Sarkopenija

Sarkopenija (gubitak mišićne mase) – uzrok, simptomi i liječenje

Simptomi

Sarkopenija je sindrom koji označava gubitak mišićne mase uz gubitak snage i funkcije. Posljedično, dolazi do otežanoga svakodnevnog funkcioniranja, lošije kvalitete života, a može dovesti i do smrtnog ishoda.

Uzroci nastanka sarkopenije

Osim što su sastavni dio svake stanice u našem organizmu, proteini su nužni u procesu cijeljenja rana, potpomažu normalno funkcioniranje imunosnog sustava te sudjeluju u fiziološkom odgovoru organizma pri oporavku.

Zbog fiziološkog procesa starenja već nakon tridesete godine počinjemo gubiti mišićnu masu pa je sarkopenija vrlo česta pojava kod starijih bolesnika. Neka istraživanja pokazuju da se sarkopenija javlja u više od 50% bolesnika starijih od 80 godina. U starijih bolesnika gubitak mišićne mase teško je nadoknadiv, ponajprije zbog neadekvatnog unosa hrane, smanjene apsorpcije proteina te povećane potrošnje izazvane bolešću.

Uzroci su nastanka sarkopenije brojni, a možemo ju podijeliti na primarnu – ako se javi u poodmakloj dobi bez jasnog uzroka – te sekundarnu sarkopeniju koja ima specifični uzrok i može se javiti i u mlađoj dobi. Međutim, često se o sarkopeniji govori kao o multifaktorskom poremećaju.

Simptomi sarkopenije

Osobe sa sarkopenijom često osjećaju slabost i gubitak izdržljivosti. To može utjecati na njihovu sposobnost obavljanja tjelesnih aktivnosti. Smanjenje aktivnosti tada dovodi do daljnjeg gubitka mišićne mase.

Kako se dijagnosticira sarkopenija?

Liječnik može dijagnosticirati sarkopeniju nakon što obavi fizički pregled i ispita vas o simptomima. Možete ispuniti upitnik na temelju simptoma koje ste sami prijavili pod nazivom SARC-F. SARC-F je kratica za:

S — Snaga.
A — Pomoć pri hodanju.
R — Ustajanje sa stolice.
C — Penjanje uz stepenice.
F — Padovi.

Svaki faktor ocjenjujete brojem između 0 i 2. Najviši maksimalni SARC-F rezultat je 10. SARC-F rezultat 4 ili više jamči dodatno testiranje.

Koji će se testovi napraviti za dijagnosticiranje sarkopenije?

Ne postoji niti jedan test koji može dijagnosticirati sarkopeniju. Liječnik može preporučiti nekoliko testova za dijagnosticiranje i određivanje ozbiljnosti sarkopenije.

Testovi snage mišića

  • Test stiska ruke: Snaga stiska ruke povlači paralelu sa snagom vaših ostalih mišića. Liječnici ga koriste za prepoznavanje nedostatka ukupne mišićne snage.
  • Test ustajanja sa stolice: Liječnici koriste test ustajanja sa stolice za mjerenje snage mišića nogu, posebno vaših kvadricepsa. Test ustajanja sa stolice mjeri se koliko puta možete ustati i sjesti na stolicu bez upotrebe ruku u 30 sekundi.
  • Test brzine hodanja: Test brzine hodanja (hoda) mjeri vrijeme koje vam je potrebno da prijeđete 4 metra svojim uobičajenim tempom hodanja.
  • Niz kratkih fizičkih izvedbi (SPPB): S SPPB testom rješavate tri vremenski određena zadatka: test stajanja na stolici, test ravnoteže u stojećem položaju i test brzine hodanja.
  • Test mjerenja i kretanja (TUG): TUG test mjeri vrijeme koje vam je potrebno da ustanete sa stolca, hodate 3 metra od stolca, hodate 3 metra natrag do stolca i sjednete.

Slikovni testovi za mjerenje mišićne mase

  • Dvoenergetska rendgenska apsorpciometrija (DEXA ili DXA): Ova vrsta slikovnog testa koristi niskoenergetske rendgenske zrake za mjerenje vaše mišićne mase, masne mase i gustoće kostiju.
  • Analiza bioelektrične impedancije (BIA): BIA test je jeftiniji i šire dostupan od DEXA. Mjeri vašu tjelesnu masnoću u odnosu na vašu nemasnu tjelesnu masu.

Liječenje sarkopenije

Ne postoji specifično liječenje sarkopenije, ali se koriste neke metode za odgađanje njezine pojave:

  • Liječenje testosteronom: kod pacijenata s niskom razinom testosterona u krvi, ovaj tretman se koristi jer je testosteron povezan s prisutnošću mišićne mase i snage u nogama.
  • Liječenje hormonom rasta: ova metoda može povećati mišićnu masu i snagu kod osoba s hipopituitarizmom.
  • Prehrambeni tretman: prehrana bogata proteinima i drugim specifičnim nutrijentima daje snagu i smanjuje rizik od napredovanja sarkopenije.
  • Tjelesne vježbe: trening i tjelesne vježbe ključni su za suzbijanje sarkopenije, poboljšanje snage, izdržljivosti i ravnoteže. Potrebno je da pacijent provodi višetjednu rutinu treninga koja je vrlo učinkovita u povećanju mišićne mase i samostalnosti.

Pacijentima se također može savjetovati da uzimaju suplemente poput vitamina D i ograniče konzumaciju alkohola uz prestanak pušenja, ako je potrebno, budući da su niske razine vitamina D i pušenje/pijenje povezani sa sarkopenijom i njenim razvojem.

Prevencija

Nedostatak aktivnosti je najčešći razlog iza ovog stanja. Stoga, tjelesna aktivnost može smanjiti mogućnost za dobivanje sarkopenije. Samo pola sata umjerene tjelovježbe svaki dan, poput hodanja ili trčanja, pomoći će vam da održite svoj sustav u dobroj formi.

Kako bi vježbanje bilo učinkovito važna je i pravilna prehrana. Istraživanje je pokazalo da konzumiranje više proteina može pomoći starijim odraslim osobama da smanje mogućnost sarkopenije. Suplementi su se također pokazali korisnima u prevenciji sarkopenije. Neki uključuju:

  • kreatin, za povećanje i održavanje mišićne mase
  • vitamin D, za održavanje koštanog i mišićnog tkiva
  • protein sirutke, koji pomaže u očuvanju tjelesne mase

Reference:
https://nijefrka.hr/clanci/sto-je-sarkopenija/
https://www.healthline.com/health/sarcopenia
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23167-sarcopenia
https://www.topdoctors.co.uk/medical-dictionary/sarcopenia

Slika preuzeta sa https://center-kinesis.blogspot.com/2016/12/kaj-je-sarkopenija.html

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *