Prehrana kod hemoroida

Prehrana kod hemoroida

Savjeti o prehrani

Imate li teškoća s hemoroidima, sasvim je sigurno da morate promijeniti stil života. Tu se prije svega misli na promjenu prehrane u kojoj bi trebalo povećati količinu vlakana.

U usporedbi sa zapadnim zemljama, hemoroidi se rijetko susreću u dijelovima svijeta gdje prevladava pretežno biljna, nerafinirana hrana bogata vlaknima. Prehrana kojoj nedostaju vlakna, i koja sadrži visoko rafinirane prehrambene proizvode uvelike pridonosi pojavi hemoroida. Kao kod svih bolesti, primarni tretman je prevencija. Dnevno je potrebno piti bar 6-8 čaša vode.

Najbolji pristup u borbi protiv hemoroida je prevencija njihovog nastanka. Izbjegavanje dizanja teškog tereta i dugotrajnog sjedenja ili stajanja, te pravilna prehrana kao najučinkovitiji saveznik. Prehrambena vlakna, naime, imaju sposobnost upijanja vode i bubrenja čime se povećava volumen stolice olakšavajući pražnjenje crijeva. Posljedično, smanjuje se tlak u crijevima, koji kada je povišen pogoduje nastanku hemoroida. Uz brigu o prehrani, neophodna je i redovita higijena.

Ako osjećate potrebu za obavljanjem nužde, nemojte je predugo potiskivati. Odgađanjem biste mogli samo izazvati zatvor, što vodi nastanku hemoroida. Bilo bi idealno otići na zahod unutar 30 minuta nakon što osjetite da vam je “sila”.

Kako ne biste imali pretvrdu stolicu, koja je jedan od najčešćih uzroka hemoroida, važno je piti mnogo vode, i to barem osam čaša na dan, a pomaže i jogurt. Ako je vruće ili se bavite sportom, onda je potrebno piti i više. Također, s obzirom na to da alkohol i kofein dehidriraju tijelo, i njih bi se valjalo kloniti ako patite od hemoroida.

Prehrana kod hemoroida

Preporučena prehrana – Unositi dovoljne količine prehrambenih vlakana (mekinje – pšenične, kukuruzne zobene, cjelovite žitarice; voće – jabuke, kruške, naranče, jagode, grožđe, tamno bobičasto voće zbog proantocijanida koji jačaju kapilare i vene, suho voće – suhe smokve u obliku kompota; povrće – kupus, brokula, krastavci, celer, tikvice, rajčice; mahunarke. Ukoliko postoji krvarenje posegnite za namirnicama bogatim vitaminom K poput zelenog lisnatog povrća.
Preporučeno izbjegavati – Poželjno je izbjegavati ljutu i previše začinjenu hranu, crveno meso i mesne prerađevine, visoko prerađenu hranu, čokoladu i alkohol. Također se preporučuje uspostavljanje redovitog rasporeda prehrane, kako bi se stolice vremenski ustalile. Pozitivni utjecaj ima i držanje tjelesne težine pod kontrolom.
Tekućina – Preporuka je piti što više tekućine (voda kao prvi izbor, čajevi – posebno zeleni čaj i sokovi od voća i povrća) jer i ona doprinosi dobroj probavi.

Nije na odmet uzimati ni prirodne suplemente za ublažavanje hemeroida. Moj prijedlog je https://hipokrat.com.hr/kako-se-rijesiti-hemeroida-na-prirodan-nacin/
Ovdje imate formu koju popunite i netko će vas kontaktirati za proizvod, što i kako.

Primjer jelovnika

Dan 1:
Doručak – jogurt s pšeničnim mekinjama, lanenim sjemenkama, bobičastim voćem i zelenim čajem
Ručak – pileća juha, rižot od integralne riže i povrća
Užina – kompot od suhih smokava
Večera – piletina iz juhe i kuhana brokula

Dan 2:
Doručak – zobena kaša s jagodama, bobičastim voćem i chia sjemenkama
Ručak – krem juha od brokule, pečeni oslić i blitva
Užina – kruška
Večera – kruh od cjelovitih žitarica, mladi kravlji/kozji sir, pureća šunka

Dan 3:
Doručak – smoothie od mlijeka, pšeničnih mekinja, chia sjemenki, voća (jabuka, jagode, banana,…)
Ručak – pečena teletina s povrćem i salata od kupusa
Užina – šaka orašastog voća (badem, orah, lješnjak)
Večera – varivo od povrća (tikvice, mrkva, brokula, mahune…)

Piti vodu!!!

Biljke koje izvrsno pomažu kod bolnih hemoroida

Postoje biljke koje uvelike pogoduju probavi te jačaju ili sužavaju krvne žile pa su izvrstan izbor u liječenju tegoba uzrokovanih hemoroidima.

Možete ih potražiti zasebno ili nabaviti proizvode koji ih imaju u svom sastavu.

Aloja (Aloe vera)

Budući da je prirodni adstringent, a to znači da ima svojstvo stezanja tkiva, aloja smanjuje hemoroide i ubrzava njihovo liječenje.
Ova iznimno ljekovita biljka ima umirujuća i protuupalna svojstva te je odličan izbor za tretiranje bolnih i natečenih žila.
Kemijske tvari u aloji poznate pod nazivom antrakinoni djeluju tako da omekšavaju stolicu, čime uvelike pomažu probavi i olakšavaju tegobe zatvora.
Aloja sadrži i enzim bradikinazu, koji kod vanjske primjene na koži uvelike smanjuje iritacije.

Primjena: nanesite malu količinu alojina gela na nadraženo područje te vrlo nježno masirajte.

Bodljikava veprina (Ruscus aculeatus)

Ova se biljka od davnina koristi u ljekovite svrhe, a primjenjuje se i u liječenju hemoroida. Odlikuje se bogatstvom antioksidansa i flavonoida.
Sadrži i saponine glikozide, koji imaju protuupalna i vazokonstriktivna svojstva, što znači da sužavaju krvne žile, a samim time olakšavaju tegobe hemoroida.
Zahvaljujući protuupalnim svojstvima, bodljikava veprina sprečava zadržavanje tekućine, jača vene te poboljšava protok krvi.

Primjena: ekstrakt veprine možete nanositi izravno na hemoroide. Također, od listova ove biljke možete pripremiti čaj: 1 žličicu lišća veprine prelijte vrućom vodom pa ostavite da odstoji 10-15 minuta. Pijte čaj 2-3 puta dnevno za brz oporavak.

Nemojte pretjerivati s količinom čaja jer biste mogli osjetiti blagu mučninu. Također, ova se biljka ne preporučuje onima koji uzimaju antikoagulanse poput varfarina.

Psyllium

Indijski trputac ili psyllium dobiva se iz zdrobljenih sjemenki biljke Plantago ovate. Već se dugo primjenjuje u tradicionalnoj medicini kao pomoć osobama koje imaju probavnih tegoba i zatvor stolice te koje boluju od hemoroida.
Zahvaljujući obilju vlakana, psyllium omekšava stolicu te olakšava probavu. U dodiru s vodom nabubri pa postaje dobar laksativ.
Osim što djeluje kao pravi čistač crijeva, psyllium pridonosi stvaranju dobrih bakterija u crijevima poput bifidobakterija, koje potiču peristaltiku crijeva.

Primjena: dodajte 1 žličicu psylliuma u čašu tople vode. Pijte 3 puta dnevno uz obrok tijekom 2-3 tjedna. Budući da psyllium apsorbira vodu, tijekom njegove primjene u liječenju hemoroida pijte veće količine vode.

Neem (Melia azadirachta)

U ajurvedi se biljka neem (ili nim) koristi već tisućama godina za razne zdravstvene tegobe, poput bolnih hemoroida.
Jeste li znali da čak 75 posto ajurvedskih pripravaka sadrži upravo neem? To dovoljno govori o ljekovitosti te biljke.
Ekstrakt neema možete koristiti za tretiranje vanjskih hemoroida kako biste spriječili krvarenje i svrbež.
Ova biljka pomaže radu crijeva te sprečava zatvor, čime ublažava, ali i sprečava pojavu hemoroida.

Nagkesar (Messua ferrea)

Ova ljekovita biljka raste samo na Himalaji, a primjenjuje se kod raznih tegoba poput hemoroida, povraćanja, groznice, kašlja, impotencije…
Koriste se njezini listovi, cvjetovi i sjemenke.
Nagkesar djeluje tako da snaži kapilarni sustav, poboljšava rad tankog i debelog crijeva te umiruje iritacije probavnog sustava.

Berberis ili žutika (Berberis aristata)

Kao i nagkesar, i biljka berberis raste samo na Himalaji. U biljnoj se medicini primjenjuje već dvije i pol tisuće godina, a osim hemoroida, njome se liječe i bolesti očiju, žgaravica, čirevi, ekcem, psorijaza…
Berberis ili žutika poznata je po svojim protuupalnim, antiseptičkim i antibakterijskim svojstvima te se primjenjuje kao prirodni laksativ.
Potiče rad crijeva te vraća zdravu ravnotežu crijevnih mikroorganizama, čime svakako pridonosi ne samo ublažavanju nego i prevenciji hemoroida.

Glatki brijest (Ulmus fulva)

Ovu su biljku, koja ima snažna protuupalna svojstva, još američki domoroci primjenjivali u liječenju čireva, rana i raznih infekcija.
Pomaže kod hemoroida, proljeva, nepravilnog rada crijeva, čira na dvanaesniku i žgaravice.

Divlji kesten (Aesculus hippocastanum)

Divlji kesten dokazano pomaže kod proširenih vena te stimulira i jača krvne žile povećavajući njihovu otpornost i elastičnost. Samim time ublažava i liječi bolne hemoroide.
Ova biljka ima protuupalno djelovanje te pomaže kod bolnih i otečenih nogu, kao i kod povećane prostate.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *