Prehrana za želudac

Prehrana za želudac

Savjeti o prehrani

Želudac je jedan od prvih organa koji su “na udaru” ako puno pušite, pijete previše kave i čaja, nepravilno se hranite i izloženi ste velikom svakodnevnom stresu. Ljutnja, bijes i općenito negativni osjećaji ponekad mogu jače utjecati na oboljenja želuca nego prehrana.

Osnova probave u želucu je snažno grčenje mišića, te lučenje želučanih sokova koji probavljaju hranu. Kako želudac ne bi “probavio sam sebe”, brine se zaštitna sluznica želuca. Problemi sa želucem nastaju kada se poremeti ravnoteža između sluznice i količine želučanih sokova. Kao posljedice javljaju se smetnje: žgaravica, bolovi u trbuhu, pritisak u želucu, osjećaj punog želuca, kiselo podrigivanje… Ako se smetnje ne liječe, a uz to nastavite s nezdravim navikama i stresnim životom, nerijetko ćete “zaraditi” gastritis ili čir.

Najčešći uzročnici želučanih tegoba su: premasna hrana, prejako začinjena hrana, previše kave i čaja, pušenje, stres, uzbuđenja i ljutnja, prekomjerna tjelesna masa, neki lijekovi i bakterija Helicobacter pylori.

Kako biste spriječili bolesti želuca, preporučuje se jesti redovito, najbolje češće, a manje obroke. Svjedoci smo čestih kontradiktornih savjeta i svakodnevno nas iz novina i drugih medija bombardiraju savjetima što jest, a što nije zdravo. I kako se među svim tim savjetima snaći? Vjerojatno upravo tako da kao zlatnu formulu prihvatimo savjet da je najbolja prehrana – raznolika prehrana.

Hrana nije važna samo za tjelesno, već i za psihičko zdravlje. Uživanje u hrani odlično djeluje protiv stresa, a lijepo pripremljena jela povoljno utječu na naše raspoloženje. Sva naša osjetila razveselit će lijepa i bogata trpeza, naravno, pod uvjetom da si pretjerivanje u jelu i piću rijetko dopuštamo. Umjerenost će vam podariti zdrav organizam.Nije problem ponekad pojesti slastice ili nešto masniju hranu, ako se u tome ne pretjeruje.

7 najboljih namirnica za zdrav želudac

Banana

Ako imate osjetljiv želudac i česte probleme s probavom, uvrstite banane u svoju prehranu. Ovo voće može vam pomoći u ublažavanju želučanih tegoba što su potvrdila i neka istraživanja. Banane mogu zaštititi od kiseline i čira. Indijski liječnici čak propisuju banane kao lijek za različite želučane tegobe, često i u obliku praha. Banane djeluju umirujuće na probavni trakt i stimuliraju rast korisnih bakterija u crijevima.

Kupus

Sigurno ste čuli da je sok od kupusa jedan od najboljih lijekova za čir na želucu. Ovo je dokazano još 50-ih godina prošlog stoljeća. U jednom eksperimentu postignut je nevjerojatan rezultat. Za samo 2-5 dana svakodnevnog konzumiranja 1l soka od kupusa, čak 95% ispitanika doživjelo je značajno smanjenje bolova u želucu. Gastroskopijom je ustanovljeno da čir uz ovakvu terapiju zarasta nevjerojatnom brzinom. Sok treba iscijediti u sokovniku i popiti ga što prije, najkasnije u roku od 10 minuta. Kupus djeluje tako što jača sluznicu želuca i čini ju otpornom na kiselinu.

Lanene sjemenke

Lanene sjemenke obiluju vitaminima i mineralima, te sadrže visok postotak dijetalnih vlakana koji u probavnom traktu na sebe vežu vodu, bubre i tako omekšavaju stolicu i olakšavaju rad crijeva. Mogu riješiti mnoge probavne probleme poput zatvora i neredovite stolice. Od lanenih sjemenki možete napraviti čaj koji ima blagotvoran učinak na probavu, potiče metabolizam i čisti crijeva. Preko lanenih sjemenki potrebno je preliti kipuću vodu i pustiti da odstoji. Čaj je najbolje kuhati večer prije i ostaviti preko noći, te piti sljedećeg jutra. Prije konzumacije je čaj potrebno procijediti i ukloniti sjemenke.

Kantarion

Kantarion je poznat po svojim antibakterijskim i antivirusnim svojstvima, a zahvaljujući protuupalnom djelovanju koristi se kod rana i opeklina. Upotrebljava se i u slučaju čira na želucu, za različite probavne probleme i stimulaciju želučanih sokova. Eterično ulje kantariona sprječava grčeve, te olakšava nadutost i želučane tegobe. Koristi se za smanjenje bolova kod gastritisa i za zarastanje čira na želucu. Može se koristiti u obliku čaja, a još jednostavnije je koristiti ulje kantariona, tri puta na dan po 30 kapi, tokom nekoliko mjeseci.

Mrkva

Uspješno liječenje gastritisa može se postići upotrebom svježe cijeđenog soka od mrkve. Sok je potrebno piti natašte, svako jutro tokom dužeg vremenskog perioda. Ova terapija je korisna za cjelokupno zdravlje, uključujući i detoksiakciju organizma.

Brusnica

Brusnica je poznata kao odlično sredstvo za čišćenje bakterija iz urinarnog trakta ali pomaže i u slučaju Helicobacter pylori bakterije. Naime, sastojci brusnice ne dopuštaju da ova bakterija ostane u želucu, te onemogućava da se bakterija pričvrsti za sluznicu želuca i crijeva.

Noćurak

Gama-linolenska kiselina iz ove biljke ima protuupalno djelovanje i pokazala se vrlo efikasnom u sluačaju gastritisa i čira na želucu. Upotreba žličice ovog ulja 3 puta na dan može ublažiti tegobe i ubrzati zacjeljivanje čira. Može se koristiti i u obliku kapsula.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *