Bol u uhu

Bol u uhu – uzrok, simptomi i liječenje

Savjeti o prehrani

Bol u uhu se može pojaviti sama ili uz iscjedak,ili,rijetko,uz gubitak sluha.

Uzrok boli u uhu

Bol može nastati zbog zbivanja (procesa) unutar samog uha ili se može reflektirati u uho iz poremećaja koji se nalazi u blizini, a ne potječe iz uha.

Bol iz samog uha može nastati zbog razlike u tlakovima u srednjem i vanjskom uhu, zbog upale ili oboje. U stvaranje razlike u tlaku u srednjem uhu obično je uključena opstrukcija Eustahijeve tube, koja sprječava izjednačenje tlaka u srednjem uhu s atmosferskim tlakom i omogućuje nakupljanje tekućine u srednjem uhu. Upala srednjeg uha (otitis media) uzrokuje bolnu upalu bubnjića, kao i bol zbog povećanog tlaka u srednjem uhu (koji dovodi do izbočivanja bubnjića).

Reflektirana bol može nastati zbog poremećaja u područjima koja inerviraju moždani živci odgovorni za osjet u području vanjskog i srednjeg uha. Specifična područja su nos, paranazalni sinusi, nazofarinks, zubi, gingival, temporomandibularni zglob (TMZ), mandibula, parotida, jezik, nepčane tonzile, farinksa, larinks, traheja i jednjak. Poremećaji u tim područjima također ponekad začepljuju Eustahijevu tubu, uzrokujući bol zbog razlike tlakova u srednjem uhu i okolini.


Bol u uhu nastaje zbog poremećaja u uhu (srednjem i vanjskom) ili izvan uha, a koji se reflektiraju u uho iz bolesti u okolnim područjima.

Kod akutne boli,najčešći uzroci su

  • Infekcija srednjeg uha
  • Infekcija vanjskog uha (zvukovoda)

Kod kronične boli (>2 do 3 tj.),najčešći uzroci su

  • Disfunkcija TMZ
  • Kronična disfunkcija Eustahijeve tube
  • Kronična upala vanjskog uha (zvukovoda)

Neki uzroci boli u uhu

UzrokSugestivni nalazi*Dijagnostički pristup
SREDNJE UHO
Akutna opstrukcija Eustahijeve tubeBlaža neugoda
Zvukovi žuborenja,pucketanja ili pucanja,s kongestijom nosa ili bez nje
Bubnjić nije zacrvenjen,ali je manje pokretan
Jednostrani provodni gubitak sluha
Klinička obrada
BarotraumaPrilična bol
Anamnestički podatak o brzoj promjeni tlaka zraka (npr. let zrakoplovom,ronjenje)
Često krvarenje u bubnjić ili iza njega
Klinička obrada
MastoiditisAnamnestički podatak o nedavnoj
Može postojati otoreja,crvenilo i bol iznad mastoidnog nastavka
Klinička obrada
Ponekad CT zbog praćenja opsega i komplikacija
Upala srednjeg uha (akutna ili kronična)Jaka bol,često simptomi upale gornjeg dišnog sustava
Izbočeni,crveni bubnjić
Češća u djece
Moguć iscjedak ako je bubnjić perforirao
Klinička obrada
VANJSKO UHO
Čep cerumena ili strano tijeloVidljivo prilikom otoskopijeKlinička obrada
Lokalna ozljedaAnamnestički podatak o pokušajima
Oštećenje zvukovoda vidljivo prilikom otoskopije
Klinička obrada
Upala vanjskog zvukovoda (akutna ili kronična)Svrbež i bol
Anamnestički podatak o plivanju ili ponavljanom izlaganju vodi
Ponekad iscjedak neugodna mirisa
Zvukovod crven,otečen,gnojni detritus
Bubnjić uredan
Kod kronične upale je svrbež izraženiji,postoji samo blaga neugoda
Klinička obrada
CT temporalne kosti ako se sumnja na malignu upalu vanjskog zvukovoda
UZROCI NEVEZANI ZA UHO
Rak (nazofarinksa,tonzila,baze jezika,larinksa)Kronična neugoda
Anamnestički podatak o dugotrajnom pušenju ili uzimanju alkohola
Ponekad izljev u srednje uho,povećani limfni čvorovi na vratu
Obično u starijih bolesnika
MR pomoću gadolinija
Biopsija vidljivih promjena
Infekcija (tonzila,peritonzilarni apsces)
Neuralgija (trigeminalna,sfenopalatinalna,glosofaringealna,genikulatna)Povremena,kratka,jaka,režuća bolKlinička obrada
Poremećaji TMZBol se pojačava pri pokretanju čeljusti,pokreti TMZ nisu,nedostatak klizećih pokreta TMZKlinička obrada

*Određeni stupanj provodnog gubitka sluha je čest kod mnogih bolesti srednjeg i vanjskog uha.

†Uredni nalaz pri pregledu uha je čest.

TMZ = temporomandibularni zglob.

Kod kronične boli kao i kad je bol povezana s iscjetkom iz uha u obzir dolazi tumor, osobito u starijih bolesnika. U osoba s dijabetesom, kao i kod drugih stanja s oslabljenim imunološkim sustavom se može razviti osobito teški oblik upale zvukovoda koji se naziva malignom ili nekrotizirajućom upalom zvukovoda. U tom slučaju se, ako se prilikom pregleda zvukovoda u njemu nađe abnormalno meko tkivo, mora učiniti biopsija kako bi se isključio rak.

Disfunkcija TMZ je česti uzrok boli u uhu u bolesnika s urednim nalazom pri pregledu uha.

Obrada

Anamneza

Sadašnja anamneza treba utvrditi smještaj, trajanje i izraženost boli, te da li je ona trajna ili povremena. Ako je povremena, važno je utvrditi je li slučajna ili se pojavljuje pri gutanju ili pokretanju čeljusti. Važni istovremeni simptomi su iscjedak iz uha, gubitak sluha i grlobolja. Bolesnika treba upitati je li pokušao očistiti zvukovod (npr. vatenim štapićem) ili je nedavno podvrgnut instrumentalnom zahvatu na uhu, kao i o stranim tijelima, nedavnom putovanju ili ronjenju te plivanju i drugom ponavljanom izlaganju ušiju vodi.

Osvrtom na druge organske sustave treba upitati o simptomima kronične bolesti, poput mršavljenja i vrućica.

Ranija anamneza treba sadržavati pitanja o poznatom dijabetesu ili drugim imunokompromitirajućim bolestima, prethodnim bolestima uha (osobito infekcijama) te obilnosti i trajanju izlaganja duhanu i uzimanju alkohola.

Fizikalni pregled

Od vitalnih znakova treba provjeriti postojanje vrućice.

Pregled se usmjerava na uši, nos i grlo.

Na uški i području iznad mastoidnog nastavka treba tražiti crvenilo i edem. U zvukovodu treba tražiti crvenilo, iscjedak, cerumen ili strano tijelo i druge promjene. Na bubnjiću treba tražiti crvenilo, perforaciju i znakove nakupljanja tekućine u srednjem uhu (npr. izbočivanje, deformaciju, promjene normalnog svjetlosnog refleksa). Treba poduzeti kratko ispitivanje sluha uz krevet bolesnika.

U grlu se traži crvenilo, eksudat na tonzilama, peritonzilarni edem i bilo koje promjene sluznice koje ukazuju na rak.

Funkciju TMZ treba utvrditi palpacijom zglobova pri otvaranju i zatvaranju usta, a treba zabilježiti trizmus ili znakove bruksizma.

Vrat treba opipati u potrazi za limfadenopatijom. U obzir dolazi i fiberoptički pregled farinksa i larinksa, osobito ako se rutinskim pregledom ne uočava razloga za bol a opisuju se simptomi koji ne potječu iz uha, poput promuklosti, otežanog gutanja ili opstrukcije nosa.

Tumačenje nalaza

Važno je da li je nalaz pregleda uha uredan; bolesti srednjeg i vanjskog uha dovode do poremećenih nalaza, koji zajedno s anamnezom obično upućuju na etiologiju. Primjerice, osobe s kroničnom disfunkcijom Eustahijeve tube imaju poremećaje bubnjića, tipično uvlačenje.

Osobe s urednim nalazom na uhu obično imaju očit orofaringealni uzrok, poput tonzilitisa ili peritonzilarnog apscesa. Bol u uhu uslijed neuralgije se klasično očituje kratkim (obično nekoliko sekunda, a uvijek <2 min.) napadima izrazito jake, oštre boli. Kronična bol bez poremećenog nalaza na pregledu uha može biti uzrokovana poremećajem TMZ, ali bolesnicima treba pažljivo pregledati glavu i vrat (uključujući i fiberoptički pregled) kako bi se isključio rak.

Pretrage

Većina je slučajeva jasna nakon uzimanja anamneze i pregleda. Ovisno o kliničkim nalazima,uzroci nevezani za uho mogu nalagati izvođenje pretraga. Osobama s urednim nalazom na uhu, posebno onima s kroničnom ili recidivirajućom boli može biti potrebno učiniti MR kako bi se isključio rak.

Liječenje

Liječe se osnovne bolesti.

Bol se liječi peroralnim analgeticima; obično je dovoljan NSAID ili paracetamol, no ponekad je potrebna kratkotrajna peroralna primjena opijata, osobito u slučajevima teške vanjske upale zvukovoda. U slučajevima teške vanjske upale zvukovoda (otitis externa), za učinkovito liječenje je potrebno odstranjenje detritusa iz zvukovoda i postavljanje tampona kojim se antibiotičke kapi za uho nanose na zaraženo tkivo. Lokalna primjena analgetika (npr. kombinacija antipirinabenzokaina) u pravilu nije jako učinkovita, ali može biti vremenski ograničena.

Bolesnike treba podučiti da izbjegavaju uvlačenje bilo kakvih predmeta u uši (bez obzira na to kako mekani oni bili, ili kako se to pažljivo radilo). Bolesnici također ne smiju ispirati uši, osim ukoliko im to ne naloži liječnik, a i tada vrlo nježno. Sredstvo za ispiranje usta se nikad ne smije koristiti za ispiranje uha.

Preuzeto sa www.msd-prirucnici.placebo.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *