Valerijana

Valerijana (odoljen) kao lijek

Korisni savjeti Savjeti o prehrani

Valerijana (Valeriana officinalis, Valerianaceae) je samonikla biljka naših kontinentalnih krajeva, koja voli rasti uz putove i na čistinama. Postoji nekoliko podvrsta, koje se razlikuju po broju kromosoma, što diktira i visinu rasta. U fitoterapiji se koriste podanak i korijen.

Svakodnevna izloženost stresu, razni pritisci i pretjerana uzbuđenja mogu uzrokovati osjećaj psihičke napetosti i nemira, zabrinutosti i tjeskobe te razdražljivosti, kao i poremećaje spavanja. Time se osjetno narušavaju kvaliteta života i zdravlje.

Poznato je kako sintetski lijekovi, anksiolitici, nakon nekog vremena dovode do ovisnosti, pa se svakako preporučuje potražiti pomoć iz prirode. Primarno se, kao prirodno sredstvo za smirenje, koristi valerijana, često u kombinaciji s još nekoliko biljaka (hmeljom, matičnjakom, pasiflorom i paprenom metvicom) kao učinkoviti i vrlo sigurni pripravci koji ne stvaraju ovisnost te imaju iznimno dobar profil nuspojava.

Ljekovita svojstva valerijane

Valerijana je prirodni antidepresiv, sedativ, homeopatik, analgetik, antidot, antiinflamatorik, antispazmotik, diuretik, tonikum i antioksidant.

Valerijanina učinkovitost u borbi protiv stresa, uznemirenosti, tjeskobe, ljutnje te većine negativnih i napetih emocija liječnički je dokazana i potvrđena.
Valerijana se koristi u narodnoj medicini još od vremena davne Grčke, pa sve do danas, od strane ranjenika i vojnika pa do žena s menstrualnim i predmenstrualnim tegobama.

Valerijana pomaže kod mnogobrojnih stanja, između ostalog:
  • Koristi se protiv lošeg sna i nesanice
  • Protiv svih živčanih nadražaja, osjetljivosti, nervoze
  • Protiv stresa i razdražljivosti
  • Pomaže kod PMS-a
  • Pomaže protiv vrtoglavice, hipohondrije, depresije
  • Protiv znojenja dlanova i vrata izazvanih nervozom
  • Protiv tenzijskih glavobolja
  • Protiv ubrzanog rada srca
  • Protiv treme i loše koncentracije
  • Odlična je protiv bolesti želuca i crijeva (povraćanja, nadutosti, kolika, upala te nervoze želuca i crijeva)
  • Iznimno dobre učinke također ima kod ublažavanja bolesti dišnih organa
  • Visokog tlaka
  • Bolesti mokraćnog sustava
  • Mišićnih tegoba, te tegoba s kostima

Sam naziv valerijane potječe od latinske riječi ”valere” što znači „biti zdrav/biti dobro“. Uz sve dobrobiti koje su već navedene, uz ovu biljku veže se i ublažavanje simptoma multiple skleroze, epilepsije i išijasa.

Nuspojave valerijane

Valerijana se pokazala sigurnom za većinu ljudi, ali je treba uzimati u propisanim dozama. Ne pokazuje kontraindikacije s lijekovima, ne razvija mogućnost ovisnosti.

U vrlo rijetkim slučajevima valerijana izaziva glavobolju i želučane smetnje. Osobe koje boluju od bolesti jetre prije uzimanja valerijane se trebaju konzultirati s liječnikom. Također, trudnice i djeca do treće godine života ne bi trebala uzimati valerijanu bez liječničkoga nadzora.

Pripravci od valerijane

Pripravke od valerijane možete kupiti u obliku čaja, tinktura, ulja, kapi, kapsula, ekstrakta u ljekarnama i biljnim drogerijama, a možete ih napraviti i sami.

Tinktura od valerijane

Ubacite 50 grama usitnjenog korijena valerijane u litru 40-postotnog alkohola i ostavite da stoji deset dana. Nakon toga ocijedite, nalijte u boce i dobro začepite.
Uzimajte na kocki šećera 50 do 55 kapi kod ubrzanog ili nemirnog rada srca, protiv želučanih bolova, nesvjestice, umne iscrpljenosti i nesanice.

Čaj od valerijane

Čaj se priprema tako da se jedna velika žlica čajne mješavine (obično, uz korijen valerijane, sadrži i list matičnjaka – melise) prelije s 200 ml vruće vode, ostavi stajati 30 minuta u pokrivenoj posudi te se procijedi. Pije se dva do tri puta na dan, uvijek svježe pripremljen čaj, a za nesanicu 30 minuta prije spavanja.

Kako je najbolje uzimati valerijanu?

Većina studija na osobama s poteškoćama sa spavanjem koristilo je 400–900 mg ekstrakta valerijane, što se pokazalo sigurnom i učinkovitom dozom. Za najbolje rezultate uzmite 30 minuta do dva sata prije spavanja.

Istraživanja sugeriraju da je valerijana najučinkovitija nakon što je redovito uzimate barem dva tjedna, a zatim je uzimate još dva do četiri tjedna.

Budući da valerijana može uzrokovati pospanost, važno je ne uzimati je ako planirate voziti, upravljati teškim strojevima ili izvoditi posao ili druge aktivnosti koje zahtijevaju budnost.

Za anksioznost uzimajte manju dozu od 120–200 mg tri puta dnevno u vrijeme obroka, s posljednjom dozom neposredno prije spavanja. Uzimanje većih doza tijekom dana moglo bi rezultirati pospanošću.

Dobro je napomenuti da alkohol, sedative ili lijekove protiv anksioznosti, bilje i druge dodatke nikada ne treba uzimati s valerijanom jer to može povećati njihov depresivni učinak.

Vrijeme branja i priprema

Vrijeme cvatnje: svibanj – kolovoz

Miris i okus: korijen je jakog i neugodnog mirisa, kao i okusa. Miris korijena zbog kiseline koju sadrži posebno uzbuđuje mačke, koje se, kad dođu u dodir s korijenom, počnu valjati.

Branje i prerada: vadi se korijen, i to prije same cvatnje ili nakon cvatnje, u jesen. Korijen očistimo od zemlje, usitnimo i sušimo na toplom i prozračnom mjestu u hladu. Suho bilje pohranimo u hermetički zatvorenu ambalažu. Iz korijena se izrađuje ulje (Oleum Valerianae) i tinktura (Tinctura Valerianae). Sjemenke valerijane su jestive.

1 razmišljanje na “Valerijana (odoljen) kao lijek

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *