Pitaja (zmajevo voće)

Pitaja (zmajevo voće) kao lijek

Savjeti o prehrani

Pitaja (zmajevo voće) je plod vrste kaktusa koji raste u suhim područjima Južne Amerike. Obično je koža zmajevog voća crvena, a pulpa crvena ili bijela. Zmajevo voće se koristi i kao lijek, ali je popularno i kao hrana.

Zmajevo voće se koristi za dijabetes, predijabetes, visoki krvni tlak, visoki kolesterol, pretilost i mnoga druga stanja, ali ne postoje čvrsti znanstveni dokazi koji bi poduprli njegovo korištenje.

Zmajevo voće se može jesti sirovo, od njega se radi vino, sok, namazi i razni deserti. Cvjetovi se ponekad jedu kao povrće ili se od njih pravi čaj.

U proizvodnji se kora voća koristi kao boja za hranu i kao zgušnjivač.

Evo kratkog pregleda glavnih nutrijenata u porciji od jedne šalice (227 grama):

  • Kalorije: 136
  • Proteini: 3 grama
  • Masti: 0 grama
  • Ugljikohidrati: 29 grama
  • Vlakna: 7 grama
  • Željezo: 8% RDI
  • Magnezij: 18% RDI
  • Vitamin C: 9% RDI
  • Vitamin E: 4% RDI

Osim esencijalnih hranjivih tvari, zmajevo voće opskrbljuje korisnim biljnim spojevima poput polifenola, karotenoida i betacijanina.

Pitaja – zdravstvene dobrobiti

Narodne zdravstvene dobrobiti zmajevog voća.

  • Pitaja potiče zacjeljivanje rana i posjekotina
  • Pitaja poboljšava apetit
  • Pitaja poboljšava vid
  • Pitaja može pomoći kod mršavljenja
  • Pitaja poboljšava pamćenje

Potvrđene zdravstvene dobrobiti zmajevog voća

  • Pitaja jača imunološki sustav. Bogata je vitaminom C i vlaknima koja pomažu zdravlju općenito.
  • Zmajevo voće pomaže kod probave. Zbog bogatstva vlaknima, pitaja pomaže kod probave hrane, studije pokazuju da Pitaja potiče rast probiotika.
  • Pitaja pomaže kod snižavanja razine glukoze u krvi kod dijabetesa tipa 2. Istraživanja pokazuju da glukoza pronađena u zmajevom voću pomaže u kontroli razine šećera u krvi kod dijabetičara.
  • Zmajevo voće sprječava nastanak raka koji uzrokuju slobodni radikali. Pitaja je bogata mineralima i vlaknima koja potpomažu probavu, čiste toksične sastojke te sprječavaju pojavu raka debelog crijeva.
  • Pitaja kao antioksidans. Prisutnost visoke razine vitamina C, minerala i pitoalbumina smatra se važnim u borbi protiv slobodnih radikala te ima antioksidativna svojstva.
  • Zmajevo voće pomaže u kontroli razine kolesterola. Zmajevo voće također je bogato flavonoidima za koje se zna da imaju povoljne učinke protiv kardio bolesti.

Znanstvene studije o zdravstvenim dobrobitima pitaje

Mehanizam djelovanja u liječenju i prevenciji bolesti

Pouyrhizus ekstrakt otpada korištenjem ultrazvučne ekstrakcije otapalima

Pitaya biljka poznata još kao Zmajevo voće bogata je prirodnim flavonoidima, koji se prvenstveno nalaze u kori zmajevog voća. Flavonoidi imaju širok raspon bioloških aktivnosti, kao što su inhibiranje stanične proliferacije, induciranje apoptoze, inhibiranje enzima, antibakterijsko i antioksidativno djelovanje (Cook i Samman, 1996.; Havsteen, 2002.; Middleton i Kandaswami, 1993.). Štoviše, neka otkrića pokazuju da flavonoidi imaju različita klinička svojstva, kao što su antiaterosklerotsko, protuupalno, antitumorsko, antitrombogeno, antiosteoporotično i antivirusno djelovanje (Cook i Samman, 1996.; Havsteen, 2002.). Brojne epidemiološke studije potvrđuju značajnu vezu između visokog unosa flavonoida hranom i smanjenja kardiovaskularnog rizika (Cook i Samman, 1996.). Formulacija preventivne i zdrave prehrane zahtijeva informacije o fenolnom i flavonoidnom sastavu u otpadu zmajeva voća.
http://umpir.ump.edu.my/805/1/Lee,_Qiao_Hui.pdf

Proksimativna analiza zmajevog voća (Hylecereus polyhizus).

Zmajevo voće je bogato fitoalbuminima koji su vrlo cijenjeni zbog svojih antioksidativnih svojstava. Pitaja ili Hylocereus polyrhizus bogata je vlaknima, vitaminom C, mineralima i fitoalbuminima koji su vrlo cijenjeni zbog svojih antioksidativnih svojstava. Zmajevo voće pomaže kod probave, sprječava rak debelog crijeva i dijabetes, neutralizira otrovne tvari poput teških metala, smanjuje razinu kolesterola i visoki krvni tlak, a redovito konzumiranje zmajevog voća može pomoći protiv astme i kašlja. Također je bogato kalijem, proteinima, vlaknima, natrijem i kalcijem.
http://www.freepatentsonline.com/article/American-Journal-Applied-Sciences/208166316.html

Prehrambene i zdravstvene dobrobiti tropskog voća s posebnim osvrtom na pitaju

Ova studija ukazuje na hipokolesterolemijski učinak tropskog voća, uključujući zmajevo voće ili pitaju, kao što je prikazano in vivo i ispitivanje ljudske intervencije, stoga ima potencijal smanjenja faktora rizika za CHD (dislipidemija).

Topiva vlakna povećavaju fekalne gubitke žučnih kiselina i sintezu kemodeoksikolne kiseline i čini se da su najbolje potkrijepljeni mehanizam kojim vlakna snižavaju serumski kolesterol.

Ostali čimbenici koji su mogli pridonijeti učincima snižavanja kolesterola su biljni sterol i fitokemikalije prisutne u voću koje ometaju metabolizam kolesterola.

Ti se učinci mogu pripisati aktivnim komponentama prisutnim u plodu pitaja kao što su antioksidansi, polifenoli, tioli i njihovoj antioksidativnoj aktivnosti iz sadržaja betacijanina (Wybraniec & Mizrahi, 2002.).

Rezultati ovog istraživanja otkrili su da su oba tretmana (voće pitaje i lijek Lovastatin) pokazala sličan učinak na povećanje HDL-C i snižavanje razine TC, TG i LDL-C.
http://www.madamsun.com/files/Download/The nutrition and health benefits of tropical fruits with special reference to red pitaya.pdf

Zmajevo voće daje prebiotičke prednosti

Znanstvenik je zaključio da se zmajevo voće može koristiti kao sastojak funkcionalne hrane i nutricionističkih proizvoda za osobe s prekomjernom težinom i za prevenciju dijabetesa. U međuvremenu, prebiotički učinak zmajevog voća trebao bi se ispitati i u kliničkim studijama sa sirovim i ekstrahiranim mesom radi usporedbe.
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0887/is_12_29/ai_n56719678/

Svojstva zacjeljivanja rana Hylocereus undatus na štakorima s dijabetesom.

Vodeni ekstrakti lišća, kore, voćne pulpe i cvjetova Hylocereus undatus proučavani su zbog svojih svojstava zacjeljivanja rana. Učinci zacjeljivanja rana proučavani su na inciziji (snaga loma kože), eksciziji (postotak kontrakcije rane) i prirodi granulacijskih tkiva rane, koja su uklonjena 7. dana i određeni su sadržaj kolagena, heksozamina, ukupnih proteina i DNA, uz brzine kontrakcije rane i razdoblja epitelizacije. Kod streptozotocinskih dijabetičkih štakora, kod kojih je zacjeljivanje odgođeno, lokalna primjena H. undatus dovela je do povećanja hidroksiprolina, vlačne čvrstoće, ukupnih proteina, sadržaja DNA kolagena i bolje epitelizacije, čime je olakšano zacjeljivanje. H. undatus nije imao hipoglikemijsku aktivnost.

Autorska prava © 2005 John Wiley & Sons, Ltd.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.1724/abstract;jsessionid=6F4BF99B4BA76679BBF030DA132FCB20.d02t01

Kako se jede zmajevo voće?

Dok debela, kožasta kora zmajevog voća može ružno izgledati, jesti ovo voće prilično je sigurno.
Trik je pronaći onaj koji je savršeno zreo.

Nezrelo zmajevo voće je zeleno. Potražite ono koja je jarko crvena. Neke mrlje su normalne, ali previše mrlja poput modrica može značiti da je prezreo. Poput avokada i kivija, zrelo zmajevo voće mora biti mekano, ali ne i kašasto.

Evo kako jesti svježe zmajevo voće:

  • Oštrim nožem prerežite ga po dužini na pola.
  • Voće izdubite žlicom ili ga narežite na kockice urezujući okomite i vodoravne linije u pulpu bez rezanja u koru. Gurnite stražnju stranu kože kako bi se otkrile kockice i izvadite ih žlicom ili prstima.
  • Za uživanje dodajte ga u salate, smoothieje i jogurte ili ga jednostavno grickajte samog.

Zmajevo voće možete pronaći u zamrznutim odjelima u nekim trgovinama, prethodno oguljeno i narezano na kockice. Ovo je praktična opcija za ukusan međuobrok koji je pun hranjivih tvari.

Mjere opreza i nuspojave

Zmajevo voće je sigurno kao hrana. Nema dovoljno pouzdanih informacija da bismo znali je li uzimanje pitaje kao lijeka sigurno ili kakve bi nuspojave mogle biti. Neki ljudi mogu biti alergični.

Trudnoća i dojenje: Nema dovoljno pouzdanih informacija da bi se znalo je li zmajevo voće sigurno kada se koristi u medicinskim količinama tijekom trudnoće ili dojenja.

Dijabetes: Zmajevo voće može sniziti razinu šećera u krvi. Ako ga jedete, pažljivo pratite razinu šećera u krvi.

Kirurgija: Zmajevo voće može utjecati na razinu šećera u krvi. Prestanite ga uzimati najmanje dva tjedna prije zakazane operacije.

Reference:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1580/dragon-fruit
http://www.medicalhealthguide.com/articles/dragonfruit-healthbenefits.htm
https://www.healthline.com/nutrition/dragon-fruit-benefits

Slika preuzeta sa https://www.wallpaperflare.com/search?wallpaper=dragon+fruit

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *