Ulje od konoplje

Ulje konoplje

Savjeti o prehrani

Posljednjih se godina mnogo piše i govori o dobrobitima masnoća za zdravlje i dugovječnost. Među njima se ističe i ulje od konoplje koje je bogato mnogim korisnim tvarima i jedno je od masnoća kojima si uvelike možemo poboljšati kvalitetu života, spriječiti razvoj raznih bolesti i tegoba, ali i olakšati pa čak izliječiti razna stanja i tegobe. Ulje konoplje dobiva se hladnim prešanjem okruglih, sitnih sjemenki biljke industrijske konoplje (Cannabis sativa L.). Njihov bogat sastav i kvalitetna priprema jamče visoku nutritivnu vrijednost ulja.

Sastav ulja konoplje veoma je raznovrstan. Sadrži brojne vrijedne spojeve i stoga se preporučuje koristiti ga u terapeutske svrhe.

Ulje konoplje je izuzetno bogato nezasićenim masnim kiselinama te ih sadrži gotovo 90%. Gama-linolenska kiselina ugodno djeluje na neurodermitis, PMS i reumatoidni artritis, dok je alfa-linolenska kiselina dobra kod liječenja kardiovaskularnih bolesti.

S obzirom na to da su kronične upale često posljedica slabijeg imunološkog sustava, a omega-3 masne kiseline ublažavaju proces upale, preporučuje se i za kronične upale mjehura, kod psorijaze te kroničnih upala crijeva, pa čak i kod problema sa zglobovima i smetnji prilikom kretanja.

Nezasićene masne kiseline iz ovog ulja pomažu očuvati dobro zdravlje srca i krvnih žila, pomažu dobro pamćenje i moždane funkcije, osnažuju imunološki sustav, te kožu čine glatkom, svilenkastom i zdravom.

Ulje konoplje bogato je antioksidansima i mnogim za zdravlje značajnim mineralima (kalcij, magnezij, sumpor, kalij, fosfor, željezo i cink).

Konoplja je bogata proteinima, te sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina (što je čini idealnom namirnicom za vegetarijance, vegane i sportaše). Ulje konoplje sadrži i do 25% proteina u svom sastavu, što ga čini izuzetno hranjivim uljem.

Omega-3 masne kiseline su od velike pomoći kod ublažavanja bolova. Koriste se i kod bolesnika oboljelih od simptoma AIDS-a, glaukoma, astme, epilepsije i kod drugih bolesti.

Upravo zahvaljujući svom visokom sadržaju višestruko nezasićenih masnih kiselina (oko 90%) ulje konoplje predstavlja idealnu namirnicu za ljudsku prehranu.

Također je poznato da se u uljima sa zasićenim masnim kiselinama većina masnoća “razbija”; djelomično se pretvaraju u energiju ljudskog tijela, a djelomično se nakupljaju (kolesterol na stjenkama krvnih žila) ili talože u masnim stanicama, dok ulja s nezasićenim masnim kiselinama poput konopljina služe isključivo za regulaciju bioloških procesa u organizmu, kao i brojne druge fiziološke funkcije.

Zahvaljujući svojem izbalansiranom sastavu, konopljino ulje pozitivno utječe na sprječavanje bolesti srca i krvnih žila. Konopljino ulje također sprječava pojavu osteoporoze jer njene esencijalne masne kiseline povećavaju apsorpciju kalcija i njegovo deponiranje u kostima čime poboljšavaju njihovu čvrstoću i rast.

Osim toga djeluje i na ublažavanje neugodnih učinaka predmenstrualnog sindroma te na otklanjanje teškoća koje se pojavljuju kao posljedica multiple skleroze, raka i shizofrenije.

Uz to, sadrži vitamin D čija je primarna uloga održavanje homeostaze i konstantne koncentracije kalcija i fosfata u krvnoj plazmi. Vitamin D pospješuje njihovu apsorpciju iz probavnog trakta i time pridonosi jačim kostima i zdravim zubima te je vrlo učinkovit u razvoju i rastu djece.

Korištenje i doziranje konopljinog ulja

Ulje konoplje ima nisku točku dimljenja, pa se ne smije zagrijavati jer bi izgubilo svoja nutritivna i ljekovita svojstva. Stoga ga dodajemo u jela. Preporučuje se konzumiranje 1 do 2 jušne žlice ulja dnevno. Može se dodavati u razna jela kao što su mliječni proizvodi (mlijeko, sir, vrhnje, jogurt, kefir…), smoothiji, salate, tjestenine, umaci, žitarice, juhe, variva…

Kada se konopljino ulje koristi iznutra i izvana, povoljno djeluje na zdravlje kože i olakšava tegobe poput suhoće, akni, svrbeži, raznih osipa, ekcema i psorijaze. Nježno je, lako se upija, hrani i hidratizira kožu te ne začepljuje joj pore. Korištenjem ulja, koža postaje zdrava, blistava i manje podložna starenju.

Konopljino ulje izvrsno je za njegu kose. Možemo ga dodavati u razne pripravke načinjene kod kuće: šampone, regeneratore i maske. Korisna je povremena masaža vlasišta uljem. Time ćemo poboljšati zdravlje vlasišta i folikula vlasi kose. Masažom se poboljšava cirkulacija, a spojevi iz ulja sprečavaju svrbež, ispadanje kose i stvaranje peruti, a kosa je ljepša, podatnija i sjajnija. Možemo je nanositi I na suhe I lomljive vrhove što će spriječiti daljnje oštećivanje kose.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *