Prostata je žlijezda veličine oraha koja se nalazi između mjehura i penisa, smještena neposredno ispred rektuma. Prostata je sastavni dio muškog reproduktivnog sustava jer pomaže u proizvodnji tekućine koja hrani i štiti spermu.
Prostatitis
Prostatitis karakterizira oticanje i upalu prostate a čest uzrok su bakterije ili virusi.
Uobičajeni simptomi ovog stanja uključuju bolno ili otežano mokrenje, bol u preponama, području zdjelice ili genitalijama te simptome slične gripi.
Prostatitis se može liječiti kao i svaka druga virusna ili bakterijska infekcija. Više informacija o ovoj temi potražite u člancima o streptokoku i Epstein Barrovom virusu.
Povećana prostata
Ovo stanje često se naziva „benigna hiperplazija/hipertrofija prostate (BPH)“ i karakterizira ga benigna, povećana prostata. Iako je povećana prostata uobičajena pojava kod muškaraca starijih od 50 godina, suprotno uvriježenom mišljenju, to nije dio normalnog procesa starenja.
Kako se prostata povećava, žlijezda pritišće uretru, što s vremenom može oslabiti mjehur i uzrokovati zadržavanje mokraće – nemogućnost potpunog pražnjenja mjehura.
Dodatni simptomi povećane prostate uključuju slab ili spor protok mokraće, poteškoće u pokretanju i/ili učestalo mokrenje, buđenje noću radi mokrenja i kontinuirano kapanje urina. Kad se mjehur ne uspije potpuno isprazniti, povećava se rizik od razvoja infekcija mokraćnog sustava.
Rak prostate
Rak prostate jedan je od najčešćih oblika raka kod muškaraca i može pokazivati simptome slične simptomima BPH -a ili prostatitisa, poput otežanog mokrenja i smanjenog mlaza mokraće ili nelagode u području zdjelice. Dodatni simptomi mogu uključivati krv u sjemenu te erektilnu disfunkciju.
Simptomi raka prostate ne pojavljuju se često sve dok rak ne naraste dovoljno velik da vrši pritisak na mokraćnu cijev. To je obično sporo rastući rak koji često treba minimalno ili nikakvo liječenje. Međutim, postoje agresivniji tipovi raka prostate koji se mogu brzo širiti.
Problemi s prostatom nastaju u jetri, mnogo prije nego što vidimo naznaku povećane prostate ili raka prostate. Krivac iza oba počinje s određenom vrstom Epstein-Barrovog virusa koji često ulazi u naša tijela tijekom djetinjstva i počinje se inkubirati u jetri. Kasnije, obično u ranoj odrasloj dobi, virus odlučuje migrirati u prostatu i tamo miruje sve dok ne otkrije pad limfocita ili probleme u limfnom sustavu u području prepona, što ukazuje na slabljenje imunološkog sustava. Kad se to dogodi, virus postaje aktivniji, razmnožava se i uzrokuje upalu.
Što učiniti kada se dijagnosticira povećana prostata i mogući rak prostate?
Ako vam je dijagnosticirana povećana prostata ili sumnjate da imate rak prostate, znajte da se rak prostate prve faze može zaustaviti, pa čak i preokrenuti, pod uvjetom da su poduzete ispravne radnje.
Jedna od prvih stvari koje trebate učiniti čim posumnjate na bilo koju vrstu problema s prostatom je smanjiti virusno opterećenje i izliječiti svaku štetu koju virus nanese prostati. To znači uklanjanje hrane koja hrani virus, poput kukuruznih proizvoda, svinjetine, soje, jaja, mliječnih proizvoda, glutena i hrane s visokim udjelom masti. Sve masti snižavaju razinu kisika u krvi, osobito životinjske masti. Kako bismo ostali zdravi i smanjili virusno opterećenje, potrebno nam je puno kisika u krvi kako bismo spriječili rast virusa.
Svatko s problemom prostate trebao bi usvojiti 100% biljnu prehranu. Za one kojima je preteško prijeći na 100% biljnu hranu, možete konzumirati određenu količinu divlje ribe, sve dok to nisu velike ribe, poput tune. Druga je mogućnost smanjiti unos piletine i mesa na jednom ili dva puta tjedno.
Osim što izbjegavate hranu koja hrani virus, želite smanjiti i količinu adrenalina u krvotoku i pomoći tijelu u uklanjanju otrovnih teških metala koji također hrane virus.
Namirnice koje podržavaju zdravlje prostate
Prehrana koja se temelji na puno svježeg voća i povrća, bogata hranjivim tvarima i antioksidansima, upravo je ono što vaše tijelo treba da spriječi virusne infekcije. Posebno voće na koje se treba usredotočiti uključuje bobičasto voće (osobito šumske borovnice i brusnice), trešnje, jabuke, mango, papaju, šljive, agrume, breskve, kivi, šipak, datulje i grožđe.
Voće broj jedan koje ima više antioksidansa nego bilo koja druga hrana su šumske borovnice, koje je ponekad teško pronaći. Ako nemate pristup svježim ili smrznutim šumskim borovnicama, možete ih zamijeniti prahom šumske borovnice.
Kako biste spriječili virusnu aktivnost i izliječili sva moguća oštećenja prostate, važno je usredotočiti se i na lisnatu zelenu salatu i ostalo povrće – kelj, špinat, razne vrste zelene salate, kao i dosta peršina i cilantro. Ostalo povrće uključuje skromnu svježu rajčicu koja je čudotvorna namirnica za rak prostate i čak može preokrenuti povećanu prostatu. Htjeti ćete jesti puno krastavaca, štapića celera, luka, cvjetače, kupusa, paprike, brokule i prokulica.
Sjemenke i orasi također su vrlo važni za jesti kada se nastoji izliječiti prostata. Orasi su čudo za rak prostate, kao i sjemenke konoplje, sjemenke bundeve, brazilski orasi (2-3 dnevno) i pekan orah. Pazite samo da ne jedete previše orašastih plodova zbog visokog udjela masti.
Kao što je ranije spomenuto, svakako se hidrirajte što je više moguće kako biste podigli količinu kisika u krvi kako biste spriječili rast virusa i izbacili štetne toksine. Najbolje se pravilno hidratizirati pijući svakodnevno puno vode od limuna/đumbira, smoothie od lubenice, vode od aloe vere te soka od krastavca i/ili celera.
Preporučeni dodaci za prostatu
Nakon dijagnosticiranja povećane prostate, razmislite o sljedećim dodacima:
Moguće visoke doze melatonina (jedna ili dvije kapsule od 20 mg uzete prije spavanja. Ako imate ozbiljne probleme s prostatom, do 60 mg može biti od pomoći),
Vitamin C (6 kapsula od 500 ml uzeti dva puta dnevno)
Cink i B 12 trebaju se uzimati dva puta dnevno
Selen 200 mg dnevno
Magnezij (2x 300 mg dnevno)
L-lizin (do 4 500 ml kapsule dva puta dnevno)
Kapsule ulja origana
Biljne omega 3 kapsule
Resveratrol
Kurkuma/kurkumin
Co Q10 prema preporukama na pakiranju.
List koprive (6-10 kapsula dnevno)
Jod – nascentni jod je najbolji oblik joda – do 6 kapi dnevno
Korisno bilje koje treba uključiti u svoju prehranu su borovnice, sirup od bazge, dong quai, echinacea, korijen čička, chaga, korijen sladića i klor dioksid svakodnevno (pročitajte članak Klor – dioksid).
Prije početka uzimanja bilo kakvih dodataka ili ljekovitih biljaka svakako se posavjetujte sa svojim liječnikom, osobito ako odlučite uzeti visoke doze.