Edem mozga ili cerebralni edem je oteklina koja nastaje u mozgu, uglavnom kao posljedica traumatske ozljede mozga (snažan udarac u glavu ili tijelo). Otok se može pojaviti bilo gdje u mozgu i dovodi do povećanog pritiska unutar lubanje. Ovaj tlak je poznat kao intrakranijalni tlak ili ICP. Cerebralni edem može ograničiti protok krvi unutar mozga. Krv sadrži kisik potreban za rad moždanih stanica. Kao rezultat ograničenog protoka krvi, moždane stanice ostaju bez kisika. To može uništiti moždane stanice ili čak uzrokovati njihovu smrt. Cerebralni edem je vrlo ozbiljno stanje i ako se ne liječi, može dovesti i do smrti.
Koji su uzroci cerebralnog edema?
Uzroci cerebralnog edema su:
- Traumatska ozljeda mozga (eng. TBI): Također se naziva i ozljeda glave. Iznenadna ozljeda oštećuje mozak. Najčešći uzroci su prometne nesreće, padovi, sportske ozljede, napadi (fizički napadi) te udarci ili nalet na teške predmete. Općenito, utjecaj ozljede uzrokuje oticanje mozga. Međutim, u teškim slučajevima TBI može uzrokovati lom lubanje, a slomljeni dijelovi mogu presjeći krvne žile unutar mozga. Ovo također može uzrokovati oticanje mozga.
- Tumori: Tumor mozga je abnormalni rast stanica unutar mozga. Tumor unutar mozga može pritisnuti svoja obližnja područja. Kao rezultat toga, krvne žile koje se nalaze u blizini tumora mogu curiti i dovesti do oticanja. Tumor može blokirati istjecanje cerebrospinalne tekućine (tekućine prisutne u i oko mozga te leđne moždine) iz mozga, što također može biti uzrok otekline.
- Infekcije: Infekcije uzrokovane mikroorganizmima poput bakterija ili virusa mogu dovesti do oticanja mozga. Encefalitis i meningitis dva su najčešća primjera. Encefalitis je infekcija uzrokovana virusima (na primjer, herpes simplex virus i virus bjesnoće) koji uzrokuju oticanje mozga. Meningitis je oticanje slojeva koji prekrivaju mozak i leđnu moždinu. Uzrokuje ga bakterijska ili virusna infekcija.
- Ishemijski moždani udar: nastaje kada je opskrba mozga krvlju poremećena krvnim ugruškom. To dovodi do sužavanja ili blokiranja arterija masnim naslagama, što dovodi do smanjene opskrbe moždanih stanica kisikom i hranjivim tvarima. Uzrokuje odumiranje moždanih stanica i javlja se oteklina.
- Hemoragijski moždani udar: Nastaje zbog iznenadnog pucanja krvne žile unutar mozga. Krv se nakuplja, a pritisak unutar mozga raste. Ovo može biti posljedica ozljeda glave, određenih droga (kokain) i nekontroliranog visokog krvnog tlaka.
- Velike nadmorske visine: Znanstvenici vjeruju da se cerebralni edem može pojaviti na velikim nadmorskim visinama (kada pojedinac provede više od 48 sati na visini iznad 1200m). To se može povezati s akutnom planinskom bolešću, koja je uzrokovana smanjenim tlakom zraka i niskim razinama kisika vidljivim na velikim nadmorskim visinama.
Koji su simptomi cerebralnog edema?
Liječnicima može biti teško dijagnosticirati moždani edem bez odgovarajućih pretraga i temeljite evaluacije.
Postoje neki simptomi na koje treba obratiti pažnju nakon ozljede ili infekcije koji bi mogli ukazivati na oteklinu. Neki pokazatelji cerebralnog edema uključuju:
- glavobolja
- vrtoglavica
- mučnina
- nedostatak koordinacije
- obamrlost
U težim slučajevima cerebralnog edema, možete osjetiti simptome kao što su:
- promjene raspoloženja
- gubitak pamćenja
- poteškoće u govoru
- inkontinencija
- promjena u svijesti
- napadaji
- slabost
Kako se može dijagnosticirati cerebralni edem?
Fizički pregled
Liječnik provjerava ima li pacijent znakove glavobolje, nesvjestice, problema s vidom i reakcije. Provjeravaju se svi znakovi promijenjenog mentalnog statusa ili fiksne i proširene zjenice.
Kompjuterizirana tomografija (CT) i magnetska rezonancija (MRI)
Ako je prisutan cerebralni edem, CT će pokazati sljedeće:
- Vidljiva područja niske gustoće (ukazuje na povećanu količinu zraka ili vode prisutne u mozgu).
- Gubitak diferencijacije bijele ili sive tvari. Siva tvar je tkivo unutar mozga koje prima informacije i regulira odlazne informacije. Bijela tvar je skupina živčanih vlakana koja prenose signale u druge dijelove mozga i tijela. U nekim slučajevima CT također otkriva uzrok edema.
Ako je prisutan cerebralni edem, MRI će pokazati sljedeće:
- Povećane promjene signala u mozgu pokazuju znakove produljene kompresije leđne moždine i znakove progresije tumora.
Krvni testovi
Krvne pretrage se rade kako bi se utvrdio uzrok otekline. Provjeravaju se razine šećera u krvi, razine ugljičnog monoksida i serumski elektroliti (niska razina natrija u serumu može uzrokovati edem mozga).
Edem mozga – liječenje
Otok mozga može postati stanje opasno po život. Treba ga odmah liječiti. Mogućnosti liječenja namijenjene su vraćanju protoka krvi i kisika u mozak uz smanjenje otekline.
Također je važno liječiti temeljni uzrok kako bi se spriječilo daljnje oštećenje.
Postoji šest uobičajenih opcija liječenja.
Lijekovi
Ovisno o težini stanja i temeljnom uzroku, liječnici vam mogu propisati lijekove za smanjenje oteklina i sprječavanje krvnih ugrušaka.
Osmoterapija
Kada mozak otekne, on nakuplja višak tekućine. Osmoterapija je tehnika namijenjena izvlačenju vode iz mozga. To se radi pomoću osmotskih sredstava kao što je manitol ili fiziološka otopina s visokim udjelom soli. Osmotska terapija također pomaže u poboljšanju cirkulacije krvi. To će pomoći smanjiti oteklinu i ICP u lubanji.
Hiperventilacija
Liječnici mogu provesti kontroliranu hiperventilaciju kako bi vam pomogli smanjiti ICP. Hiperventilacija uzrokuje da izdišete više nego što udišete, smanjujući količinu ugljičnog dioksida u krvotoku. Pravilan protok krvi u vašem mozgu ovisi o ugljičnom dioksidu. Kontrola ovog procesa smanjuje protok krvi u vašem mozgu i smanjuje ICP.
Hipotermija
Druga metoda liječenja uključuje izazivanje hipotermije. Snižavanje tjelesne temperature smanjuje metabolizam u mozgu i također može smanjiti oticanje.
Iako je bilo nekih priča o uspjehu s ovom metodom, kontrolirana hipotermija još se istražuje.
Ventrikulostomija
Ovo je invazivniji postupak koji uključuje drenažu tekućine iz mozga. Liječnik će napraviti mali rez na lubanji i umetnuti cjevčicu kao drenažu. Ova metoda će smanjiti ICP tlak.
Kirurgija
U težim slučajevima cerebralnog edema možda ćete trebati operaciju za ublažavanje ICP-a. Ova operacija može značiti uklanjanje dijela lubanje ili uklanjanje izvora otekline, kao u slučaju tumora.
Prevencija cerebralnog edema
Sprječavanje cerebralnog edema uključuje poduzimanje mjera za zaštitu glave, kao što su:
- Korištenje kacige tijekom sportskih ili fizičkih aktivnosti kako biste spriječili ozljede mozga.
- Kontroliranje krvnog tlaka i kolesterola kako biste spriječili bolesti srca i moždani udar.
- Vezanje sigurnosnog pojasa kada putujete u vozilu.
- Polako se penjite do viših nadmorskih visina kako biste izbjegli HACE.
- Izbjegavajte pušenje kako biste smanjili oksidativni i upalni rizik od moždanog udara.
Reference:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537272/
https://www.icliniq.com/articles/neurological-health/cerebral-edema
https://www.webmd.com/brain/brain-swelling-brain-edema-intracranial-pressure#1-3
https://www.healthline.com/health/cerebral-edema
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322475
https://www.everydayhealth.com/edema/cerebral-edema/#symptoms
Slika preuzeta sa https://www.pexels.com/photo/person-holding-white-and-black-wall-decor-4226139/