Rikula

Rikula (rukola) kao lijek

Savjeti o prehrani

Rikula (lat. Eruca sativa Mill.) je jednogodišnja povrtna biljka iz porodice kupusovki kojoj pripadaju i kelj, kupus, kelj pupčar, koraba, cvjetača, rotkvica i repa. Poznata je i pod nazivima rikola, rikula, rokula i povrtna riga. Kratkog je uzgojnog ciklusa, a u posljednjih nekoliko godina postala je vrlo traženo povrće i neizostavan dio raznih pizza i miješanih salata.

Samoniklo raste na području Mediterana, a često se uzgaja i u vrtovima. Može doseći visinu do 60 cm, a raste u obliku grma sastavljenog od razgranatih stabljika i rasperenih listova, po kojima je i prepoznatljiva.

Rikula pri višim temperaturama cvjeta cvjetovima bijele ili blago žute boje, koji su prošarani sitnim ljubičastim žilama. Iz cvjetova nastaje plod u obliku komuške u kojoj se nalazi oko 2 grama sjemena.

Rikula je ukusno lisnato povrće koje lako uspijeva i ujedno štiti vrt od nametnika, tako da je višestruko korisna.

Nekoć je bila neizbježni sastojak sirupa protiv kašlja i lijeka protiv skorbuta, a i danas je popularna u mnogim kuhinjama i kućnim apotekama širom svijeta.

Rikula – nutritivna vrijednost

Rikula je jedna od niskokaloričnih namirnica koja ujedno sadrži mnogo nutrijenata i fitokemikalija. Pa tako 40 g rikule sadrži oko 10 kalorija i:

  • 50% vitamina K,
  • 20% vitamina A,
  • 8% dnevne doze vitamina C, folata i kalcija,
  • 1 gram proteina,
  • 0.3 grama masti.

Rikula, kao i druge biljke iz porodice kupusnjača, sadrže fitokemikalije izotiocijanate, poput sulforafana i erucina koji dokazano imaju zaštitno i antikancerogeno djelovanje.

Antioksidativna svojstva

Rikula je odličan izvor antioksidansa i može povećati ORAC vrijednosti (antioksidativni kapacitet) u organizmu neke osobe, što je način mjerenja snage tog antioksidanta. Antioksidansi imaju funkciju da održe zdravu ravnotežu enzimskih reakcija u stanicama, dok aktivno traže i uništavaju bolesti uzrokovane slobodnim radikalima koji mogu napasti organizam.

Vaš imuni sistem će vam također biti zahvalan što ste izabrali rikulu, jer antioksidansi rade na jačanju vaše obrane protiv jednostavnih bolesti kao što je prehlada ili ozbiljnijih stanja, poput raka, srčanih oboljenja i preranog starenja.

Rikula – zdravlje

Konzumacija rikule može poboljšati zdravlje na brojne načine, koje ističu stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline. To su:

  • Snižava krvni tlak – 100 g rikule sadrži više od 250 ml nitrata koji doprinosi snižavanju krvnog tlaka.
  • Doprinosi prevenciji karcinoma – kupusasto povrće (kao što je rikula) sadrži sulforafan za koji se smatra da pomaže u prevenciji i borbi protiv karcinoma. Rikula sadrži i klorofil koji štiti tijelo od slobodnih radikala.
  • Prevenira osteoporozu – dovoljne količine vitamina K poboljšava apsorpciju kalcija i doprinosi zdravlju kostiju.
  • Doprinosi zdravlju očiju – hrana bogata vitaminom A i K doprinosi zdravlju očiju i štiti ih od bolesti.

Znanstvenici smatraju i da bi dodatak rikule prehrani mogao rezultirati i poboljšanom izvedbom sportaša te izdržljivošću zbog visoke koncentracije nitrata koju sadrži. Istraživanja su provedena na drugim biljkama koje su bogate nitratima, kao što je cikla.

Konzumacija soka od cikle je poboljšala izvedbu biciklista, koji su utrku od 4 kilometra završili 2.8 sekunde brže nego kad nisu pili sok od cikle. Sličan napredak se predviđa i sportašima koji konzumiraju rikolu.

Uzgoj rikule

Rikula se može sijati u više navrata od veljače do rujna na bilo kakvom tlu.
Brati se može već za 40 do 60 dana.
Osim u vrtu, može se saditi i u teglama. Obično daje prinos do dva kilograma po kvadratom metru.
Najbolje se čuva neoprana u hladnjaku u vrećici iz koje je istisnut zrak.
Smatra se da se vitamini i minerali iz rikule bolje apsorbiraju kad je lagano kuhana.

Rikula – nuspojave

Kao što je stvar sa svim namirnicama, prekomjerna konzumacija rikule nije dobra za zdravlje. Prekomjerna konzumacija rikule može dovesti do nadutosti i grčeva u trbuhu.

Ako uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi, pripazite na unos vitamina K kojim je rikula bogata. Naglo smanjenje ili povećanje unosa vitamina K može uzrokovati komplikacije jer on igra veliku ulogu u zgrušnjavanju krvi.

Slika preuzeta sa www.dnevno.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *