjetite svog liječnika:
- Jedite i pijte nešto hladno. Sišite komadiće leda kako biste umirili usta i ublažili oticanje.
- Prakticirajte dobru oralnu higijenu kao što je četkanje i čišćenje zubnim koncem. Izbjegavajte iritirajuće vodice za ispiranje usta, poput onih koje sadrže alkohol.
- Isperite usta toplom otopinom slane vode.
- Izbjegavajte jako kiselu ili izrazito slanu hranu.
- Ako suha usta uzrokuju nelagodu na jeziku, održavajte ih vlažnima tako što ćete piti puno tekućine i koristiti pastile ili žvakaće gume. Samo pazite da žvakaće gume ili tvrdi bomboni koje odaberete budu bez šećera. Ove verzije sadrže sastojke (poput ksilitola) koji stvaraju više sline, što pomaže u ublažavanju suhih usta.
Reference:
https://www.verywellhealth.com/what-causes-a-swollen-tongue-1192019
https://www.webmd.com/allergies/allergy-swollen-tongue-causes
https://www.healthline.com/health/tongue-problems
https://www.prevention.com/health/a28816847/swollen-tongue/
https://www.healthgrades.com/right-care/symptoms-and-conditions/swollen-tongue
Slika preuzeta sa https://www.pexels.com/photo/a-close-up-shot-of-a-person-taking-a-medicine-5207309/