Biljka (Alchemilla vulgaris) koju krase razna imena – virak, gospin plašt, zečja šapa, lavlja noga, rosnica i vrkuta – poznata je još od davnina zbog svojih snažnih iscjeljujućih moći. Tome svjedoči i podrijetlo imena koje dolazi od arapske riječi “alkemelych”, a znači alkemičar.
Rasprostranjena je i po cijeloj Hrvatskoj, a najbolje uspijeva na većim nadmorskim visinama. Visoka je od 10 do 40 centimetara i cvate od svibnja do kolovoza. Cvjetići su joj skromni, žutozeleni ili zeleni, a njihova je berba idealna u doba cvjetanja, jer je tada najljekovitija, a nakon što se pobere (noću!), preporuča se sušenje biljke u hladu.
Vrkuta sadrži flavonoide, organske kiseline, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i obilje vitamina C, a mnoštvo tanina daje joj gorak okus. Ima moćno antiupalno i antibakterijsko djelovanje. Ipak njezina slava uglavnom počiva na činjenici kako pomaže u borbi protiv brojnih ženskih bolesti. Čak je i poznati švicarski travar Johann Künzle tvrdio da se 30 posto ginekoloških operacija može izbjeći korištenjem čaja od vrkute.
Cvjetovi vrkute su bez mirisa, trpkog i gorkog okusa.
U ljekovite svrhe skupljaju se listovi i cvjetovi ili čitava cvatuća biljka (korijen nema ljekovita svojstva). Listovi se mogu brati već u proljeće, ali najbolje je sakupljati ih u vrijeme cvatnje (srpanj/kolovoz).
List se može sakupljati i nakon cvatnje, ali onda nema toliku ljekovitu moć sinergije aktivnih tvari. Međutim, list tada ima povišenu razinu tanina pa se može brati ciljano za tu svrhu (proljev).
Ne preporučuje se branje tijekom vlažnog i kišovitog vremena jer tada biljka sadrži mnogo vode. Listovi se suše na prozračnom i sjenovitom mjestu ili u pećnici (pri temperaturi od najviše 45°C). Od 5 kilograma svježe biljke dobije se oko 1 kilogram suhe.
Ljekovita svojstva vrkute
Ovo je izrazito taninska biljka koja se u prvom redu kroz stoljeća koristila kao biljka za rane (obične rane, zagnojenja, čireve ili kod vađenja zuba). Snažno je protuupalna biljka za sve ženske bolesti (pogotovo vezane uz maternicu) te razne vrste krvarenja. Većinom se pripremala kao čaj ( vrlo rijetko kao prašak). Zbog obilja tanina koristi se i kod rijetke stolice (pogotovo ako je krvava). Djeluje kao regulator hormona, biljka potiče rast progesterona.
Ublažava simptome menopauze
Vrkuta djeluje protiv mioma, cista i endometrioze, olakšava menstrualne tegobe, regulira menstrualni ciklus te ublažuje simptome menopauze. Koristi se kod bolnih i obilnih menstruacija, jer sadrži tanine i adstringente koji normaliziraju krvarenje.
Kupka, vaginalno ispiranje i tamponi s vrkutom djelotvorni su kod gljivica, bakterijskog vaginitisa i drugih infekcija. Jednostavno natopite tampon tinkturom vrkute i koristite poput vaginaleta.
Kod povreda nakon poroda
Kod omlitavljenog trbuha u žena, koje su imale težak porod ili kod sklonosti pobačaju za učvršćivanje ploda i jačanje stjenki maternice vrkuta je velika pomoć. Od trećega mjeseca trudnoće trebaju takve žene piti čaj od vrkute. Vrkuta je ljekovito sredstvo za sve ženske bolesti, a zajedno s rusomačom pomaže čak i kod spuštene maternice i kile na preponi. U posljednja dva slučaja piju se dnevno u gutljajima četiri šalice čaja od vrkute, pripravljenog po mogućnosti od svježe nabrana bilja. Osim toga masiramo oboljela mjesta tinkturom rusomače, kod spuštene maternice počinjemo mazanjem s vanjske strane rodnice naviše. Dodatno primjenjujemo i sjedeće kupke sa stolisnikom (100 g bilja za jednu kupku, tjedno tri kupke, tako da voda za prvo kupanje podgrijana može biti korištena još dva puta).
Snažan antioksidans
Snažna antioksidacijska svojstva vrkute pomažu očuvati vaš mladolik izgled i osjećaj općenitog blagostanja. Antioksidansi sprječavaju slobodne radikale da uzrokuju stanična oštećenja, čime pomažu odgoditi pojavljivanje znakova starenja i bolesti.
Protiv bakterija i virusa
Najnovija znanstvena istraživanja pokazuju da vrkuta sprečava rast stafilokoka – bakterije koja je postala otporna na mnoge antibiotike, a prijetnja joj nisu niti virusi. Tako joj nema ravne pri liječenju oboljenja kojima je uzrok humani papiloma virus (HPV). Također, japanski su znanstvenici otkrili da tvari iz vrkute, točnije agrimonin, zaustavlja rak dojke.
Endometrioza i fibroidi
Ljekoviti i umirujući sastojci biljke pod nazivom Gospin plašt, kao što je salicilna kiselina, olakšavaju bolove povezane s takvim stanjima kao što su endometrioza i fibroidi. Sljedeći put kad osjetite bol povezanu s nekim od ova dva stanja, skuhajte si umirujuću šalicu čaja od vrkute, što može biti prekrasan dodatak vašem planu smanjenja boli.
Mršavljenje
Vrkutu se povezuje s gubitkom težine već stoljećima. Međutim, vrlo je malo studija koje potvrđuju rezultate ili čak sigurnost korištenja ove biljke kao pomoći pri mršavljenju. Kad se kombinira s listom maslinova drva i kuminom, ova biljna mješavina navodno sagorijeva višak masnoća dok smanjuje apetit.
Zbog dvoznačne prirode ovog sredstva za gubitak težine, savjetujemo vam da razgovarate s liječnikom prije nego što inkorporirate čaj od vrkute u svoju rutinu mršavljenja.
Njega kože
Zbog svojih antibakterijskih svojstava i visokog udjela salicilne kiseline, vrkuta je izvrsna za liječenje različitih bolesti kože. Salicilna kiselina se obično koristi za liječenje i prevenciju akni te je popularan agens u komercijalnim proizvodima protiv akni.
Također je poznato da vrkuta pomaže u liječenju ogrebotina, posjekotina, opekotina, ugriza i uboda. Gospin plašt pomaže ubrzati proces ozdravljenja, kao i spriječiti infekciju.
Probava
Pijenje čaja od vrkute može pomoći u poboljšanju probave i ublažavanju grčeva u želucu. To se uglavnom može zahvaliti salicilnoj kiselini. Ovaj čaj može pomoći i olakšati probavne smetnje.
Iako je poznata kao biljka za liječenje ženskih tegoba, valja napomenuti da vrkuta ima neke zdravstvene prednosti za oba spola. Od poboljšanja probave do reguliranja nepredvidivih menstruacijskih ciklusa, ovaj bi biljni lijek trebao biti na vašem radaru. Kliknite ovdje da vidite naš visokokvalitetni čaj od vrkute.
Sastav i mjere opreza kod vrkute
Vrkuta sadrži tanine, flavonoide, gorke tvari, organske kiseline, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i pravo obilje vitamina C.
Upravo zahvaljujući taninima vrkuta ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje. Tanini koje sadrži vrkuta nisu opterećujući za želudac (kao u drugih biljnih vrsta), već imaju i jako ljekovito djelovanje. Međutim, obilje tanina ima svoje prednosti, ali i mane – osobe koje imaju komplikacija sa žuči, želucem i jetrom trebaju pripaziti na dozu koju uzimaju.
Vrkuta se ne preporučuje trudnicama, dojiljama i osobama s oboljenjem jetre bez konzultacija s liječnikom ili ljekarnikom. Trudnice ne bi trebale konzumirati vrkutu u prvim mjesecima trudnoće i svakako bi prije uzimanja trebale potražiti savjet stručne osobe. Osobe koje uzimaju acetilsalicilnu kiselinu (aspirin, andol) ili neko drugo sredstvo protiv zgrušavanja krvi, prije uzimanja vrkute trebale bi se savjetovati s liječnikom.
U ostalim slučajevima, vrkuta je vrlo sigurna biljka i ne uzrokuje kontraindikacije. Duža upotreba vrkute u kombinaciji s drugim biljnim preparatima nije štetna za organizam.
Primjena vrkute
Vrkuta je iznimno ljekovita biljka koja se danas većinom koristi kao čaj, a rjeđe kao tinktura, krema, prašak ili ekstrakt (najčešće kod pripreme ljekovitih biljnih vaginaleta).
Čaj za klimakterične i pubertetske smetnje
Uzeti svježe ubranu vrkutu i hajdučku travu u omjeru 1:1 i pripremiti čaj. Piti gutljaj po gutljaj četiri šalice tokom dana. U isto vrijeme treba masirati te dijelove tinkturom od rusomače (Capsella bursa-pastoris). Utrljavanje se vrši odozdo prema gore. Dobro je da se terapija dopuni kupkom od hajdučke trave, koja se pravi od 100 gr ove biljke i koristi 3 puta tjedno. (Ista kupka se može koristiti dva puta).
Čaj za probavne smetnje
Za one osjetljive (želudac, jetra, žuč): Jednu malu žlicu biljke prelijte sa šalicom kipuće vode, poklopite i pustite da odstoji pola sata. Nakon toga čaj procijedite i po potrebi ga zasladite jednom žličicom meda.
Ženski čaj
Pomiješajte stolisnik i vrkutu u jednakim količinama. Za jednu šalicu čaja prelijte žličicu mješavine s 2,5 dl kipuće vode, poklopite i pustite da odstoji 10-15 minuta, zatim procijedite. Po želji se može zasladiti medom.
Piti 2-3 šalice dnevno.
Regulira menstrualni ciklus te ublažava bolove, uključujući i bolove u grudima, liječi gljivične infekcije, upalu mokraćnog sustava, bijelo pranje i upalu jajnika. Djeluje protiv cisti na jajnicima, ublažava neugodne simptome PMS-a, menopauze i klimakterija; uravnotežuje hormone, jača maternicu te time smanjuje sklonost pobačaju; jača cijeli reproduktivni sustav.
Nakon šest tjedana napraviti pauzu od četiri tjedna. Ovu čajnu mješavinu ne bi smjele piti trudnice.
Čaj za ublažavanje mišićnih oboljenja i multiple skleroze
Uzeti u jednakim dijelovima vrkuta i rusomača: 2 velike kašičice te mješavine preliju se s litrom vrele vode i nakon 5 minuta se procijedi; pijemo ga litru na dan, vrlo toploga tokom dva tjedna, kao izvanredan lijek za jačanje mišića i svih mišićnih oboljenja pa čak i kod multiple skleroze. Važno je da ovaj čaj piju djeca sa slabim mišićima. Tada će se dobro razvijati. Istovremeno se preporučuje kupelj od uvarka vrkute.
Oblog za bolne grudi
Šalicom vrele vode preliti 4 žlice svježeg ili 2 žlice osušene vrkute, pa ostavite da odstoji oko 15 minuta. U još toploj tekućini namočite dvije čiste pamučne tkanine, pa ih privijte na bolne dojke. Držite ih 10 minuta, a proceduru možete ponoviti tri puta dnevno.
Tinktura od vrkute
200 g zelene vrkute
1 litra alkohola (60%)
Alkoholom prelijte usitnjeno bilje te zatvorite i držite na toplom mjestu mjesec dana. Povremeno protresite smjesu.
Tinkturu možete koristiti kod unutarnjeg krvarenja tako da 10 do 15 kapi (do dva puta na dan) razrijedite u malo čaja ili soka. Za vanjsku upotrebu služi kao dezinfekcijsko sredstvo kod liječenja rana i raznih kožnih nečistoća.
Krema od vrkute
Kod svrbeža stidnice preporučuje se korištenje kreme od vrkute.
Potrebni sastojci:
50 g belobaze (izrađuje se u ljekarnama),
15 ml ružine vodice,
15 ml tinkture od vrkute.
Belobazu lagano zagrijte nad parom. Ružinu vodicu i tinkturu od vrkute pomiješajte i zagrijte, a dobivenu smjesu kap po kap dodajte u zagrijanu belobazu, uz neprestano miješanje sve dok se smjesa ne ujednači i postane kremasta.
Kremu stavite u prikladnu posudicu i dobro zatvorite. Koristite ju za mazanje stidnice 2 do 3 puta na dan.