Za goji ili vučje bobice kažemo da je to voće s najvećom nutritivnom gustoćom koje se koristi više od 5000 godina. Preparati biljke goji sigurni su ako se uzimaju prema uputama.
Goji (Lycium barbarum, Solanaceae) se u narodu još nazivaju vučje bobice. To je grmolika biljka koja naraste od 1-3 metara. Plod je narančasto-crvene boje, duguljastog oblika. Tradicionalno se koristi više od 5000 godina, a originalno podneblje iz kojeg potječe je pokrajina NinXia (centralna Kina).
U posljednjih nekoliko godina goji bobice munjevito su osvojile europsko i američko tržište. Stižu s Himalaje, gdje ih već stoljećima jedu, ali i koriste u medicini zbog njihovih izvrsnih svojstava. U Aziji ih nazivaju “crvenim dijamantima”, a prodaju se i u hrvatskim trgovinama po cijeni od dvadesetak kuna za 100 grama sušenih plodova.
Okus im je blago slatkast, a oblikom i teksturom podsjećaju na grožđice. Beru se nježnim tresenjem grma, nakon čega se najčešće suše i pripremaju za konzumaciju.
Uzgoj goji bobica
Goji bobice su plodovi grmolike biljke Lycium barbarum koja tradicionalno potječe iz Kine gdje se koristi tisućama godina. To je mala crvena bobica koja sadrži sitne sjemenke.
Rast plodova se može očekivati nakon dvije ili tri godine uzgoja, a jedan grm može dati prinos od 5 kilograma po berbi.
Grmolika biljka čiji su plodovi goji bobice voli sunčane periode i redovno zalijevanje, a plodove obično daje nakon ljeta pa do ranih hladnijih razdoblja.
Goji bobice – nutritivne vrijednosti
Goji bobice su bogate antioksidansima, aminokiselinama i esencijalnim masnim kiselinama.
Obiluju i zavidnim količinama mnogih drugih spojeva, zbog čega se ubrajaju u superhranu.
Imaju izuzetno veliku razinu vitamina C, željeza i mnogih drugih nutrijenata.
Goji bobice sadrže…
- 19 amino kiselina (od kojih je 8 esencijalnih)
- 21 mineral u tragovima, uključujući i antikancerogeni germanij
- više proteina nego cjelovito zrno pšenice (13%)
- više C vitamina od naranče
- kompleks B vitamina neophodnih za pretvaranje hrane u energiju
- vitamin E (rijetko se nalazi u voću, uglavnom u sjemenkama i žitaricama)
- ciperon, koji koristi srcu i krvnom tlaku a ublažava i ženske tegobe
- solavetivon, snažan antigljivični i antibakterijski spoj
- fizalin, aktivan spoj koji štiti od leukemije i hepatitisa B
- betain, koji se koristi da bi jetra proizvodila kolin, spoj koji smiruje nervozu, poboljšava memoriju i štiti od masne jetre. Betain također smanjuje rizik od infarkta i štiti DNK
- kompletan spektar antioksidanata karotenoida, uključujući i beta karoten (bolji izvor od mrkve) te zeaksantin (štiti oči). Ovo čini goji bobice najbogatijim izvorom beta karotena od svih poznatih namirnica
- beta-sitosterol, antiupalni agens. Beta-sitosterol se također koristi za snižavanje kolesterola, liječenje spolne nemoći i kod povećane prostate.
- esencijalne masne kiseline, koje su potrebne za održavanje proizvodnje hormona, dobro funkcioniranje mozga i živčanog sustava.
Goji bobice i zdravlje
Goji bobice doprinose gubitku viška kilograma
Budući da su goji bobice nutritivno jako bogate, a nemaju puno kalorija, mogu dobiti mjesto u jelovniku i onih koji se bore s viškom kilograma. Dodatno, goji bobice imaju nizak glikemijski indeks zbog čega njihova konzumacija može smanjiti napade gladi i želje za slatkom hranom te na taj način doprinijeti mršavljenju.
Osim toga, goji bobice su bogate vlaknima. Vlakna potiču osjećaj sitosti i sprječavaju napade gladi čime se također olakšava provođenje dijete.
Prevencija raka
Prevencija raka je jedan od najboljih i najvažnijih zdravstvenih prednosti koje nam mogu pružiti goji bobice. Zapravo, te jarko obojene bobice su obogaćene sa snažnim antioksidansima koji eliminiraju kancerogene slobodne radikale iz krvi i tako čuvaju naš organizam od različitih vrsta raka.
Goji bobice pomažu oboljelima od dijabetesa tipa 2
Polisaharidi koje nalazimo u goji bobicama imaju sposobnost snižavanja razina šećera u krvi. Naime, radi se o dugolančanim ugljikohidratima koji igraju ključnu ulogu u snižavanju razine šećera, čime se goji bobice može svrstati u namirnice koje doprinose smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2.
Goji bobice za potenciju
Za goji bobice se već duži niz godina tvrdi da podižu razinu testosterona i da su samim time dobre za potenciju i bolje seksualno raspoloženje. Rezultati dosadašnjih istraživanja sugeriraju da ove bobice zaista mogu biti alternativa drugim proizvodima za erektilnu disfunkciju. Jedno laboratorijsko istraživanje pokazalo je da goji bobice poboljšavaju kvalitetu sperme i pokretljivost spermija, pomažu skratiti vrijeme potrebno za postizanje erekcije te poboljšavaju seksualnu sposobnost i razinu testosterona.
Jačaju imunitet
Sok od goji bobica sadrži Lyceum labarum polisaharide koji pomažu jačanju imunološkog sustava. Sok goji bobica također povećava aktivnost bijelih krvnih stanica u organizmu, smanjuje težinu simptoma gripe. Trudnice mogu konzumirati sok od goji bobica kako bi ublažile jutarnje mučnine.
Antifugalna svojstva
Sok od goji bobica sadrži snažan antibakterijski spoj nazvan solavetivone. Ovaj snažan spoj je poznato da smanuje broj antitijela povezane s alergijskim reakcijama. On također sadrži beta-sitosterol, snažan i protuupalni agens, koji sprječava giht i druge upalne procese.
Goji bobice reguliraju krvni tlak
Polisaharidi koje nalazimo u goji bobicama zaslužni su za djelovanje goji bobica na regulaciju krvnog tlaka. Upravo se ove bobice u tradicionalnoj kineskoj medicini koriste za snižavanje povišenog krvnog tlaka.
Studija objavljena u International Journal of Clinical & Experimental Pathology potvrdila je da polisaharidi koje nalazimo u bobičastom voću, pa tako i goji bobicama, mogu utjecati na snižavanje krvnog tlaka i prevenirati razvoj bolesti povezanih s povišenim tlakom, od kardiovaskularnih bolesti nadalje.
Poboljšanje vida
Goji bobica, zbog svojih antioksidativnih svojstava, također pomaže u poboljšanju vida. Antioksidansi štite oči od slobodnih radikala koji mogu uzrokovati gubitak vida, katarakte i drugih poremećaja oka koji su povezani.
Goji bobice poboljšavaju zdravlje pluća
Studije su potvrdile da uzimanje goji bobica kao dodataka prehrane u trajanju od 4 tjedna smanjuje upalne procese u plućima te povećava aktivnost bijelih krvnih stanica u borbi protiv plućnih bolesti.
Osim toga, kako stoji u studiji objavljenoj u Journal of Medical Food, goji bobice jačaju imunitet čime se značajno pozitivno utječe na zdravlje pluća i smanjenje tegoba uzrokovanih raznim plućnim bolestima, uključujući i astmu.
Goji bobice doprinose hormonalnoj ravnoteži
Budući da svoje porijeklo vuku iz Kine, ne čudi što su goji bobice dio kineske tradicionalne medicine u kojoj su se ove superbobice koristile za niz zdravstvenih tegoba i problema.
Tisućama godina goji bobice se uzimaju za vraćanje hormonalne ravnoteže, a u kineskoj medicini i iscjeljiteljskoj praksi ističe se uloga goji bobica u liječenju manjka yin energije.
Goji bobice u kozmetici
Goji bobice su čest sastojak kozmetičkih proizvoda za njegu kože jer potiču obnovu stanica, umanjuju upalne procese, učvršćuju kožu, štite od slobodnih radikala, potiču proizvodnju kolagena i pomažu održati mladolik izgled kože. Zbog toga ih možemo pronaći u kremama za lice i područje oko očiju koje imaju anti-age učinak te raznim serumima i njegujućim uljima za lice i tijelo.
Ako se odlučite kupiti neki od kozmetičkih proizvoda s goji bobicama, pazite da ih kupujete od provjerenih proizvođača i da se ekstrakt bobica (Lycium barbarum) nalazi što bliže početku popisa sastojaka jer u tom slučaju znači da proizvod sadrži značajnu količinu ekstrakta ovog ploda.
Goji bobice pomažu u borbi protiv depresije
Goji bobice su bogate vitaminima B i C te sadrže visoke količine mangana i vlakana, a svi ovi nutrijenti doprinose povećanju energije i poznati su po pozitivnom utjecaju na raspoloženje.
Goji bobice su se u tradicionalnoj kineskoj medicini koristile za borbu protiv depresije, anksioznosti i drugih poremećaja raspoloženja.
Ukoliko vas zanima gdje kupiti, moja preporuka je: https://naturashop.com.hr/821-goji-berry-wolfberry-vucje-bobice-kapsule.html
Kako se jedu goji bobice?
Svježe goji bobice je teško dugo održati u takvom stanju pa se najčešće konzumiraju sušene. U Kini se sušene goji bobice prije konzumacije kuhaju, a često se dodaju juhama i od njih se pravi čaj. Osim toga, koriste se i za izradu tinkture, vina i soka. Sušene goji bobice imaju blago slatkast okus, a teksturom i oblikom nalikuju sušenim brusnicama ili grožđicama. Možete ih jesti samostalno, kao zdravu grickalicu, ili kombinirati s drugim zdravim namirnicama.
Goji bobice možete pomiješati s bademima, datuljama, indijskim oraščićima, chia sjemenkama, whey proteinom i kokosom te tako dobiti domaće proteinske pločice. Također ih možete kombinirati s jagodama i bananama kako biste napravili ukusan smoothie, a ako ih pomiješate s chia sjemenkama, zobenim pahuljicama, malo vode, whey proteinom i svježim voćem po želji dobit ćete odličan obrok za početak dana.
U ljetnim mjesecima možete dodati goji bobice u jogurt, promiješati i ostaviti u hladnjaku 20-ak min. Jogurt s goji bobicama je izuzetno ukusan, ali i osvježavajući međuobrok. Oni koji sami uzgajaju ovu biljku pa imaju svježe plodove mogu napraviti džem od goji bobica. Neki ih vole i u slanim kombinacijama pa ih dodaju raznim salatama, ali i pečenom janjećem mesu.
Oprez!
Treba znati:
- Preparati biljke goji sigurni su ako se uzimaju prema uputama. Ako se ne koriste kako treba, mogu izazvati nuspojave kao što su mučnina i povraćanje.
- U vrijeme trudnoće i dojenja preporuka je da se ti preparati ne koriste.
- Ako imate nizak krvni tlak, potreban je oprez jer preparati biljke mogu dodatno sniziti tlak.
- Isto tako ako imate visok tlak i trošite terapiju, potreban je oprez jer goji može dodatno sniziti tlak.
- Oprez je potreban i kod osoba koje imaju povišeni šećer u krvi jer goji uz terapiju može dodatno smanjiti razinu šećera.
- Doza koja se primjenjuje ovisi o nekoliko čimbenika kao što su dob i zdravlje. U ovom trenutku nema dovoljno informacija kako bi se utvrdio raspon doza za goji.
- Imajte na umu da prirodni proizvodi nisu uvijek sigurni. Potrebno je prije upotrebe posavjetovati se s ljekarnikom.
Interakcije
Potreban je oprez kod uzimanja preparata biljke goji s nekim lijekovima zbog mogućih interakcija.
- Goji može utjecati na resorpciju lijekova koji se metaboliziraju kroz jetra. Takvi lijekovi su: diazepam, diklofenak, fluvastatin, ibuprofen, losartan, fenitoin, tamoksifen, varfarin…
- Interakcije postoje s lijekovima za liječenje dijabetesa te za liječenje povišenog krvnog tlaka.
Primjena
Da bi uživali u zdravstvenim dobrobitima goji bobica, potrebno je sasvim mala količina. Preporučena dnevna doza bobica je 10-30 g dnevno.
Međutim ne postoji gornja granica u konzumiranju goji bobica. Na primjer u kineskoj medicini uobičajeno se primjenjuje doza od 150 g svježih bobica dnevno.
Nažalost kod nas nećete pronaći svježe goji bobice jer se one brzo kvare. Zato na tržištu postoje sušene bobice ili sok od goji bobica. Dostupne su i u obliku nezaslađene pulpe.
Goji bobice – nuspojave
Goji bobice su sigurne za upotrebu u normalnim količinama, a dodaci prehrani na bazi goji bobica se obično koriste do tri mjeseca.
Četvrtina šalice goji bobica sadrži 340 % od preporučene dnevne doze unosa vitamina A. Preveliki unos vitamina A kroz neko vrijeme može uzrokovati hipervitaminozu A što je toksično za ljudsko tijelo.
Pojedine osobe mogu biti alergične na biljku koja daje goji bobice pa tako i na njih.
Bitno je napomenuti da se osobama koje uzimaju lijekove povezane s dijabetesom, regulacijom krvnog tlaka ili zgrušavanjem krvi preporučuje da se prije konzumacija goji bobica savjetuju sa svojim liječnikom.